Handó Péter írása Filó Mariann munkáiról, munkásságáról.
Selfie, 2014
Pályán – jól
Minden irodalmi pályája „elején” álló esetében, amikor egy verskötet még csupán az ambiciózus tervek között szerepel, vagyis nincs semmiféle költői munkásságot összegző produktum, elsősorban ígéretes kezdetről tudunk beszélni. Arról viszont kell beszélnünk.
Filó Mariann 1995-ben született Gyulán. Középiskolai tanulmányait 2009 őszén kezdte meg a salgótarjáni Bolyai János Gimnáziumban. Még abban az évben az iskola és a Nógrád Megyei Hírlap együttműködése révén részt vett egy diákújságíró kurzuson, amelyet a lap munkatársai vezettek. Már itt föltűnt erős és határozott egyéniségével, érzékenységével, kortárs irodalomban való jártasságával és egyedi jegyeket mutató szövegszervező képességével. Első cikkei ezen „munkakapcsolat” révén jelentek meg a napilapban. Az „újságírói gyakorlatot” követő évben verssel pályázott a miskolci Műút folyóirat diákok számára kiírt pályázatán. Sikeres szereplése eredményeképpen 2011-ben részt vett a Műút versíró táborában, ahol többek közt Zemlényi Attila, kabai lóránt, Nyilas Atilla segítette a felkészülését, kortárs irodalmi beszédmódokon belüli otthonosságának és arra hangoltságának elmélyülését – miképpen évről-évre azóta is. Vagyis ez az „alkotóműhely” az, amely eredendően hatott a látásmódjára, képalkotási technikájára.
Szöveggyár tábor, 2012 - csoportkép
Első verse 2011-ben jelent meg a Műút hasábjain. E publikációja alapján már tisztán érzékelhető volt, hogy a tinédzserkori verselgetésnél lényegesen több van benne, többre képes: érzékletesen, árnyaltan, egyedi fordulatokat fölvonultatóan ír.
2012 márciusában kapcsolódott be a salgótarjáni József Attila Művelődési és Konferencia Központban ekkor induló Ifjúsági Irodalmi Kör munkájába. A közös tevékenységek során föltűnt – a kortársaihoz képest – fejlett nyelv- és vendégszöveg-használata, az, ahogyan az élet apró rezdüléseiben újszerű viszonyokat talál és tár fel. Sorai felzaklatók. Különösen abban az esetben, ha tudjuk, tizenévestől származnak, s föltesszük azt a kérdést: Milyen élettapasztalatok képesek a létezés bugyrainak ilyen árnyaltságú megjelenítésére? Analitikus-, ön- és világföltáró gondolkodását mi alapozta meg és hívta elő benne ennyire fiatalon? Lehet ekképp szólni korai trauma nélkül? Aligha. Ha másképp és máshogyan is, de innen szemlélve József Attila vagy Bari Károly ifjúkori munkássága állítható párhuzamba Filó Mariann kibontakozóban lévő költészetével.
Újabb verseiben tetten érhető az elhallgatás, a kihagyás technikája is, amely már aktív olvasót igényel. Olyat, aki önmagával tölti föl a számára kínált nyitott tereket. Vagyis maga is „részévé/részesévé” válik az alkotásnak, mintegy beleíródik abba az olvasás folyamata során.
Szöveggyár tábor, 2012
Szintén új jegynek számít a filozofikus hangvétel felé történő elmozdulás. Ennek egyik remek sora a „megszűnni olyan, mint megszabadulni”, azaz annak a keleti gondolatkörnek az érzékeltetése, amely ez esetben azt állítja: „nirvánába” kell jutni a másik hiányának elviselése elől, mert nincs más megoldás. De előhívhatja akár József Attila „nem lenni igyekszel” ontológiai felismerését, állapotelemzését is.
Filó Mariann Nógrád megye irodalmi, művészeti és közéleti folyóiratában, a Palócföldben a 2013-as év első számában debütált. Szakmai elismerését mi sem jelzi jobban, mint hogy ugyanezen évben Salgótarján könyvheti eseményeinek egyik főszereplőjévé vált.
Pályája tagadhatatlanul és dinamikusan fölfelé ívelő. Egyedi látásmódja, tehetsége, alapismerete adott – erről számos alkalommal tanúbizonyságot tett. Az a horizont, amely, mint lehetőség, kinyílt előtte, tág, és az irodalom magaslataiba történő jutás lehetőségét kínálja. Csak hittel és tollal felvértezve kell továbbhaladnia az úton. Az útján.
Handó Péter