Elnöknőt* választ Magyarország.
Köztársasági elnökNőt a sport világából!
Sportella örömmel üdvözli, hogy a Centrifuga ElnökNő-választáshoz a Nők Lapja Cafe is csatlakozott 10 érdemes jelölttel, akire rábízná az országot. Remélhetőleg több millió magyar polgárhoz hasonlóan azt akarjuk, hogy női köztársasági elnökünk és/vagy elnöknői testületünk legyen! Sok olyan nőt ismerünk, akik alkalmasak erre a feladatra, például olimpiákon vettek részt eredményesen, érmeket nyertek, mesterek és bajnokok, határozott és magasan képzett személyiségek, múltjuk és jelenük tiszta, képességeiket számos területen bizonyították. A nemzet TornaTanárnője ez alkalommal Gyarmati Andreát és Polgár Juditot mutatja be olvasóinknak.
Gyarmati Andrea
(Budapest, 1954. május 15.) olimpiai ezüst- és bronzérmes úszó, orvos.
Székely Éva olimpiai bajnok úszó és
Gyarmati Dezső olimpiai bajnok vízilabdázó lánya. A hetvenes évek elején a magyar úszósport meghatározó egyénisége volt, összesen huszonnyolcszor nyert magyar bajnoki címet, 100 és 200 m-es pillangóúszásban, illetve hátúszásban tizenöt Európa-rekordot és egy világrekordot állított fel. Három alkalommal választották az év női sportolójává (1970–1972).
Édesanyjához fűződő viszonya egyedi és példamutató: „Nekem Székely Éva nemcsak a mamám, hanem az edzőm is volt, ami perdöntő. Hiszen a mester és a tanítvány viszonyában nincs pardon, egyértelmű a parancsuralmi rendszer. Ez mindmáig meghatározza az egyébként roppant szoros, érzelmekkel teli kapcsolatunkat. Egyébként pedig, azt a lázadást, amit kihagytál tizenévesen, nem viheted végbe évtizedekkel később. Ha volt az asztalon egy puncstorta, amit ötévesen nem adtak neked, akkor hisztiztél volna addig, amíg megkapod, de utána örökké azt az egy szelet tortát felemlegetni marhaság..:)”
Az 1972. évi nyári olimpiai játékokon a 100 méteres pillangóúszás középfutamában világcsúccsal győzött, a döntőben azonban rossz rajt miatt a második helyen végzett. Az aktív sportolástól 1975-ben vonult vissza. 1982-ben megkapta a Magyarország örökös úszóbajnoka címet, 1995-ben az Úszó Hírességek Csarnoka tagjává választották. Olimpiai második helyezéséről jellemző szerénységgel vélekedik: „Az életben mindenkinek megvan a maga ezüstérme - van, akit nem vettek föl az egyetemre, van, akitől elvált a párja, van akit nem léptettek elő, pedig rászolgált volna, szóval, nem olyan különleges dolog a második hely vagy, ha úgy tetszik, a kudarc.” 1978-ban a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen orvosi oklevelet szerzett, később gyermekgyógyász és ortopéd szakorvosi vizsgát tett, 1979-től a Heim Pál Gyermekkórház csecsemőosztályának, 1983-tól a SOTE Ortopéd Klinikájának, majd 1985-től az 1. Számú Gyermekgyógyászati Klinikának orvosa volt. 1989-től háziorvos. 1992-től különböző televízió- és rádióműsorokban gyermekgyógyászati szakértőként szerepel.
SportElla úgy érzi, Gyarmati Andrea semmit sem veszített népszerűségéből, könyvek között felnőtt, intelligens, a világ dolgaiból a sporton kívül is sokat megértő és közvetítő ember.
„A népesedéspolitikai, szociálpolitikai, gyermekvédelmi értékek, célok, eszközök változása a magyar családtámogatási rendszerben a rendszerváltástól napjainkig” címmel 2009-ben adott közre egy összefogó tanulmányt.
S ha valaki ezt olvassa, akkor tudni fogja, miért is lenne helye Gyarmati Andreának a köztársasági elnök székében, annak ellenére, hogy többször is azt nyilatkozta, nem érdekli a politika, nem képezi az élete szerves részét. Ezt persze SportElla nem fogadja el, hiszen ahhoz, hogy nemzetünk előrelépjen, olyan emberek kellenek, mint GYARMATI ANDREA, és/vagy POLGÁR JUDIT..:)
Polgár Judit
(Budapest, 1976. július 23.) A sakktörténet legjobb női sakkozója. Judit nagyon jól tudja, hogy olyan világban él, ahol a férfiak a dominánsak, uralkodnak. Gyerekkora óta felveszi a versenyt a másik nemmel, soha nem fordított hátat, küzdött, harcolt, hogy a nők is elismertté váljanak a sakk és az élet egyéb területein is. A 2008 októberi női-férfi FIDE-ranglistán 27. helyezett, legjobb helyezése a 8. (2005 október). A női világranglistát 1989 óta megszakítás nélkül vezeti. 12 éves kora óta a felnőtt női világranglista 1. helyezettje.
Judit és két nővére (Zsuzsa, aki férfi nemzetközi nagymester cím viselője és Zsófia, férfi nemzetközi mester) egy pedagógiai kísérlet résztvevői: szüleik azt bizonyították, hogy a gyerekek csúcsteljesítményekre képesek, ha korán és életkoruknak megfelelően képezik őket egy speciális területen. A szülők magántanulóként taníttatták a lányokat, de a sakkot nem minden más kizárásával oktatták: mindegyikük több diplomával rendelkezik, és négy-nyolc idegen nyelven beszélnek. A világ legjobb sakkozói között tarthatjuk őket számon.
Judit nem játszik olyan versenyen, ahol csak nők játszanak, számára a cél az abszolút világbajnoki cím.
„Semmi ellenvetésem sincs a női sakk ellen, de számomra a játék minősége a férfiaknál nagyobb kihívás. Azt hiszem, a nemek szerinti elválasztás a különbségeket csak fokozza a sakkban. Ha ez megszűnne, akkor rövidtávon a sakkozó nők talán gyengülnének, mert számukra a harc túl kemény lenne, de hosszú távon a viszony javulna, és ez jót tenne a játékuknak is.”
A férfi nemzetközi nagymester címet 15 éves és 4 hónapos korában szerezte meg, ami akkor világcsúcs volt;
Bobby Fischernek ez csak egy hónappal idősebb korában sikerült. Rengeteg játszmát nyert a világ legjobb játékosai ellen, de igazán nagy tornán még nem lett első. Nehéz ellenfél volt számára
Garri Kaszparov, akit végül is
2002-ben rapidban sikerült legyőznie a „Russia vs The Rest of the World 2002” tornán.
Az év elején Gibraltárban rendezett tornán 22 év után kapott ki először női játékostól, amiről így nyilatkozik: „Kétgyermekes anyaként már nem vagyok olyan vérprofi, mint tíz-tizenöt esztendővel ezelőtt, de akkora előnnyel vezetem a ranglistát, hogy még Hou Ji-fannak is hosszú ideig kell kiemelkedően játszania, nekem meg közepesen, hogy megelőzzön. De mint mindenki, aki versenyez, szeretek első lenni, és tudom, hogy ezért tenni is kell. És én teszek.”
Mi pedig hiszünk az előbbiekben bemutatott erős és nagy teljesítő képességű nőkben, akik magasan alkalmas jelöltek ElnökNőnek. Kiválóan képviselhetik a létszámban, iskolázottságban és teljesítményben is erősebb női nemet a kormányzásban. SportElla arra biztat mindenkit, hogy teljesítsük be álmainkat, lépjünk egy nagyot előre, és tegyünk azért, hogy a nők és a női értékek jótékonyan érvényesüljenek a mindennapokban és a közéletben.
SportElla
Forrás:
Centrifuga: Nő lesz az új magyar Elnök:
http://elofolyoirat.blog.hu/2012/04/09/no_lesz_az_uj_magyar_elnok
Nők Lapja Cafe: 10 nő akire rábíznánk az országot:
http://www.nlcafe.hu/ezvan/20120410/10_no_akire_rabiznank_az_orszagot/
Cikkek Polgár Juditról:
http://www.hetek.hu/interju/200207/beszelgetes_polgar_judit_sakkvilagbajnokkal
http://sport.msn.mainap.hu/egyeni/polgar-judit-otvenedszer-a-noi-vilagranglista-elen-3374/
Cikkek Gyarmati Andreáról:
http://hir6.hu/cikk/61354/gyarmati_andrea_sportembernek_lenni_nem_eredmeny_kerdese
https://www.youtube.com/watch?v=hdnrJy4SMZo