Meghívót kaptunk, melyen az Európai Női Akadémia harmadik előadására invitáltak: a téma a nemi bűncselekmények és a prostitúciós célú emberkereskedelem felszámolása. Juhász Borit, a Női Érdekérvényesítő Szövetség nevű szervezet alelnökét, az ENA (Európai Női Akadémia) szervezőjét kérdeztük, mi is az ENA és milyen szerepet vállalt fel havonta megrendezett estjeivel.
ICA: Mi is az Európai Női Akadémia? S mi a Női érdekérvényesítő Szövetség? Hány tagja van?
Juhász Bori: Az ENA egy feminista kerekasztal, mely 2009 decemberében indult, és havonta szervezett előadásain és beszélgetésein az Európai Uniós Gender Road Map témáit dolgozza fel. Így beszélgetéseinken szóba kerül témaként a nők és gazdaság, a politika, a prostitúció, a média, a nők életében a munka-család-magánélet összehangolása, valamint a nők és az erőszak témaköre is. A Női Érdekérvényesítő Szövetség, röviden Női Érdek 2003. október 3-án alakult. Hosszú távú célkitűzése, hogy szemléletváltozást indítson el a nemek esélyegyenlősége tekintetében. A szövetség igyekszik a nők szociális helyzetét, életesélyét és életminőségét a maga eszközeivel javítani, fellép a nőkkel szembeni diszkrimináció és erőszak minden formájának tilalmáért is.
ICA: Mi volt a célja az ENA létrehívásának?
Juhász Bori: A célunk az volt, hogy megerősítsük azokat a diákokat, akik magyar egyetemen gender témából szakdolgoznak, doktoriznak, valamint hogy a tudományos feminista, gender-témát kutató világot közelebb hozzuk a női civilekhez, az aktivizmushoz (itthon az a különös helyzet áll fent, hogy igen nagy százalékban érzékelhető átfedés).
ICA: Voltak már ilyen témakörben szervezett előadás-sorozatok. Miért érezték fontosnak ezeknek az előadásoknak a megszervezését?
Juhász Bori: A beszélgetés-sorozat természetesen nem előkép nélküli. Fontos események zajlottak már e téren, de sosem elég erről beszélni, van még mit tenni. Előképeinknek tekintjük a 2007-ben az IGEN egyesület által szervezett Feminista Szabadegyetemet, az Irodalmi Centrifuga estsorozatát, a Corvinus Gender Előadás sorozatát valamint a 2000-ig az RS Színházban tartott feminista előadásokat.
Az ENA feminista kerekasztal azért került matiné-időbe, koradélutánra, hogy az érdeklődő kisgyerekes szülők is el tudjanak rá jönni. Tervezzük, hogy a sorozat utolsó alkalmára, melyre május 15-én kerül majd sor, az eladások után összehívjuk egy jamboreera az elődeinket: a velünk párhuzamosan futó feminista beszélgetéseket, sorozatokat is.
ICA: Az első estre 2009 decemberében került sor. Milyen tapasztalataitok vannak az első két est után?
Juhász Bori: Úgy terveztük a sorozatot, hogy a különböző témák ellenére minden alkalom struktúrája ugyanaz: egy diák, egy mesternő és egy Női Érdekérvényesítő Szövetség tagszervezet tart előadást, majd beszélgetnek egymással. Én moderálom a beszélgetéseket. A program koordinátora Magyar Mónika. 2009. december 12-én volt az első estünk, melyen a nők és a férfiak egyenlő mértékű gazdasági függetlenségének megteremtése kapcsán beszélgettünk a Tranzit Art Caféban. A rendezvényen a Seed mutatkozott be. Az előadó Nagy Bea volt a Corvinus egyetemről és Kürtösi Zsófia (Szeged, JTE). A Seed-et Soltész Anikó képviselte. Második estünkre 2010. január 30-án került sor a második kerekasztal beszélgetésre a Tranzit Art Caféban, melynek témája volt az egyenlő arányú férfi-női részvétel támogatása a politikai döntéshozatalban. Itt a Corvinus egyetemről Ilonszki Gabriella, az országgyűlési Könyvtár részéről Barlanginé Kelemen Ida, valamint a Női Érdekérvényesítő Szövetség képviselői vettek részt.
ICA: Milyen estre készültök most?
Juhász Bori: Február 27-én a Marvelosa kávézóban (Lánchíd utca 13.) szerveztük meg a következő beszélgetést: ennek témája a nemi bűncselekmények és a prostitúciós célú emberkereskedelem felszámolása. E témáról Bokor Zsuzsával a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársával, Bethlen Annával a MONA-tól, valamint a Tatabányai Utcai Szociális Segítők Egyesületét képviselő Hoffmann Krisztával fogunk beszélgetni.
A MONA 1992-ben alakult, s célja szerint olyan közéleti vitákat kívánt kezdeményezni, amelyek a női és férfi szerepek gazdagságának és egyenrangúságának megmutatása mellett feltárják a méltánytalan egyenlőtlenségeket is, amelyek a mai napig jellemzik a nők helyzetét a gazdasági, szociális és politikai szférákban. Több futó projektjük közül a szakmaközi együttműködés kiépítése Magyarországon a nőkereskedelem, a prostitúció, valamint a nőkkel szembeni erőszak elleni küzdelem érdekében, melyet 2008-2010 között szerveztek, olyan szakmaközi együttműködésen alapuló ellátó rendszert akart megalapozni, mely a nőkereskedelem és a prostitúció elleni küzdelem támogatására jön létre. A projekt együttműködést alakított ki a központi államigazgatási szervekkel egy megfelelőbb jogszabályozási politikáért, s elnyerte a Norvég Finanszírozási Mechanizmus támogatását. A 2010. március 9-én megrendezendő nemzetközi záró-konferenciájukra készülnek.
ICA: Mikor kerül sor a következő beszélgetésekre és előadásokra?
Juhász Bori: Március 20-án megvizsgáljuk, milyen szerepe van a médiának a nemekhez kötődő sztereotípiák felszámolásában (ami a nemi szerepekre vonatkozó óvodai nevelés kapcsán nemrégiben kialakult heves vita miatt is izgalmas lesz), azután április 17-én és május 15-én lehet találkozni a rendezvénnyel, melynek mindannyiszor a Marvelosa Kávézó ad otthont, s amelyekre minden érdeklődőt várunk.