A kérvény
860. § Az elöljáróiddal való érintkezésben, vagy a hivatalos levelezésben fehér levélpapírost kell használnod. Kérvényeket, beadványokat, előterjesztéseket úgynevezett miniszterpapírra – jó minőségű fehér ívpapírra – írj.
Az ajánlólevél
861. § Gondoljad meg jól, hogy kinek adsz ajánlólevelet. Akit ajánlasz, azért felelős vagy! Az ajánlólevelet nem illik leragasztani.
A legnehezebb levelek
862. § A legnehezebb levelek azok, amelyekben szerencsekívánatainkat, vagy részvétünket kell kifejeznünk.. A leggyakorlottabb levélírót is meggondolkoztatják. Ez a magyarázata annak, hogy gratulálás és kondoleálás céljára sokan nyomtatott kartonlapokat vesznek és a nyomtatott szöveg alá egyszerűen csak odakanyarítják nevüket. Ezt a megoldást nem helyeselhetjük. Hideg és szeretet nélkül szűkölködik. 863. § Hosszú gratuláló és kondoleáló leveleket csak közeli hozzátartozóknak írhatunk.
864. § Effajta leveleink rövidek legyenek s bennük, amennyire tudod kerüljed az általánosan ismert és használt frázisokat. Egyetlen szó, mely szívből fakadt, s melynek személyes vonatkozása, színe, íze, értelme van, többet ér ilyen esetben, négyoldalnyi cikornyás frázisnál.
865. § Gratulálni sürgönyben is lehet.
Azonnal válaszolj
867. § A válasszal ne késlekedj. A művelt Nyugaton a legelfoglaltabb emberek is még aznap, de legkésőbben másnap válaszolnak a címükre érkezett levelekre. Csak Magyarországon divat a válasszal addig várni, amíg a levélben érintett ügy „magától” is elintéződik.
Eltegyük e a leveleket?
Mihez kezdjünk azokkal a levelekkel, amelyeket nekünk írtak? Sokan minden levelet megsemmisítenek, mihelyt elolvasták. Ennek az eljárásnak az az előnye, hogy a levelek ilymódon nem halmozódnak föl; hátránya viszont, hogy gyakran már akkor sem emlékszünk pontosan a levél tartalmára, amikor válaszolni akarunk rá. 868. § Levelet tehát csak akkor semmisíts meg, amikor már válaszoltál rá.
870. § Ha arra határozod el magadat, hogy valakinek a leveleit megőrzöd, rendezd el a leveleket megfelelően, gondoskodj számukra helyről s tartsd azokat lakat alatt, hogy ne essen akárki kíváncsiságának martalékául, ne rongyolódjanak el és ne egye meg azokat a por.
Egy nagy tudós a következőket írta a leveleket megőrzéséről: nem szeretem a régi leveleket, még akkor sem, ha semmi olyat nem tartalmaznak, ami bárkinek is kellemetlen lehetne. A levél egymástól távollevők beszélgetése. Nem az a rendeltetése, hogy megmaradjon, hanem az, hogy elenyésszen, mint ahogyan elhangzik a kimondott szó. Megmaradni csak az a benyomás maradjon meg belőle, amelyet a lélekre gyakorolt.
Helyesen írj
871. § A helyesírást illik tudni.
Névtelen levél
872. § Névtelen levelet elolvasni illetlenségnek nem illetlenség, de ostobaságnak nagy ostobaság.
Jó tanács
873. § Befejezésül egy jó tanács. Éppen csak annyi levelet írj, amennyit okvetlenül kell és soha ne írj bennük olyasmit, aminek közlését valaha is megbánhatnád. Nem vagyunk hívei a fiúk és lányok között való levelezésnek. Szerkesztőségi postánknak tekintélyes részét teszik azok a levelek, amelyekben csalódott szerelmesek – legtöbbnyire leányok – arra nézve kérnek tanácsot: hogyan szerezhetnék vissza leveleiket a hűtlentől. Az ilyen szerelmi levelezésből rengeteg baj, bosszúság, bonyadalom származhat – aztán. Szakítás után.
____________________________________________________
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •