2010 márciusában harmincadik évfordulóját ünneplik Amerikában a Nőtörténeti Hónapnak, melynek idei témája: Visszaírni a Nőt a Történelembe. Carter elnök 1980-ban deklarálta az év március 8-ának hetét az első Nemzeti Nőtörténeti Hétnek. 1981-ben a Nemzetközi Nőnap növekvő népszerűségére tekintettel az Egyesült Államok Kongresszusa a Nőtörténeti Hét tartós bevezetéséről határozott, 1987-ben pedig a résztvevő szervezetek munkájának eredményeként már Nőtörténeti Hónapot ünnepeltek. Ez a hónap a március lett.
1981-ben a Nőtörténeti Hét bevezetését a tagállamok jól fogadták, az iskolákban is országszerte megünnepelték ezt az időszakot. Egy évvel később a kaliforniai csoport vezetői megosztották tapasztalataikat a Sarah Lawrence College Nőtörténeti Intézetével is. Más résztvevők nem csupán lelkesen hozták létre saját Nőtörténeti Hetük programjait, de abban is egyetértettek, hogy közösen fellépve támogassák, hogy a Kongresszus deklarálja a nemzeti nőtörténeti hónapot is.
Az 1980-ban alapított Nemzeti Nőtörténeti Projekt (NWHP – National Women’s History Project) egy non-profit oktatási szervezet, mely programok szervezésével, oktatási segédanyagok kiadásával és egyéb információk közzétételével segíti felhívni a figyelmet a nők szerepének történeti fontosságára. A Nemzeti Nőtörténeti Projekt az egyik letéteményese a Nőtörténeti Hónap terjesztésének és népszerűsítésének. 1987-ben érték el, hogy a Nőtörténeti Hétből Nőtörténeti Hónap váljon.
2010-ben, a 30. évfordulón a korábbi évek vezető témáira hívják fel ismét a figyelmet: e témák az ökológiától a művészetekig, a sporttól a politikáig számos területen világítottak rá a nők vezető szerepére az egyes művészeti- és tudományágak alakulásában. A nők történetéről gyakran úgy tűnik, átlátszó tintával írják: még ha a maguk korában felismerték és tisztelték is tehetségüket, a nők rendszerint nem válnak a történelemkönyvek szervült részeivé. A Nemzeti Nőtörténeti Hónap Amerikában arra teremt lehetőséget, hogy ismét felfedezzék és ünnepeljék a nők szerepét a történelemben, de a családon, az egyes társadalmi csoportokon és kisközösségeken belül is.
1980-ban a nőtörténet még csupán egy egyetemi tantárgy volt: akkoriban a történelemkönyvek lapjainak 3 %-án szerepeltek a nők, s ha szerepeltek is, rendszerint megbújtak a lábjegyzetekben. A színes bőrű nők, vagy az olyan területeken dolgozó és eredményeket felmutató nők, mint a matematika, a tudományok vagy a művészetek, nemigen szerepeltek a tananyagokban, így a tanulók nem láthattak maguk előtt követhető pozitív női példákat.
Ma, ha a nő + történelem+ hónap szavakra keresünk az interneten, több mint 40,500,000 találatot kapunk. Mindezt egyének és szervezetek ezreinek folyamatos munkája tette lehetővé, akik azon munkálkodtak, hogy visszaírják a nőket a történelembe. Ezen munkák nagy többségét magánemberek támogatták, személyesen vagy adójuk befizetésével az állami támogatásokon keresztül.
Az NWHP minden érdeklődő szervezetet és szervet szeretne összefogni: így a nőképzéssel és az oktatással foglalkozó szervezeteket, a nőtörténet előadóit, íróit, történészeit, történeti oldalakat, múzeumokat és egyesületeket, katonai szervezeteket, egyetemeket, nőtörténeti programokat, szülőket, nagyszülőket és érdeklődőket – mindazokat, akik valamit tenni szeretnének azért, hogy a nőket visszavezessék az amerikai történelembe. Bár ez a kezdeményezés az Egyesült Államokról szól, ICA reméli, hogy munkájával maga is részese lehet a nők történelembe való visszaírását célzó hazai kezdeményezéseknek és munkának is, melyhez mi is várunk minden érdeklődő és tenni akaró embert – bár nekünk még nincs Nemzeti Nőtörténeti Hónapunk. ICA két rendezvénnyel jelentkezik márciusban: 7-én vasárnap délután öttől a nőket a politikában is képviselő szervezetek és performanszok képviselőivel szervez beszélgetést a Merlin Színházban, melynek moderátorai Gordon Agáta és Lévai Katalin. A rendezvényről ide kattintva olvashatnak többet. Március 19-én 16.30-tól a Petőfi irodalmi Múzeumban Bódis Kriszta szervezésében kerül sor a Március a nőké! című rendezvényre a Szociális és Munkaügyi Minizstérium szervezésében. A rendezvényre március 12-ig lehet jelentkezni, jelentkezési lap és a rendezvény programja word dokumentum formában ide kattintva érhető el (Március a nőké, MEGHÍVÓ címen).
Györe Gabriellla