
Bernardine Everistó angol és nigériai szülők gyermekeként látta meg a napvilágot. Alternatív Orange-díjas regényének címe, a Blonde Roots, a hetvenes évek nagy sikerére, Alex Haley Gyökerek (Roots) című regényére és főhősére, a mandinka törzsbéli Kunta Kintére enged asszociálni, akit 17 évesen elrabolnak, majd a 18. századi Amerikába hurcolnak rabszolgának. A regényből a hetvenes években tévéfilm-sorozat is készült, hazánkban egy ország ült rendszeresen a tévéképernyők elé, hogy le ne maradjon az éppen aktuális részről.
„Légy üdvözölve egy feje tetejére állt világban! Légy üdvözölve Doris világában! Aki egyik percben még nővéreivel bújócskázik a házuk mögött, a következőben már egy rabszolgahajó fedélzetén találja magát, mely az Új Világ felé viszi.”
E köszöntés már Dorisnak, Evaristó kis hősének történetébe vezet, akinek egy különös trópusi szigetre érkezve szembesülnie kell azzal, hogy ő itt csupán egy ronda, disznóképű barbár. Életének egyetlen célja lehet csak: hogy kedvébe járjon gazdájának.
Evaristó képzelt világában a művelt afrikaiak vibráló kultúrájú és élénk gazdaságú univerzumot építenek fel, melyben a barbár európaiakat dolgoztatják rabszolgaként. Ebben a zseniálisan megírt „mi lenne ha” világban éli meg izgalmas kalandjait a fehér Doris Scagglethorpe, aki, lévén különlegesen művelt példány, a főnök tulajdonát képezi. Szökésével kezdődik a könyv, majd veszélyes útját követhetjük nyomon Anglia felé, miközben elmeséli történetét is. A mese Beecher-Stowe, Haley vagy Jacobs regényeiből ismerős lehet, de így, a bőrszíneket felcserélve, még a faji problémák iránt legérzéketlenebbek számára is hátborzongatóvá válik.
„Érzelemgazdag, felkavaró, gondolatébresztő. Minden benne van, amit keresünk: eredeti, érthető, kiváló regény.” – indokolta a zsűri tinédzser szekciója (16-19 évesek) az alternatív Orange-díjat.