Viselkedés a szállóban
Tartózkodj a nagyhangú kritikától és ne keress a kákán is csomót. Ha megfogadod ezt a tanácsomat, meglátod, hogy jogos es alapos bírálatodnak viszont lesz foganatja.
748. §. A borravalóadásban tarts mértéket. Ne dobálózz a penzzel, de ne is fösvénykedj vele.
Idegen földön.
749. §. A táj szépségeiről és látnivalóiról csak akkor beszélj, ha mondanivalód is van róla. Semmitmondó, ostoba megjegyzésekkel ne tedd magad nevetségessé.
750. §. Ha valamely kiállításban vagy múzeumban csalódtál, szótlanul távozz és az áhitatosan gyönyörkődőket ne zavard meg elégedetlenkedéseddel.
751. §. Idegen templomokban magatartásoddal juttasd kifejezésre, hogy tiszteletben tartod, ami a másvallasúak számára szentség. Templomban halkan, suttogva beszélj és biráló megjegyzéseidet, valamint elragadtatásod hangos kifejezésre juttatását akkorra tedd el, amikor ismet Isten szabad ege alatt állsz.
752. §. Ha idegen országba utazol, ajánlom, hogy ne csak az ország sajátosságaival ismerkedj meg, hanem a lakosság szokásait es erkölcseit is méltassad figyelmedre s légy alkalmazkodó. Tévedsz, ha azt hiszed, hogy magyar hazadnak akkor teszel szolgálatot, ha külföldön mérföldnyire meglátja rajtad mindenki, hogy nem odavaló vagy, hanem magyar. Közismert dolog, hogy külföldön a magyarokat hangos beszédjükről lehet felismerni.
Alkalmazkodj a vendéglátó ország szokásaihoz.
Mondani sem kell, hogy ezzel a «nemzeti» viselkedessel nem válsz díszévé hazánknak. Úriember, ha vendégségbe megy, tőle telhetően igyekszik alkalmazkodni a vendéglátó ház szokásaihoz és rendjéhez. Ha ezt külföldön elmulasztod, sok bosszúságod származhat belőle. Engedd meg, hogy nehany példával szolgáljak: a déli országokban úri ember nem mutatkozik olyan rövid nadrágban, mint amilyent nálunk, például, sportöltönyhöz viselnek. Ott a nyitott gallér is ismeretlen valami. Az előkelő római még a legforróbb nyárban is sötét öltönyt visel és zárt gallért. Ha te is követed ezt az előírást, bizonyára nagyobb tisztelettel fognak veled bánni, mintha külsőddel azt juttatod kifejezésre, hogy nincs tudomásod az ott divatos szokásokról, vagy éppen fittyet hánysz azokra.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •