Shirin Neshat kiállítása 2014. február 13 – 2014. április 27. között tekinthető meg a Mélycsarnokban, a Műcsarnok projektgalériájában. A kiállítás kurátora: Kondor-Szilágyi Mária.
Shirin Neshat (1957), az iráni származású, 1974 óta az Egyesült Államokban élő képzőművész leginkább azokról a fotósorozatairól és videóinstallációiról vált világszerte híressé, melyek az iszlám világ társadalmi berendezkedésére, az iráni nők helyzetére reflektálnak. Munkái többek között a nemi identitás társadalmi meghatározottságának kérdésével, illetve a jelenben is ható, nőket elnyomó, évszázados hagyománnyal foglalkoznak.
Magyarországon első alkalommal mutatkozik be Shirin Neshat egyéni kiállítással, mely a kiválasztott két alkotással jól reprezentálja a művész mozgóképes életművét. A ’90-es éveket az Elragadtatás (Rapture, 1999) című kétcsatornás videóinstalláció képviseli, a 2000-es éveket pedig a Zarin (2005) című darab, mely része egy öt videóból álló (Mahdokht, Zarin, Munis, Faezeh, Farokh Legha), egy-egy női karaktert megjelenítő sorozatnak. Ez a projekt szolgált alapul a Nők férfiak nélkül (2009) című filmhez, Shahrnush Parsipur 1989-ben írt, azonos című regénye nyomán. A Zarin kiválasztása a sorozat öt darabja közül nem véletlenszerű: a társadalom szélére/peremére szorított, majd abból kimenekülő prostituált szerepét a valószínűleg sokak által már ismert film- és színházi színész, Tóth Orsi játssza.
Mindkét mű azonos érzékenységgel közelít hasonló társadalmi kérdésekhez, de míg az Elragadtatást inkább szürreális hatású stilizált képek, addig a Zarint realistább megközelítés jellemzi. Neshat műveinek nem titkolt célja, hogy felhívja a figyelmet az iráni, illetve az iszlám társadalmi berendezkedés visszásságaira, különösen a nők helyzetére.
Zarin (2005) filmrészlet
Shirin Neshat a kaliforniai Berkeley Egyetemen végezte képzőművészeti tanulmányait a ’70-es években. Az Iránban 1979-ben kitört iszlám forradalom miatt évekig nem tért vissza hazájába. 1983-ban New Yorkba költözött, azóta is ott él és dolgozik. Videóműveit, fotósorozatait és filmjeit világszerte láthatta már a közönség, legutóbb 2013-ban a detroiti Művészeti Intézetben mutatták be életművét. Korábban többek között az amszterdami Stedelijk Múzeumban, a berlini Hamburger Bahnhofban, a bilbaói Guggenheim Múzeumban, a londoni Tate Gallery-ben, a bécsi Kunsthalléban, a londoni Serpentine Gallery-ben volt egyéni kiállítása.
Neshat munkáit számos rangos képzőművészeti díjjal jutalmazták. 1999-ben elnyerte a 48. Velencei Biennále Arany Oroszlánját, 2000-ben a Gwangju Biennále nagydíját, 2002-ben a New York-i Nemzetközi Fotográfiai Központ díját, 2005-ben pedig a Hiroshima Art Prize-t. 2009-ben a Nők férfiak nélkül című filmjével megkapta a 66. Velencei Filmfesztivál legjobb rendezésért járó Ezüst Oroszlán díját. 2014-ben a Davosi Világgazdasági Fórum Kristály Díjjal jutalmazta, melyet azok a művészek kapnak, akik kiemelkedően sokat tesznek a világ helyzetének javításáért.
Zarin (2005) filmrészlet
A kiállításhoz kapcsolódó programok:
WORKSHOP
2014. március 7., péntek 17 óra
„Ahol asszonyok halnak, ott éber vagyok” (Jenny Holzer)
A workshop célja a nők elleni erőszakkal szemben érzékenyíteni és éberíteni - egyidejűleg. Miért is és főleg hogyan? Próbáljuk ki másfél órában interaktívan!
A workshop a Patent Egyesület (www. patent.org.hu) közreműködésével valósul meg. A workshopot vezetik: Andorka Júlia, Spronz Júlia, Stummer Vera, Tüdő Petra.
A részvételi szándékot előzetesen jelezzék a jegypenztar@mucsarnok.hu email-címen vagy a 0630 573 8362 telefonszámon.
A részvétel ingyenes, a résztvevők száma korlátozott.
Elragadtatás (Rapture, 1999) filmrészlet
TALÁLKOZÁS SHIRIN NESHATTAL
2014. április 13., vasárnap
Mélycsarnok, Előadóterem
16 óra: Shirin Neshat beszél a kiállításban szereplő munkákról (angol nyelvű program magyar tolmácsolással)
17 óra: Beszélgetés és prezentáció
18 óra: Filmvetítés: Nők férfiak nélkül (eredeti nyelven, magyar felirattal) 2009, 95’