Tavaly nyáron két hírtől volt hangos a német sajtó, melyek között szoros összefonódást fedezett fel SportElla. Mindkét hír hallatán eszébe jutott, amit egykori edzője, Erzsi néni, aki mellesleg a sport mágusa és Úrnője szokott mondani: „Az akarat és a kitartás szüli a nagy bajnokokat”!
E két erényből Fanny Fischernek nem jutott túl sok, igaz a 2008-as pekingi ötkarikás játékokon még aranyérmes volt a német kajak négyessel (épp a magyarokat megelőzve), a 25. születésnapján viszont közölte, hogy visszavonul. Ezzel szemben nagynénje, Birgit Fischer, nyolcszoros olimpiai bajnok, 27 világbajnoki címmel rendelkező kajak fenomén bejelentette, hogy kvalifikálni szeretné magát a 2012-es londoni olimpiai játékokra. Mindezt teszi úgy, hogy idén február 25-én töltötte be 50. életévét!
A legendás kajakos Ausztráliában készült az utóbbi időszakban, az ottani hosszú edzőtábor pedig jó alap lehet neki ahhoz, hogy jól szerepeljen az április 5-7. valamint április 27-29. között Duisburgban sorra kerülő német válogató versenyeken.
"Egyelőre zajlanak az előkészületek. A szövetség által megszabott március 25-ei határidőig hagyok magamnak időt a döntésre, az addig hátralévő hetekre még szükségem van a felkészülés során" - osztotta meg jelenlegi gondolatait a német sajtóval Fischer, aki utoljára 2005-ben indult a zágrábi világversenyen, két bronzérmet szerezve. A tavalyi szegedi vb-n tudósítóként dolgozó, a hatharom.hu-nak is nyilatkozó veterán versenyző a visszatéréshez szükséges minden adminisztrációs kötelezettséget teljesítette. Így kíváncsian várjuk a döntést.
A döntést, ami Sportellában felveti a kérdést, hogy vajon egy 50 éves sportolónő felveheti a versenyt a huszonéves, erőtől duzzadó tehetséges vetélytársakkal? Sokan bolondnak minősítették, a nemzet tornatanárnője azonban hisz Birgitben, akit semmiképp nem szabad leírni. Ezt támasztotta alá Wilfrid Kindermann is, a német válogatott korábbi sportorvosa, aki szerint a technikája megvan, az nem változott, és rendelkezik azzal a biztonsággal is, ami például az idősebb atlétákra, a súly- vagy kalapácsvetőkre jellemző. Az erőt, a kitartást, azaz a test toleranciáját a megterheléssel szemben az orvos elsődlegesnek nevezte, emlékeztetve arra is, hogy a sprint mindig is Fischer erősségei közé tartozott. Ebből kiindulva indulását a 200 vagy az 500 méteres távon nem tartja lehetetlennek. (Előbbi számban a magyar Janics Natasa világbajnok, utóbbiban olimpiai bajnok és Európa-bajnok.)
Az „előrehaladott” életkor nem kizáró tényező a sikeres sportszerepléshez. Ráadásul SportElla, aki minden nap szembesül a mai fiatalság sporthoz és mozgáshoz kötődő negatív szemléletével, példa értékűnek tartja ezt a sportteljesítményt. Akaraterő, kitartás? Gyermekeink esetleg egy-egy tockos* után hajlandóak kicsit összekapni magukat, de az első akadálynál, megnyugodva, s felmentve magukat közlik, hogy ők alkalmatlanok bármire is. Erre itt ez az 50 éves sportolónő, aki még mindig a határait keresi és küzd! A cél London!
A motiváció adott, így nagyobb az esélye, hogy azt a dupla annyi energiát mozgósítsa szervezetében, ami ugyanazon eredmények eléréséhez szükséges, amit egy jóval fiatalabb, 20-30 éves kajakozó ér el. S mi is lehetne nagyobb fricska, minthogy a sportág egyik királynője (ne feledkezzünk meg a mi Kovács Katalinunkról sem) még 50 évesen is felveszi a versenyt a világgal. Nem is vitás, hogy SportElla ezek után nagy érdeklődéssel várja a március 25-i bejelentést. A döntést, ami nem lehet más, mint IGEN. Igen, mert még nem jött el az ideje, hogy Birgit Fischer megtalálja a belső békéjét, még magasba akarja egyszer, s talán utoljára emelni az evezőlapátját. (Reményeink szerint persze csak a magyar hajók célba érkezése után.)
SportElla
*tockos: nyitott tenyérrel a tarkóra mért jelzésértékű ütés, minősége akkor a legjobb, ha a tarkó szőrtelen/hajatlan, és kissé izzadt.