Refugee Life in Canada.
Menekült élet Kanadában.
"2000-ben Kanadába mentünk, ahol szerencsére az élet megtanított minket arra, hogy nem vagyunk kevesebbek vagy többek mint mások, és hogy munkával ott mennyivel optimistábban vághat bele az életbe még egy cigány is. Kanadában kezdtem el rajzolni és festeni és itt született 2003-ban második lányom Catherine, itt tanultam meg angolul beszélni.. A Kanadában megélt napok, küzdelmek pillanatait egy 2 méter hosszú és 1 méter széles akril festményemen 2013 április 8-án, a Nemzetközi Roma Nap alkalmából először az Irodalmi Centrifuga olvasóival szeretném megosztani." - írta Orsós Annamanna. A Nemzetközi Roma Nap alkalmából közöljük a festményt és a szerző levelét.
A kép egésze - a részleteket és a levelet a posztban olvashatod
A kép címe: Refugee Life in Canada (Menekült élet Kanadában), egy 2 méter hosszú és 1 méter széles vászonra készült akril festmény.
Sajnos az ember gyakran nem önszántából dönt úgy, hogy világgá megy. Én egyszerű cigány nőként huszonévesen kellett átéljek különféle élethelyzeteket ahhoz, hogy az évtizedes generációs különbséget feldolgozva asszimilálódni tudjak, tudjunk - itt.
KÉREM A MINDENKORI MAGYAR KORMÁNYT ÉS A CIGÁNY SZERVEZETEK VEZETŐIT, HOGY TARTSANAK ÖNVIZSGÁLATOT! MIÉRT NEM TETTÉK ÉLHETŐBBÉ (EU-S PÉNZEKBŐL) SEMMILYEN TÉREN AZ ORSZÁGOT? MIÉRT HANYAGOLTÁK EL AKKOR IS ÉS MOST IS A CIGÁNYSÁGOT?
Különösen nekünk, cigányoknak olyan nehéz életünk volt születésünktől fogva, amilyet jelenleg a magyar lakosság is megtapasztal a bankoktól rájuk kényszerített csapdában vergődve, s próbálnak túlélni sokan.
Szeretném tudatni azokkal, akik esetleg kételkedve fogadják a kivándorlás mértékére vonatkozó híreket, hogy rengeteg nem cigány család kérvényezte a letelepedését a cigányságára hivatkozva, mert tisztában voltak azzal, hogy ez esély egy jobb életre.
Sokan közülük megkapták a letelepedési jogot, míg a valódi cigányokat hazatoloncolták, vagy önként döntöttek a visszatérés mellett. De ők már egy megváltozott felfogással próbáltak új életet kezdeni odahaza. A Kanadából hazatértek szinte kivétel nélkül előbb vagy utóbb egy másik, szomszédos államban kerestek és találtak munkát, hiszen már alapfokú angol nyelvtudással rendelkeztek…
Nem igaz, hogy csak a szociális háló nyújtotta biztonság miatt jöttek a cigányok külföldre. Mielőtt még bárki követ dobna a kivándorolt emberekre, nézzenek körül, miért történik mindez!
Jó lenne, ha nem negatív vélemények jutnának az emberek eszébe a képem láttán, hanem az, hogy az ember – és most nem csak a cigányokra gondolok – végső elkeseredésében néha nagyon-nagyon kellemetlen dolgokban kell, hogy részt vegyen, akarva-akaratlanul.
Valóban probléma a cigányság, de a mostani és az következő generáció visszatelepedésére nincs felkészülve a magyar állam.
Ezek a fiatalok már nem az elnyomás és a diszkrimináció légkörében szívták magukba az anyatejet – ők már egy világlátott, a másságot sokkal jobban ismerő, értő és elfogadó angol, német, svájci vagy kanadai oktatásban részesült generáció. Ha velük találja szembe magát a magyar gazdaság, akkor talán majd nagyobb eséllyel kezdhetünk neki a diszkrimináció felszámolásának.
Mielőtt még bárki azt hinné, a világjárás olyan jó, az én szempontomból állíthatom, hogy nagyon sok bizonytalanság és nehéz pillanat gyökere az a helyzet, mikor az ember útnak indul a jobb és biztonságosabb élet reményében.
Orsós Annamanna
*****
Orsós Annamanna egy korábbi festményét, a Kitaszítva című képet a Torntói Roma Közösségi Központ is felhasználta egy beadványa fedlapjaként:
KITASZÍTVA
Idén januárban értesültem arról, hogy Kanadában, ahol 2000-től 2004-ig éltem, dolgoztam, s ott szültem meg a második lányomat, a Megtört hangok c. könyvemben illusztrációként használt, 2003-ban készült Kitaszítva című festményemet a Torontói Roma Közösségi Központ vezetője (RCC) az előzetes megkérdezésem nélkül felhasználta a C-31-es romákkal kapcsolatos nagyszabású beadvány kezdő lapjának illusztrációjaként. Jelenleg nincs szükségem semmilyen anyagi támogatásra, ezért nagyon boldogan értesültem erről – még ha a szerzői jogok megsértésével használták is fel a festményt – hogy engem nem ismerve az üzenetem lényegét tekintve eljutott azokhoz, akikhez és akikért ecsetet ragadtam. Remélem, így lesz ezzel a munkámmal is.
Annamanna Orsos
*****
Életrajz: http://centrifuga.blog.hu/2013/03/04/orsos_anna_elete
Orsós Annamanna versei a Centrifugán:
http://centrifuga.blog.hu/2013/04/04/versvasarnap_orsos_anna_manna
Old Bank School: kétnyelvű Üdvözlő könyv
A kivándorlás és a romák kanadai jelenléte közel sem problémamentes, lásd erről például Wirth Zsuzsa cikksorozatát az origo.hu-n: 1. rész: Megtanulták a magyaroktól Kanadában, kik azok a csicskák (2011. 11. 08.); 2. rész: "Nem a Pokol Angyalai, de azért bűnszervezet" - készülődés a magyar csicskaperre Kanadában (2011. 11. 09.); 3. rész - "Azt akarják, hogy többet ide cigány ne jöjjön" - megszólal a kanadai börtön rabja (2011. 11. 10.)
A kivándorlás történetéről szól a Mese ország a tengerentúlon, Gyarmati család tv2 napló, 2003-ban készült felvétele is.