Van negyven szabad perced kényeztetni a füledet? A nők adják hozzá a zenét! Az MVM közreműködésével kerül sor a MŰPÁ-ban a Jazztavasz 2013 - Nők a horizonton címmel szervezett koncertsorozatra, melyen három külföldi előadó koncertjét és egy magyar női jazz-zenekar ingyenes koncertjét hallgathatod meg - május 17-én az amerikai Anat Cohen Quartet, május 18-án a brazil származású, Amerikában élő zongorista, énekes, zeneszerző Eliane Elias lesz a Palota vendége. Ugyanezen a napon hallható a Mrs. Colombo koncertje is, s ha két koncert nem lenne elég, este Terri Lyne Carrington lép a színpadra a THE MOSAIC PROJECT-tel, így a kitartóbbak aznap hattól tizenegyig hallgathatnak női jazzt.
A május 17-én 19.30-tól színpadra lépő Anat Cohen Quartet (USA) (Anat Cohen - szaxofon, klarinét, Yonatan Avishai - zongora, Sefano Bellani - bőgő, Daniel Freedman - dob) névadója, Anat Cohen zenészcsaládban született Tel-Avivban, az izraeli légierő zenekarában szolgált tenorszaxofonosként. A Berklee College of Musicon szerzett diplomát, majd 1999-ben New Yorkban, a jazzfővárosban kötött ki. Addigra a jazz legkülönfélébb ágaiban próbálta ki magát a swingtől a post bopon át a latin zenéig szoprán- és tenorszaxofonon, valamint klarinéton. Utóbbi megszólaltatójaként már hatodik éve nyeri el az év szólistájának járó elismerést a Jazzújságírók Társaságától (JJA), és sokadszorra végez a Down Beat jazzmagazin listáinak élén. Éveken át turnézott a csupa hölgy The Diva Jazz Orchestra tagjaként, dolgozott Duduka Da Fonseca Samba Jazz Quintetjében, és Louis Armstrong munkássága előtt is tisztelgett David Ostwald Gully Low Jazz Bandjével. Egy felvétel a díváktól:
Az új albumot bemutató videó:
A május 18-án hattól színpadra lépő Eliane Elias mellett Marc Johnson bőgőzik és Steve Cardenas gitározik.
A Sao Pauloban született Eliane Elias kislány korától a brazil ritmusok és a bossa nova szerelmese, de a jazz és a klasszikus zene is része a családi mindennapjaiknak, így korán elkezdett zongorán komponálni. Amikor 1981-ben a jazz fővárosába, New Yorkba költözött, kivételes harmóniai érzékének és improvizációs készségének köszönhetően egyből a korszakalkotó jelentőségű Steps Ahead zenekarban találta magát. A Mike Mainieri és Michael Brecker vezette szupergrup révén talált rá első férjére, a trombitás Randy Breckerre. Házasságukból a mára majdhogynem popdívává cseperedett Amanda, zenei együttműködésükből pedig egyetlen, azonos című album született. Elias a nyolcvanas évek végén szólókarriert indított, mind határozottabban kezdett meríteni zenei gyökereiből, amire kiváló példa az Eliane Elias Plays Jobim című 1990-es album, s ekkortól hallható lágy, bizsergető énekhangja, amellyel azóta igézi meg nem kizárólag férfi hallgatóságát. Akit feltétlenül megigézett, az Marc Johnson bőgős, aki Eliane második férjeként máig elválaszthatatlan művésztársa is. Korábbi albumai közül a Bossa Nova Stories, a Light my fire és a Swept away a francia jazz-sikerlista első helyén állhattak, a Light my Fire a Billboard klasszikus jazz listájának harmadik helyén, a kortárs jazz-sikerlista negyedik helyén szerepelt. S hogy hogy hangzik egy érzékeny nőtől a címadó Doors-klasszikus? Így:
Ezen az estén a legendás Chet Baker művészete előtt tisztelgő, a trombitás darabjait brazilos stílusban újraformáló lemezanyaga hangzik el a Johnson által is erősített combo tolmácsolásában. Az I Thougtht about you - a tribute to Chet Baker május 28-án jelenik meg, így a budapesti közönség Németország és Írország után már a megjelenés előtt hallhatja. Az énekes-zongorista-zeneszerző május 28-tól New Yorkban koncertezik, júniusban Franciaországban, júliusban Ausztriában és Spanyolországban lép fel. Az új lemezt bemutató videót itt hallhatod:
Eliane után, este nyolctól az Üvegteremben a Galambos Dorina (ének), Sárközy Fanni (billentyűk) és Hudák Zsófi (bőgő), valamint Kovács Norbert (dob) által jegyzett Mrs. Columbo hallható - aki csak rájuk lenne kíváncsi, annak fizetnie sem kell egy jó órányi jazz-élményért.
Galambos Dorinára az első megasztrából is emlékezhetsz, s azóta hangja csak fejlődött. Sárközy Fanni nemcsak zongorázik, de komponál, hangszerel, és oktat is, éppúgy, mint Hudák Zsófi, aki a dalszerzés mellett a nagybőgőn biztos kézzel, füllel és lélekkel, mégis alázatosan kísér. A zenekar debütáló, (re)Make Up című lemezének dalait a rádióadók valamelyikén is hallhattad: a korábbi slágereket jazzes verzióban előadó csapat az I Want to Break Free-t, a Come Together-t, a The Way You Make Me Feel-t éppúgy feldolgozta, mint a Black Hole Sun-t. A koncerten az átdolgozások mellett több új, saját szerzeményt is előadnak. Ők így akarják a szabadságot:
Kilenctől a dobos Terri Lyne Carrington által jegyzett The Mosaic Project-é a színpad: Carrington mellette Lizz Wright énekel, Ingrid Jensen játszik trombitán, Tia Fuller szaxofonon, Geri Allen zongorán, Tamir Shmerling bőgőn, Matt Stevens gitáron. Terri Lyne Carrington többször járt már a MŰPÁban vendégként - most saját, Grammy-díjat nyert, csupa hölgyet felvonultató produkciójával is színpadra áll. A kifinomult szerkesztésű The Mosaic Project albumon a gondolatébresztő szövegek mellett a jazz, az r’n’b és a funk hangzások bűvölhették el a döntnököket, s most a hallgatókat.
Az album Echo című számán Dianne Reeves énekel, s Angela Davis szavait hallhatod bevezetésképpen: