AZ ANYAEVOLÚCIÓ TUDÁSÁBÓL
„Míg az alábbi pár sort elolvasod, 40 ember és 700 millió hangya születik a Földön. 30 ember és 500 millió hangya hal meg a Földön. Ember: emlős, magassága 1 és
Egy hangyacsaládnak 1 anyja van és többmillió egyede, akik mind egyetlen anyjuktól születtek, és nővéreik gondoskodásában nevelkedtek. Hangyákból áll a földi biomassza nagy része, a hangyák mindent tudnak és mindenütt vannak.
HangyaAnya a gombaLénnyel van szoros kapcsolatban, ami az egész család táplálkozásának alapja. Anya és összes hangyája megosztja egymással ezt a táplálékot, ami soha nem fogy el. Minden egyednek társas gyomra is van, amiből lelkesen kínálgatják egymást, a táplálék-átadás két egyed között gyakori ceremónia, és számos funkciója lehet, ahogy az emberi táplálkozás sem csak az anyagcserét szolgálja.
A hangya mindenevő, de táplálkozásának döntő része a gombafonál, olyasmi ez, mint embernek a gabona. A gombafonalat termelni kell, fésülgetni, nyírni, szárítani, tárolni, előkészíteni és adagolni, ez sok hangyának ad szorgoskodni valót állandóan.
A hangya szép, a hangya okos, minden hangya testvér a bolyban. A hangyaboly láthatóan szervezett életet él, tehát a millió egyed hatékonyan kommunikál egymással. A hangyák hormonokkal beszélnek, csápjaik több ezer információhordozó molekulát bocsátanak ki és fogadnak be.
Az anyaEvolúció két kivételezett faja a Földön a Hangya és az Ember. Az ember óriásira duzzasztotta az agyát, a hangyák a millió parányi agy mellett döntöttek. A két képlet abszolút értéke azonos. Mi lenne, ha ez a két értelmes faj együttműködne?
A két civilizáció még nem kész a találkozásra...
Bernard Werber: A Hangyák című könyve 1991-ben jelent meg, magyarul 2006-ban Domonkos Eszter fordításában, a Konkrét Könyvek Kiadónál. Olcsó könyvesboltokban lehetett rábukkanni a regényre, és óriási kincshez jutott, aki megszerezte. A nagyszerű és messze távoli evolúciós jövőbe látó regény a civilizációk találkozásának lehetőségeit és lehetetlenségét tárja fel, hangya-ember szótártól a hangyák etette emberig vizsgálgatja a két faj lehetőségeit és tanulságait egymás számára.
A könyv az ’emberit’ meghaladó tudáshoz ad kulcsot, szótárat, és evolúciós mintákat.
Ha túlélő akarsz lenni, tanulj hangyául!
Forrás:
Bernard Werber: A Hangyák
Hangyák: http://hu.wikipedia.org/wiki/Hangy%C3%A1k
Gombalény: http://hu.wikipedia.org/wiki/Mikorrhiza