Az I. Európai Magyar Cigány Filmfesztivál december 8-án indul az Uránia Nemzeti Filmszínházban a programsorozat megnyitójával, majd öt napon keresztül, december 9-től 13-ig láthatnak vetítéseket az érdeklődők a cigányság életéről az Örökmozgó- és a Kino Moziban.
A program deceber 8-án egy ingyenes koncerttel indul megnyitóként: ezen a Mitsoura-t, a Szilvásy Gipsy Bande és a Rajkó Zenekart lehet meghallgatni, míg a fesztiválon vetített négy filmből (Bogdán Árpád: Boldog új élet, Ragályi Elemér: Nincs kegyelem, Kovács János és Joka Daróczi János a szlovákiai éhséglázadásról szóló dokumentumfilmje és Szirmai Norbert-Révész János: Jobb a Fradi című filmjeiből) )8-8 percnyi ízelítő is látható.
A fesztivál filmjeit archív magyar és külföldi játékfilmekből, valamint kortárs európai és magyar kisfilmekből, játékfilmekből és dokumentumfilmekből állították össze. A szervezők, Kalla Éva és Sós Mária a Nemzeti Filmarchívumtól és a Duna Televízió Dunatáj Alapítványától kaptak segítséget, s a csapatot egy nemzetközi válogató, Buschlig Eszter is erősítette, aki a programba számos nemzetközi sikert elért szlovák filmek mellett egy amerikai és egy iráni filmet is beválogatott - ő is sok segítséget kapott a hazai fesztiváloktól, a CineFesttől, a Dialektus Filmfesztivál stábjától, a DocuArttól és másoktól is.
A KINO moziban a vetítések több teremben zajlanak, s a fesztivál során 9-től 12-ig beszélgetések is csatlakoznak a programhoz. A KINO-ban a vetítések 100 Ft-ba kerülnek, az Örökmozgóban 600 Ft a jegyár, itt olyan filmeket vetítenek, mint a Dankó Pista, a Találkoztam boldog cigányokkal is, a Gül Baba, a Nincs kegyelem, a Nagyvárosi cigányok, A cigánytábor az égbe megy, a Fekete szem éjszakája, a Cséplő Gyuri, a Szaffi, a Tündérdomb vagy a Macskajaj. A nemztközi és az újabb magyar filmek a KINO-ban láthatók.
A két főszervező elmondta, az idei Filmszemlén már tartottak beszélgetéseket a cigány témájú filmek után. Az akkori visszhang is arra sarkallta őket, hogy létrehozzák a fesztivált. Kalla Éva, a fesztivál ötletgazdája a sajtótájékoztatón elmondta, egy cigány filmekről szóló előadásra kapott felkérést, ennek kapcsán jutott eszébe, hogy kellene egy ilyen fesztivál, s keresett maga mellé társakat - sok helyen fogadták szivesen. Sós Mária filmrendező elmondta, a filmek a valóságot igyekeznek közvetíteni: nem kerülik a cigányság beilleszkedésének világszerte aktuális gondjait sem. Sajnálta, hogy nem hozhatták el Jeles András Párhuzamos halálrajzok című alkotását, melynek első része az olaszliszkai eseményeket dolgozta fel.
A szervezők fontosnak tartják, hogy a társadalom minden rétegéhez eljuthassanak ezek a filmek, hogy így is árnyaltabb képet nyerjenek a cigányságról és a cigányság életéről, gondjaikról, álmaikról.
A fesztivál anyagi támogatást Budapest Főváros Turisztikai Hivatalától és az OSA Roma Decade programjától kapott. A program elérhető a KINO mozi honlapján, az Örökmozgó honlapján és a Muszter című ingyenes filmes folyóiratban.
A fesztivált hagyományteremtő szándékkal rendezik meg: jövőre kétszer ennyi külföldi filmet szeretnének behozni; ugyanakkor az adatgyűjtés során felhalmozódott tudást szeretnék egybefogni: Kalla Éva pályázott egy teljes cigány-témájú filmográfia összeállítására. Mint elmondta, már létezik egy 200 tételes lista Pócsik Andrea gyűjtése jóvoltából, de egy ennél is teljesebb, a TV-filmeket és a Fekete Doboz témába vágó alkotásait, sőt, olyan filmeket is felvennének az új filmográfiába, amelyeknek ugyan nem a cigánysággal kapcsolatos a fő témájuk, de mellékszerepekben, mellékszálakon feltűnnek cigány szereplők, mert ezekből a filmekből talán még több is kiderül a társadalmi viszonyulás sajátosságairól.
A KINO moziban a fesztivált kísérő beszélgetések témái a következők: december 9-én a cigány iskolázásról, december 10-én a cigány....bűnözés? címmel e fogalom létének jogosságáról, december 11-én polgár...háború? címmel a jelenkori társadalmi feszültségekről, december 12-én pedig az addigi tapasztalatokról beszélgetnek egymással a meghívottak.
December 8-tól naponta közöljük a másnap vetített filmek listáját.