A Nindzsa lelke
Lassan közeledik az Eurogames, ahol Nindzsa Vídia megmérettetik a birkózás sportágában június 29-én. A megfelelő képzés a sportformát optimálisra emeli, ilyen állapotban a sportoló tudásának legjavát nyújthatja. SportElla a fizikai és technikai felkészítés mellett hasonló fontosságúnak tartja a mentális tréninget is. Mint minden embernek, sportolóinknak is van lelke, és gyakran van szükség képzett szakemberre, aki a pszichikai ráhangolódásban segít. A világ számos részén már jóval hamarabb felismerték ennek fontosságát, sajnos hazánkban még gyerekcipőben jár ez a téma, s egyes sportversenyeken a jó megfigyelő észre is veheti ennek hiányát. Ilyenkor hiába a kőkemény munka, a sok átizzadt, meggyötört óra, egy pillanat alatt a vesztes oldalon állhat az ember.
Sokszor halljuk, hogy fejben dől el a verseny, ez a birkózás sportágára is igaz, ezért elengedhetetlen Vídia mentális felkészítése az Olimpiára. Természetesen a nyugodt felkészülési időszakban is adódhatnak rendkívüli események (sérülés, betegség), amikor szintén segítségre szorulhat a sportoló, de a munka java akkor következik, ha világverseny a tét. Itt pedig arról van szó, így a stressznek, idegességnek, feszültségnek nincs helye Vídia életében!
Minden verseny egy szereplés is egyben, és tudjuk, hogy bizonyos személyiségvonásokkal rendelkező versenyzők számára a szereplés, a középpontban levés pozitív, míg mások számára negatív, egyenesen kínos élményt okoz. Vídia hosszú éveken keresztül színészkedett, s számtalan ember előtt lépett fel színpadon, ez megerősítést adhat neki. A birkózásban azonban még nem került éles helyzetbe, ennek pótlását az edzéseken kell megvalósítani. A hatalmas és erős fiúk pedig igazán jó partnerek ebben, és a mester is sokat segít e fázisban.
Az időzítés is nagyon fontos. 4 héttel a verseny előtt az edzésterjedelem fokozása az első 14 napban szerepel a programban, ekkor még a képességfejlesztés dominál, amit a leggyakrabban egyéni és páros feladatok formájában kapnak meg a birkózók. Folyamatosak a gurulóátfordulások a szőnyegen, de akár a társ hátán is végigkövethetjük e mozgásokat, majd következnek a fejen-, kézen-átfordulások.
Törpejárás, szökdelések, fókamászáshoz hasonló kúszások, s a fülnek elsőre idegennek hangzó: féregmozgás, amelynél oldalukon araszolnak, csipőjüket előre-hátra ringatva, s ezzel hasizmaikat erősítve sportolóink. Jöhetnek a szöcskék és a megszámlálhatatlan fekvőtámaszok. Eltelik 45 perc az edzésből, és szakad már mindenkiről a víz, a teremben egyre forrósodik a levegő. 6x2 perc birkózás következik, minden menetben párcserével. Nindzsánk az egyedüli női sportoló a teremben, s rögtön az első menetben egy legalább 15 kg-mal nehezebb fiúval kerül össze. Elhangzik a sípszó, egymásnak feszülnek a testek, megragadják társuk nyakát, fülét, vagy éppen, ahol érik a másikat. Kiegyenlített a birkózás, akárcsak a többi öt menetben. Az edzés végén jöhet a levezetés, nyújtás-lazítás.
Az utolsó két hétben az edzés terjedelme, az erőfejlesztés fokozatosan csökkenthető, az ingererősségnek azonban maximális szinten kell, hogy maradjon. Ebben az időszakban kiegészítésképpen szórakoztató, nyugtató gyakorlatok végezhetők, melyek az idegrendszer (chip) pihentetését, regenerálódását segítik. Az edzőversenyek kapcsolatot teremtethetnek a nagy verseny légkörével, pszichikai hatása kedvező is kedvező lehet, mert felváltja a nagy terhelésű edzésmunkát.
Vídia tehát a felkészülés utolsó szakaszába érkezett, SportElla legközelebb már csak az Eurogames után jelentkezik a "birkózó fenomén" történetével, illetve eredményével. Addig is igyekszik biztosítani a maximális körülményeket, a léleknek oly fontos nyugalmat, melyek a siker zálogai lehetnek. A nemzet tornatanárnője arra kéri olvasóit és a Nindzsa szurkolóit, hogy szurkoljunk együtt az Olimpián!
SportElla
Folytatjuk, a következő részben: SportElla táncolni tanul.