Ahol a fehérek a rabszolgák - Alternatív Orange-díjas regény
2009.08.30. 07:00 | icentrifuga | 2 komment
Címkék: ajánló műhely irodalom folyóirat könyvajnló
Az Orange-díj az Egyesült Királyság egyik legjelentősebb irodalmi díja. Bármely nemzet írónője elnyerheti, olyan angol nyelvű írásműért, melyet a díj átadását megelőző évben a szigetországban adtak ki. A nőírók igen rangos díját mindig nyár elején, júniusban ítélik oda. Az elismerés történetében ez volt az első alkalom, amikor a tinédzser szekció ragaszkodott az általuk kiválasztott – és korosztályuk olvasói által is támogatott – mű díjazásához, jelesül Bernardine Evaristó londoni születésű írónő Szőke gyökerek című regényéhez. A könyv előreláthatólag ez év őszén magyarul is napvilágot lát a K.u.K. Kiadó gondozásában.
Bernardine Everistó angol és nigériai szülők gyermekeként látta meg a napvilágot. Alternatív Orange-díjas regényének címe, a Blonde Roots, a hetvenes évek nagy sikerére, Alex Haley Gyökerek (Roots) című regényére és főhősére, a mandinka törzsbéli Kunta Kintére enged asszociálni, akit 17 évesen elrabolnak, majd a 18. századi Amerikába hurcolnak rabszolgának. A regényből a hetvenes években tévéfilm-sorozat is készült, hazánkban egy ország ült rendszeresen a tévéképernyők elé, hogy le ne maradjon az éppen aktuális részről.
„Légy üdvözölve egy feje tetejére állt világban! Légy üdvözölve Doris világában! Aki egyik percben még nővéreivel bújócskázik a házuk mögött, a következőben már egy rabszolgahajó fedélzetén találja magát, mely az Új Világ felé viszi.”
E köszöntés már Dorisnak, Evaristó kis hősének történetébe vezet, akinek egy különös trópusi szigetre érkezve szembesülnie kell azzal, hogy ő itt csupán egy ronda, disznóképű barbár. Életének egyetlen célja lehet csak: hogy kedvébe járjon gazdájának.
Evaristó képzelt világában a művelt afrikaiak vibráló kultúrájú és élénk gazdaságú univerzumot építenek fel, melyben a barbár európaiakat dolgoztatják rabszolgaként. Ebben a zseniálisan megírt „mi lenne ha” világban éli meg izgalmas kalandjait a fehér Doris Scagglethorpe, aki, lévén különlegesen művelt példány, a főnök tulajdonát képezi. Szökésével kezdődik a könyv, majd veszélyes útját követhetjük nyomon Anglia felé, miközben elmeséli történetét is. A mese Beecher-Stowe, Haley vagy Jacobs regényeiből ismerős lehet, de így, a bőrszíneket felcserélve, még a faji problémák iránt legérzéketlenebbek számára is hátborzongatóvá válik.
„Érzelemgazdag, felkavaró, gondolatébresztő. Minden benne van, amit keresünk: eredeti, érthető, kiváló regény.” – indokolta a zsűri tinédzser szekciója (16-19 évesek) az alternatív Orange-díjat.
A bejegyzés trackback címe:
https://centrifuga.blog.hu/api/trackback/id/tr911343376
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
llipitik 2009.09.02. 21:23:47
Hat ennek orulok!
Ugy kell nekunk, rasszistaknak (:-))!
Remelem, nehany pedagogus meg gardista is a kezebe veszi...
Ugy kell nekunk, rasszistaknak (:-))!
Remelem, nehany pedagogus meg gardista is a kezebe veszi...
vesjó 2010.01.07. 13:45:02
A fordítás - végre - elkészült, a könyv hamarosan nyomdába kerül.