Borda Réka bemutatását Katona Ágota a szerzővel készített interjújával folytatjuk.
Konstelláció
Mennyire vált az identitásod részévé, hogy verseket írsz?
Ha úgy nézzük, hogy kilencévesen írtam az első (mondjuk úgy) versem, és ez a grafománia azóta sem hagyott alább, akkor kijelenthetjük akár, hogy nagyon is az identitásom részévé vált és a mindennapjaim részét képezi.
Milyen szövegalkotó műhelyekben vettél részt és hogyan hatottak rád?
2011 nyarán szervezte meg először kabai lóránt és Zemlényi Attila a miskolci Szöveggyár tábort. Ez (most már mondhatom talán, hogy) azóta hagyománnyá vált és továbbra is minden nyáron megrendezésre kerül a Műút folyóirat támogatásával. A Szöveggyárban természetesen műhelymunka is zajlott, zajlik, amely mindig kijelölt és kijelöl egy útvonalat, amit követhetek újfent az alkotási folyamatban.
Szöveggyár
Tagja vagy a 2013-ban alakult Gömbhalmaz költőcsoportnak. Mit jelent számodra a Gömbhalmaz?
Nagyon közeli barátaimat, akikkel az irodalom a közös nevezőnk, sokakat pedig ezen felül több éve ismerek, hiszen voltak, akikkel már 2010-ben találkoztam. Megosztjuk egymással sikereinket és bármikor számíthatunk egymásra.
A Gömbhalmazzal már több estet szerveztetek, melyeken te is felléptél. Szeretsz felolvasni?
Ambivalens. Az elején mindig izgulok, gyakran el is rontom az első vers felolvasását (vagy az idegesség, vagy az idegességre lehúzott fröccs hatása miatt). Viszont szeretek kint ülni a közönség előtt, nagyon sok energiát tud adni, ha azt látom a hallgatóságon, hogy tényleg érdeklik őket a soraim. Ha pedig még meg is tudom nevettetni őket, az plusz siker. Továbbá számomra ezek az események szorosan összekapcsolódnak a baráti sörözésekkel is, amiket szintén mindig nagyon várok.
Gyakran jelennek meg bibliai és vallásos motívumok az írásaidban. Milyen a viszonyod a keresztény kultúrkörhöz, a valláshoz általában?
A szüleim mindig is szabad szemléletűek voltak a vallás terén, azt mondták, ha akarom, majd eldöntöm, miben vagy kiben akarok hinni. Talán ezért bírok a bibliai történekhez olyan könnyedén hozzáállni, ugyanis semmilyen érzelemmel nem viseltetek irántuk, szimpla kíváncsiság vezérel, amikor azon dolgozom, miként is lehetne összekeverni őket saját hétköznapi élményeimmel. Mivel sosem jártam misére vagy olvastattak velem Bibliát otthon, ezért a vallás mindig is valami nagyon különös, misztikus dolog maradt az életemben.
Mi az, ami inspirálni szokott?
Mi vidít fel, ha rossz napod van?
Haverok, sör, szex.
Várkert - Szeged
Milyen a viszonyod a szülővárosodhoz, Szegedhez? Részt veszel az ottani irodalmi életben?
Nagyon szeretem, viszont halálosan untat. Egy ideje szeretek hazajárni, békés és tiszta város, Pest a hörcsögkerekem, Szeged a nyugalmam. Viszont az irodalmi élet nem látom, hogy létezne különösebben (néha felnyög, aztán eltűnik megint), éppen ezért szinte nincs is miben részt vennem.
Szereted Budapestet? Melyik a kedvenc helyed?
Hatalmas Budapest-rajongó vagyok, mindig is volt valami rejtélyesség a gangos házakban, az ’56-os (vagy még második világháborús) lövésnyomokat viselő épületekben és a folyamatos nyüzsgésben. A RoHAM bár az egyik kedvencem, ugyanis sok jó emlékem kötődik hozzá. Egy másik hely, ahova sajnos keveset járok, de nagyon elbűvölő, az a Calgary, egy hatvan év körüli volt színésznő üzemelteti, korábban rengeteg művészember szórakozott ott, akikről fotók is kikerültek a vitrinbe a papagáj kalitkája mellé. Egy igazi díva az a nő.
Apropó nők. Mi a véleményed a női irodalomról? Létezik egyáltalán, vagy csak egy felállított kategória?
Erről szoktunk vitatkozni egy Gömbhalmaz-taggal, aki szerint ha egy nő író, akkor mindenképpen nőirodalmat hoz létre. Ezzel nem értek teljesen egyet. A férfiak ugyanúgy magukról vagy a másik nemről írnak, akkor tegyük be írásaikat automatikusan az ún. „férfiirodalom” skatulyájába? Az miért van, hogy kell külön kreálni egy ilyen csoportot a nőknek? Nem szeretem az ilyen bekategorizálást. Viszont abban van igazság, hogy hagyományosan férfi uralta irodalomban élünk, így hát például a női szexualitás mindenképpen újszerű témának tud hatni és éppen ezért jogosan is tesszük az irodalom elé a ’nő’ szót.
Hogyan képzeled el a további irodalmi karriered?
Valahol az álmaim között szerepel természetesen egy kötet, tágasabb publikációs lista, tanulmányok, fordítások, felolvasóestek, regény, stb. Viszont szkeptikusan állok ehhez, ugyanis nem teljesen rajtam múlik, hogy ezek megtörténnek-e valaha, hanem azon is, hogy az irodalmi közeg el fog-e ismerni és jónak tartani annyira, hogy egyszer a saját művem vehessem le egy könyvesbolt polcáról.
Katona Ágota