2013. szeptember 27-től egy hónapon át látogatható a Word Press Photo idei alkotásaiból válogatott utazó kiállítás a Néprajzi Múzeumban. A World Press Photo megmérettetésére 124 országból 5666 fotóriporter pályázott felvételeivel. A tizenkilenc tagú nemzetközi zsűri tizenhárom napot töltött Amszterdamban, és 32 nemzet 54 fotográfusát díjazta. A beküldött 103481 fotóból 154 válogatott képet láthatsz a kiállításon, melyet szeptember 26-án délután öttől Takács András és Cseke Eszter, az On the Spot riporterei nyitnak meg. Nem véletlenül lettek ők az idei kiállítás megnyitói: szeptember 27-től október 27-ig folyamatosan látható a múzeumban a Cseke Eszter és S. Takács András riportfilmjeiből készült válogatás. A filmek gyakran épp azokról az eseményekről tudósítanak, mint a kiállított fotók. A szerzőpáros anyagait a BBC vagy a CNN is átvették, s gázai filmjük az idén a Monte-Carlói Televíziós Fesztiválon a legjobb dokumentumfilm kategóriában elnyerte a rangos Arany Nimfa-díjat.
Az év sajtófotója - 2012, Paul Hansen, Svédország, Dagens Nyheter
Az idei évben Vezető hír kategóriában első díjat nyert fotón a kétéves Suhaib Hijazi és bátyja, a négyéves Muhammad holttestét viszik rokonaik a temetésükre Gaza Cityben. A gyerekek a november 19-i izraeli légicsapások közben haltak meg, amikor a család háza összeomlott. A bombázásban apjuk, Fouad is meghalt, anyjuk és négy további testvérük pedig súlyosan megsebesült. Izrael november 14-én indított támadást a Hamasz ellenőrzése alatt álló Gázai övezet ellen válaszként a palesztin fegyveres csoportok folyamatos rakétatüzére. A támadás első napjaiban Izrael katonai és stratégiai jelentőségű célpontokra csapott le, a művelet aztán később kiterjedt a Hamasz harcosok feltételezett lakóhelyére is. A november 21-i tűzszünet idejére már több mint 150 embert öltek meg Gázában. A halálos áldozatok közül a feltételezések szerint 103 polgári áldozat volt, köztük legalább 30 gyerek.
Az idei díjazottakról korábban már adtunk hírt, akkor elsősorban a díjazott fotósok nőábrázolásait tartva szem előtt, ezt ide kattintva láthatod. A World Press Photo kiállítás mellett a Néprajzi Múzeum ad otthon Gavin Lyons: Varázslatos tájak (Alpesi kanyonok – Írország tengerparti sziklacsodái) című kiállításának is. Mai cikkükben néhány díjazott fotóval és Gavin Lyons egy felvételével ajánljuk figyelmedbe a tárlatokat.
Rodrigo Abd (Argentína, The Associated Press): 1. díj, Hír kategória, egyedi
A síró Aida a lakóhelye, az észak-szíriai Idlib város bombázásakor szenvedett súlyos sérüléseket. Férje és két gyermeke életét vesztette. A szíriai hadsereg hevesen támadta Idlib városát, a Bashar al-Assad elnök uralma elleni lázadás központját. Idlib bombázása alig pár órával azt követően kezdődött, hogy Kofi Annan korábbi ENSZ főtitkár megérkezett Damaszkuszba, hogy magas szintű nemzetközi misszió keretében közvetítsen a konfliktus megoldásában.
Jan Grarup (Dánia, Laif): 1. díj, Sport kategória, sorozat
Szomáliában a kosárlabdázó nők az életüket kockáztatják. Noha az ENSZ támogatását élvező kormány visszaszerezte a főváros, Mogadishu ellenőrzését, az al-Kaidához kötődő fegyveresek ma is aktívak a városban. Az al-Shabaab és más radikális iszlám szervezetek szerint a nők sportolása méltatlan az iszlámhoz. A szomáliai női kosárlabda válogatott tagjai halálos fenyegetéseket kaptak. 2006-ban a Szomáli Iszlám Bíróságok Szövetsége, a sharia bíróságok egy csoportja kiadott egy határozatot, amely megtiltotta a nők sportolását. A bírósági indítvány szerint a kosárlabdázó nő büntetése a jobb kézfej vagy a bal lábfej levágása.
Christian Ziegler (Németország): 1. díj, Természet kategória, egyedi
Egy déli kazuár (Casuarius casuarius) a kékfügefa gyümölcsét eszi az ausztráliai Queenslandben. Ez a futómadár akár két méter magasra is megnőhet, a hím körülbelül 55 kg, a nőstény 76 kg súlyú. A kazuár veszélyeztetett faj, összesen nagyjából 1500 egyed él szabadon. Észak-Queensland ősi esőerdőiben nélkülözhetetlen ez a madár, mert a gyomrában nagy magvakat visz el messzire: több tucat fafajta lényegében kizárólag a kazuárnak köszönheti magvai „elszórását”. A kazuár előfordulási helyét jelentősen csökkentették a mezőgazdasági fejlesztések és az építkezések, a kutyák is gyakran megtámadják őket és a járművek is veszélyeztetik az életüket.
A World Press Photo kiállítás mellett a Néprajzi Múzeum ad otthon Gavin Lyons: Varázslatos tájak (Alpesi kanyonok – Irország tengerparti sziklacsodái) című kiállításának is. „Írország híres a szépségéről, természetes tengerparti boltozatai azonban kevéssé vagy egyáltalán nem ismertek. A természet valósággal henceg és hivalkodik ezekkel a partvonal menti zugokban és búvóöblökben sorjázó kivételes képződményekkel. Titokzatos látványuk félelemmel vegyes áhítatot ébreszt. Kialakulásukhoz a szél és az óceán erejének több évezredes munkája kellett. Amikor megpillantunk egyet, esetleg éppen az utolsó óráit csípjük el, hiszen egy szempillantás alatt eltűnhetnek – akár egy heves vihar martalékaként, akár egyszerűen saját fesztávuk súlya miatt omlanak le.”
„Azért kezdtem el fotózni ezeket a hegyszorosokat, mert mindig a tenger közelében éltem, számomra ezek a hegyszorosok Ausztria tengerpartjai. A tenger zabolázhatatlansága rokon a szurdokéval. Meglehet, Ausztriának nincs tengerpartja, de vannak sima kavicsok, vannak megmászható sziklák, rejtőző öblök, van a víz robaja és van homok is. Az egykori vízi élet örök nyomot hagyott a hegyoldalak kövületeiben és köveiben. A hasadékok őrzik a tengeri kagylók, cápafogak, lábasfejűek, tengeri sünök és csigák történetét.” – mondta el saját sorozatáról Gavin Lyons, az Ausztriában élő ír származású fotográfus.