Kamufelhő - kortárs apázás
A kortárs apázás népszerű a férfi irodalomban, az is lehet, hogy hungarikum. Jelentése összetett, keresgélem: az anyázás szleng, így használod: 'anyád..' vagy: '... anyádat..!' Alapesetben is sértés, hangsúlytalanul, indulat nélkül mondva is megtorlást követel. 'Szidta az anyámat' - jogilag ez becsületsértés, amit tettlegesség követ gyakran. Az apázás kevésbé súlyos sértés, 'apádfasza' kedveskedés is lehet.
'Írott Apánk' jól feldolgozott személyiség, a férfi írók apja diktál, mire észbe kap az író, már ezer oldal van tele apánkkal, ahogy elken pár évszázadot a történelemben, ahogy eligazítja a férfidolgokat terjengős irodalmiaskodással, ahogy a fiai is fogják.
Nagy íróink élen járnak az apázásban, az olvasók fejcsóválva lapozgatják a könyveiket. Ejnye, ezek a huncut fiúk, olyan nagyképűek, hogy bocsánatot kérni is elfelejtenek, amiért annyira unalmasak, kuncog elismerően a magyar olvasó, (kb 80%-ban nőkről beszélünk) aki minden 'apám' mögött tényleg lát néhány másik lúzer balfék apát, de már megszokta: egy szétbaszott árva kisnép apáiról beszélünk a veretős történelemben.
Az atyák mellett megszólalni nehéz, a fiú-írónak nincs könnyű dolga, ha apa nem diktál neki, hanem tisztán érez és becsületesen ír. A Kamufelhő fiatal kortárs férfi könyve, Szabó Tibor Benjámin írta, ez a 4. könyve. Apázik rendesen, és közben furán érzi magát, émelyeg vagy másnapos, akarja de mégse, csal vagy csalják, nem verekedne de muszáj, talpig Kolumbiában.
Emögött a kortárs fiatal író mögött mindig van egy gyerek. Egy ismeretlen 'baszomka', vagy egy hároméves a gyerekülésben, vagy temagad, néha úgy érzed. 'Apád' egy kisgyerek apja, és ennek folyamatosan tudatában van. Ez egy erős kötés, ami időről időre kiemeli a hormonvakságból, amit a serdülőkori hormonrobbanás okoz és évekre elvakítja az emberi lényt. De 'apád' a szülő-gyerek duálunió tudatállapotában van, apa együttérez, apa beismer, apának fáj, apa vigasztal. Miközben kerülgeti a választ a fel nem tett kérdésre: Apa hol voltál..?
Mégis lassan oszladozik a 'kamufelhő'..;
Gordon Agáta
Forrás:
Részlet a könyvből: http://centrifuga.blog.hu/2012/11/16/egyszeru_tortenet_a_halalrol
A kötetről:
Szabó Tibor Benjámin: Kamufelhő – Hűtlen apák könyve
Scolar Kiadó. 2012. 140 oldal. 2450 Ft
"Apa csak egy van. Igaz, van, hogy nincs. De amikor nincs, akkor is küzdünk vele; a hűlt helyével, meg azzal, amikor kiderül, valaki mégiscsak van.
Amit azonban ritkábban láthatunk meg, hogy ezek az apák mit visznek magukkal. Melyik szuperapró mozzanatát előző életüknek, hogyan nevelgetik magukban, vagy hogyan írják felül, csak hogy megtapasztalják, mennyit ér, ha az események sodrásának árterébe ültetik a múltat.
Szabó Tibor Benjámin visszanéző apafigurája feljegyzéseket ír gyermekének, amiből férfi módra; hol mondva, hol nem mondva, felsejlik az egyszer volt történet, miközben azon szurkolunk, hogy valahová meg beférjen a „boldogan éltek….” fordulata is. Valamilyen szereposztásban. Mert ez a névtelen, de jól felismerhető apa önfelmentés nélkül is szerethető, megbocsátanunk pedig nem nekünk kell.
Az viszont egészen bizonyos, hogy a Kamufelhő szép irodalmi hagyaték.
Hiszen egy apa sem tűnik el nyomtalan.
Hirtelen igen. Nyomtalan sosem.
Majd rájössz."
Horváth Gergely, rádiós műsorvezető
Szabó Tibor Benjámin 1976-ban született Gyulán. 2006-tól 2010-ig a Bárka folyóirat online magazinjának szerkesztője volt, 2010-ben a Veszprém.hu portál főszerkesztőjeként dolgozott. Jelenleg (2011 óta) az Új Könyvpiac című könyvszakmai magazin felelős szerkesztője. 2004-től publikál szépirodalmat, irodalomkritikát a magyar nyelvterület különböző folyóirataiban.
Csapody Kingával párban a Szépírók Társasága nyári alkotótáborának [ Ir(T)áS] szervezője. 2010-ben Móricz Zsigmond irodalmi ösztöndíjasként dolgozott. Önálló kötetei: A ciprusi király (2004), A lányos apák puskája (2007), 47 [Démonok ideje] (2009). Kamufelhő című új prózakötetét a Scolar Kiadó gondozza, megjelenés alatt áll. Szereti a pókokat, de pitypangot is szokott gyűjteni.