Június 30-tól július 7-ig immár 18. alkalommal kerül sor a Budapest Pride Fesztiválra - a felvonulást július 6-án tartják, ám addig 22 helyszínen közel 70 programmal várják a nézőket, hallgatókat, érdeklődőket a fesztivál programjaira. Az első, 1993-as fesztivál megnyitójához hasonlóan ez a mostani is a Toldi moziban bont hivatalosan szárnyat: június 30-án a megnyitón Bán Zsófia mond megnyitóbeszédet, de fellép Fischer Iván és Péterfy Bori, Kulka János és Gergye Krisztián is. Aki viszont már ma is szeretne belemerülni a fesztivál hullámaiba ezt is megteheti a Pepita Ofélia Bárban nyíló kiállítással.
"A 2013-as Fesztivál üzenetéül a magunkért és egymásért való kiállás, a társadalmi szolidaritás témáját választottuk. Fontosnak tartjuk, hogy a programjainkban ez a tematika minél erősebben megjelenjen, hiszen a jelenlegi társadalmi, politikai közegben elengedhetetlen, hogy a kisebbségi csoportok egymásért, illetve a többségi társadalom tagjai az elnyomott csoportok tagjai mellett kiálljanak" - írják a szervezők. Ma a fesztivál néhány programját ajánljuk figyelmedbe. A teljes programfüzet ide kattintva érhető el.
A nyitónap előtt is várnak már programok, így az első kiállítás, mely 29-én este hattól nyílik a Pepita Ofélia Bárban. A Szeretni emberi jog Holland Kati plakátsorozata LMBTQ-emberekről - a sorozat a Budai Rajziskolában az Amnesty International támogatásával készült. Ma országok sora engedélyezi az azonos nemű párok házasságát, Magyarországon viszont a család fogalmának meghatározása kirekesztő, és akadályt gördít az egyenlő házasság elismerése elé. A program célja felhívni a figyelmet arra, hogy a párkapcsolatok alapja a szerelem, és SZERETNI EMBERI JOG. A megnyitón Olivia Lombardi zenél.
Június 30-án este hattól a Központban (Budapest VII., Madách Imre út 5.) nyílik a Beyond Conventions kiállítás. Fűrjes Viktória fotósorozatában 2013 Magyarországának konvencióit és azok határait boncolgatja. Fiatalok, idősek, keresztények, zsidók, leszbikusok, melegek, Down-szindrómások vagy vak emberek. Szerelembe esnek, mint bárki más. A kapcsolatok intimitását és sokszínűségét emeli ki az óriási, színes buborékokkal is, amelyekbe a párokat helyezi, a Budapesten élő, francia Adam Chaise buborékfújóval együttműködve. Ugyanezen a napon este nyolckor kerül sor a Toldi moziban a korábban már említett megnyitóra.
Július 1-én hétfőn délután négytől a Hátsó kapuban (Budapest VII., Dohány u. 13.) Az online gyűlöletbeszéd és a magyar gyűlöletbeszéd-ellenes kampány címmel lesz műhely-beszélgetés. A Jósa Bálint (Szubjektív Értékek Alapítvány) által vezetett workshopon az Európa Tanács által kezdeményezett No Hate Speec Movement kampányról lesz szó. A hazai Kampánybizottság fontosnak érzi az LMBTQ-közösség bevonását az Európa Tanács által kezdeményezett No Hate Speech Movement ifjúsági kampányába, amely igyekszik a civil szférát és a magánembereket bevonva, az interneten is érvényesíteni az alapvető emberi jogokat. Itt a kampány módszereiről és a mozgalom működéséről tudhatsz meg többet.
Fél hattól ugyanezen a helyszínen Propaganda műhely buziknak címmel tartanak műhelybeszélgetést Seregély Ágnes vezetésével: a téma, mit és hogyan lehet tenni az online felületeken terjedő gyűlöletbeszéddel szemben. További részleteket ide kattintva találsz.
Július 2-án kedden fél hattól a Hátsó kapuban Túl a monogámián? Intimitás és szabadság a nyitott kapcsolatok tükrében címmel tartanak műhelybeszélgetést Turai Kati és Kis Kata vezetésével.
Este héttől az Apacuka (VI. Nagymező utca 54-56.) ad otthont a Budapest Pride irodalmi estnek, amelyen idén már hat kiemelkedő hazai LMBTQ- vagy támogató íróval, költővel találkozhatsz a Pride irodalmi kávéházában. A fesztivál idei központi témája a szolidarítás; a szerzők is a másokért való aktív kiállás témakörét járják körbe szövegeikkel. A program idén is sokszínű: Bán Zsófia, Kerékgyártó István és Parti Nagy Lajos legújabb prózai műveikből olvasnak fel, Bódis Kriszta, Erdős Virág és Nádasdy Ádám pedig saját versein keresztül hívják fel a figyelmet az egymásért kiállás fontosságára. A szerzőkkel a beszélgetést Artner Szilvia Sisso újságíró, a Magyar Narancs állandó szerzője, a Tűsarok blog alapítója vezeti.
Az est után a játékos kedvűek még átmehetnek a Vis Major Caféba a Labrisz Leszbikus Egyesület havi rendszerességű játékestjére, a Pikk Dámára, mely nyolckor kezdődik ugyan, de még biztosan találnak játékostársakat. A bátrabbak pedig a Pepita Ofélia Bárban este kilenctől az Open Mic! – Szabad mikrofon esten mutathatják meg, mit tudnak - jelentkezni előre vagy a helyszínen is lehet. "A performansz lehet mókás, komoly, katartikus vagy éppen könnyed, mi kíváncsiak vagyunk rá." Ha téged keresnek, jelentkezz az openmic@budapestpride.hu e-mail címen.
Fél tíztől ezen a napon a Hátsó kapuban Antonia Vai ad koncertet: a magyar származású svéd énekes-zeneszerző a stockholmi klubok színpadán tört be a svéd zenei életbe és szerzett magának egyre növekvő közönséget. „Bohém souldivának” is nevezték, de zenéjére nagy hatást gyakorolt a folkzene is. Javarészt angol nyelvű dalaival egy saját világot teremt, mindegyik szám egy külön történet, álmodozó, szenvedélyes és kiszámíthatatlan. Antonia zenéje egyik pillanatban a robbanásig feszül a dinamikától, máskor érzékien tárulkozik ki a közönségének. Antonia magánéletében és zenéjében is nagy jelentőséget tulajdonít a szabad szerelemnek.
Július 3-án szerdán este kilenctől a Kolorban (VII. Király utca 13.) tartják az Oltai Kata kurátor által jegyzett Fragments című kiállítás bulival egybekötött megnyitóját. A kiállításon bemutatott fényképek sorozata Budapesten és Berlinben élő LMBTQ alkotók munkáinak gyűjteménye, amely betekintést nyújt a személyes terekbe. A nemi sztereotípiákat megkérdőjelezve vizsgálja, s dokumentálja az identitás különböző aspektusait. Feltárja az önmegismerés és -elfogadás folyamatát, kiélezve ezt a rasszista társadalmi gyakorlatokban rejlő rendszerszintű problémák megoldatlanságára. A kiállítás párbeszédre sarkall – olykor nyílt provokáció. Kiállító művészek: Agnieszka Satine, Camilla Storgaard, Claudia Kent, Goodyn Green, Joseph Wolfgang Ohlert, Marianna Szczygielska. A kiállítást Oltai Kata nyitja meg. A megnyitó után Fragments by Garçons! Underground queer party for fashion junkies, posers, models, art-heads and other freaks.
Július 4-én csütörtökön az Apacukában este héttől lesz a Queer kiadó szervezésében irodalmi est „Ki a fiú, ki a lány?” címmel. A társadalmi és biológiai nem összetettségének irodalmi közelítéseit vizsgáló rendezvényen LMBTQ-szerzők és támogatóik tartanak felolvasást műveikből. Vendégek: Farkas Péter (író, a „Ki vagyok én és ki vagy te?” pályázat nyertese), Komáromi András (költő), Zelei Bori (író), Sós Dóra (a Queer Kiadó főszerkesztője). Szintén este héttől a Krétakör Bázison TEST és ÁLLAM – Az LMBTQ-közösség gyerekvállalási esélyei címmel lesz műhelybeszélgetés Gulyás Márton (Krétakör Alapítvány) vezetésével.
Július 6-án szombaton kerül sor a felvonulásra, de aki reggel egy kis jógára vágyna, annak Jávorszky Eszter pszichológus, jógaoktató nyújt felüdülést a Városligetben 10-től 12-ig. Aki szeretne részt venni a programon, a joga@budapestpride.hu címen tud bejelentkezni.
A felvonulásra három órától lehet gyülekezni az Andrássy út Hősök tere felőli végén. A felvonulás útvonala Andrássy út – Bajcsy Zsilinszky út – Alkotmány utca – Honvéd utca – Markó utca – Olimpia park lesz, indulás délután négykor. A szervezők mindenkit várnak, csatlakozni azonban csak a gyülekezési helynél, a Hősök tere és az Andrássy út sarkánál tudsz, az indulás után már nem. A felvonulást követő piknikre is lehet csatlakozni, oda a Jászai Mari tér felől érdemes érkezni. Aki úgy érzi, a lebonyolításban is szeretne segítő kezet nyújtani, az onkentes@budapestpride.hu címen várják jelentkezését.
Az Olimpia Parkban este hattól tízig tart a Piknik, ahol beszédet mond többek között Ulrike Lunacek, az Európai Parlament LMBT Intergroupjának tagja; Schilling Árpád Jászai Mari-díjas rendező, művészeti vezető, a Krétakör alapítója; Jónás Marianna, emberi jogi aktivista és Karsay Dorottya, a Budapest Pride szóvivője. A hangulatról a Kolin, az Anorganik & Lazy Hammock, illetve a Lashe Shave zenekar gondoskodnak. A piknik konferansziéja Steiner Kristóf. A civil faluban találkozhatsz több, mint 20 hazai LMBTQ- és emberi jogi szervezettel is.
Este tíztől pedig a Dürer Kertben lesz "az év legjobb LMBTQ-buliján" párhuzamosan szabadtéri és beltéri buli, tűzzsonglőr-show, VJ, italakciók, pingpong és társaság. Ide a belépő éjfélig 1000 Ft, éjfél után 1500 Ft
Július 7-én több séta és túra mellett a Bálint Házban egy történeti beszélgetésre is sor kerül: délután öttől Kurimay Anita, az amerikai Berkeley Egyetemen, majd a London School of Economics gender és szociálpolitika szakirányán diplomát szerzett történész beszél a Rutgers Egyetemen védett doktori disszertációja témájáról "A meleg élet és szerelem története és szabályozása Budapesten, 1873 és 1941 között" címmel; az énekes kedvűek pedig a zárónap estéjén kilenctől a karaoke-ban is kipróbálhatják magukat a Madrid Café & Bárban (V. Semmelweis utca 17.).