Otthon a legjobb, de...
Boldog, aki nyugtalan és viharos korunkban elmondhatja, hogy meleg és csöndes otthon vár reá. Igazán boldognak azonban csak azt nevezhetjük, aki tudatában van boldogságának és tudatosan élvezi háza, lakása békéjét, melegét, szépségét. Kinek jut ez elsősorban osztályrészül? Annak aligha, aki négy fala közül soha ki nem mozdul. Otthonát igazán megszeretni akkor tudja az ember, ha időnket elszakad tőle. Ezért kelj vándorútra, tégy kirándulásokat, utazz, hogy tested, szellemed felfrissüljön, új benyomásokkal gazdagodjék, látóköröd kitáguljon s élményeddé váljék, hogy: ha jó is mindenütt, mégis otthon a legjobb.
Az utazás művészet
Utazni azonban nem könnyű mesterség. Mesterségnek sem mesterség, hanem inkább művészet. S mint minden művészetet, az utazás művészetét is tanulni kell.
Utazni csak olyan ember tud, aki úgy külsőleg elő tudja készíteni utazását, mint belsőleg, lélekben, elő tud rá készülni.
Ami az utazásra való külső felkészülést illeti, nagyjából mindenki tisztában van vele, hogy az mit jelent. Nem is akarok sok szót vesztegetni rá. Egyet azonban szívedre kötök:
Mielőtt elutaznál, idejében és alaposan mérlegeld, hogy mennyi fehérneműre, milyen ruhákra és felszerelésre lesz szükséged az úton és magad gondoskodj róla, hogy minden darab kifogástalan állapotban kerüljön útibőröndödbe.
728. § Gonddal válogasd össze mindazokat a holmikat, amelyeket a nagybőröndbe csomagolsz, nehogy ami a nagybőröndből kimaradt, kelleténél jobban megduzzassza kézipoggyászodat.
729. § Kíméletlen vagy útitársaddal szemben, ha vasúti kocsi fülkéjébe három-négy kézipoggyásszal állítasz be. Erre külföldön egyébként módod sincs. A nyugati államok vonatain szigorúan őrködnek afölött, hogy az utas poggyásza a hálóban csak akkora helyet foglaljon el, mint amilyen széles egy-egy ülőhely. Ez pedig annyit jelent, hogy egy, legfeljebb két kisebb terjedelmű kézitáskát vihetsz csak magaddal a vasúti kocsiba.
730. § Kézipoggyászodat is gonddal és körültekintéssel csomagold össze. Ha a fülkében kinyitod útitáskádat, útitársad elé ne toalettszerek és ételneműek vad összevisszasága táruljon.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •