Bencze József altábornagy hangsúlyozta: a rasszista indíték volt a fő prioritás a romák elleni támadásokban. A gyanúsítottakat péntek hajnalban 2 óra 15 perckor állították elő egy debreceni szórakozóhelyről. A négy, 28 és 42 év közötti férfit a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) nyomozása eredményeként fogták el. A négy férfit őrizetbe vették, kihallgatásuk folyamatban van.
A rendőrség közeli forrásokból úgy tudja, a gyanúsítottakat hosszabb ideje megfigyelték, terepjárójukat és sörétes fegyverüket terhelő bizonyítéknak tekintik. Jelenleg kommandósok biztosítják kihallgatásukat.
Bencze József a Rendőrség Igazgatási Központjában tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: a házkutatások során lefoglalt bizonyítékok, és a korábbi támadások során begyűjtött adatok alapján az őrizetbe vettek megalapozottan gyanúsíthatóak a bűncselekménnyel.
Az MTI helyszíni információja szerint a Debrecen múzeumi negyedében, a cégbíróság épületének pincéjében működő Perényi 1. nevű söröző üzemeltetője Barabás Zoltán közismert debreceni vállalkozó, aki elmondta: ő maga semmit nem tudott az akcióról, a söröző helyiségét a bíróságtól bérli.
Barabás Zoltán péntek reggel a rendőröktől értesült a történtekről, azt azonban nem közölték vele, hogy kiket vettek őrizetbe. Elmondása szerint neki semmilyen tudomása nem volt a történtekről, az őrizetbe vett személyek között nem volt sörözői munkatárs.
A romák sérelmére elkövetett kilenc bűncselekmény során a tettesek összesen 16 lakóházat támadtak meg 11 Molotov-koktéllal, 63 lövést adtak le lakóházakra sörétes és golyós lőfegyverekből. A bűncselekményeknek összesen 55 sértettje van, a támadásokban hatan meghaltak, öten könnyebb vagy súlyosabb sérüléseket szenvedtek.
Bajnai Gordon nyilatkozata
A hajnali letartóztatások - amelyekben alapos gyanú szerint a Magyar Köztársaság elsőszámú közellenségeit kerítette kézre a rendőrség - remélhetőleg véget vetnek „ennek a borzalmas ámokfutásnak”. A nyomozás sikere és a gyilkosok elfogása azonban nem enyhíti a gyászt, amit az értelmetlenül elvesztett áldozatok miatt az ország érez. Elkeserítő és elgondolkodtató, hogy a gyűlölet odáig fajulhat, hogy menekülő négyéves gyermekre és alvó, tizenhárom éves kislányra lőnek a lesből támadó gyáva gyilkosok. Hozzátette: „ez a gyilkosságsorozat a Magyar Köztársaság békéjébe és biztonságába vetett hitet rendítette meg az utóbbi hónapokban.”.
A kormányfő közölte: köszönet illet valamennyi nyomozó hatóságot és rendőrt, akik részt vettek az utóbbi évek legsúlyosabb gyilkosságsorozatának felderítésében. Úgy látja, kitartóan és elszántan üldözték az elkövetőket, és ennek megvan az eredménye.
„A megkönnyebbülés mellett figyelmeztetni kell arra is, hogy elejét vegyük az önbíráskodásnak: gyűlöletre nem lehet gyűlölet a válasz” - olvasható a közleményben. A miniszterelnök kiemelte: a rendőrség teszi a dolgát, és a mostani eset is bizonyítja, hogy bízni kell és lehet a munkájukban. Úgy fogalmazott: „van okunk a bizakodásra és a megkönnyebbülésre, de a kisebbségeket fenyegető, a köztársaság rendjét és a polgárok biztonságát veszélyeztető elvakult, radikális bűnözők elleni küzdelmet folytatni kell”.
Minden felelős pártnak és politikusnak, valamennyi demokratikus meggyőződésű embernek van dolga abban, hogy Magyarországon rend és biztonság legyen. Bajnai Gordon véleménye szerint mindenkinek tennie kell azért, hogy többség és kisebbség békében és biztonságban élhessen együtt, és hogy egyetlen embert se érjen olyan súlyos támadás vagy fenyegetés, mint az elmúlt hónapokban érte a romákat. A kormány minden lehetséges anyagi, szervezeti és erkölcsi támogatást megad a rendőrségnek ahhoz, hogy szavatolni tudja az ország és az emberek biztonságát - áll a miniszterelnök közleményében, amely rögzíti azt is: a gazdasági válság okozta takarékossági kényszer ellenére a közbiztonság megerősítésére, a rend megszilárdítására a korábbiaknál több pénz jut idén és jövőre is. A kormányfő emlékeztetett arra: a kabinet számos fontos és jelentős lépést tett a közbiztonság javítása érdekében, és közölte, újabb átfogó rendvédelmi intézkedéseket indít ezen a területen már a jövő héten.
A Néma Nővérek üzenetei a virrasztásról:
A virrasztás a magyar - cigány viszonyról is szólt,
erről a nagyon kiélezett, összetett és fájdalmas kapcsolatról.
Két szubeurópai nővér virrasztott akkor is, amikor más nem,
egy oláhcigány és egy mélymagyar nővér,
két balog Mária,
együtt virrasztottak és együttéreztek,
tehetetlenül és gyakran egymásra is dühösen.
A virrasztás mindig konfliktusos és érzelmileg intenzív,
ez is az volt, és a magyar-cigány viszonynak
a teljes bonyolultságát megjelenítette,
indulataival, kirekesztettségével,
tettlegességével és szegénységével.
Nehéz az áldozatok mellé állni,
mert az elkövetők és a gyűlölet-betegek
az együttérzőkre is veszélyesek.
Nehéz cigány asszonyként ott ülni,
és nehéz szubeurópai magyar nőként,
néma nővérként átérezni
haragunkat és elkeseredésünket napról napra.
Nehéz új érzésekkel megtölteni
és élhetővé gyászolni
a magyarok és cigányok életét.
Néma Nővérek virrasszatok!