"Az író, aki megfigyeli a hőseit, "kitanulja", aztán a végén megírja őket – ebből hol novella lesz, hol jelentés. De melyik írónak bocsátjuk ezt meg? Kinek szabad és kinek nem? Tar és a "száműzése". Tar és más besúgó-írók Kelet-Közép Európában."
Március 21-én vasárnap délután öt órától a Merlin Színházban Godon Agáta és Bánki Éva beszélgetnek Tar Sándorról és a Kánonról.
„Van még valami használható a népi hagyományban? És lehet-e még Móriczot újratölteni? Van-e még olyan író, aki nem (vagy nem csak) alanyban és állítmányban gondolkodik? A magyar próza egy izgalmas mellékösvénye vagy talán egy új kiindulópont, az újrakezdés lehetősége? Hogyan beszéljünk a társadalomról?
És mit gondoljunk a rendszerváltásról, Kezdjünk-e valamit az elmúlt húsz év tapasztalatával? Milyen érzést most Tart újraolvasni? Újra végigmenni a "mi utcánkon", az ő lakótelepi, külvárosi, mélyalföldi, pokolba vezető ösvényein. Milyen krimi az, amiből épp az egyértelmű, a "pofonegyszerű" megfejtés hiányzik.
Realista hagyomány és spiritualitás... "Szolgálatok" lent és fent... A megoldás mindig Isten kezében. Ha van Isten... Tegyük fel? Vagy ne?
Az író, aki megfigyeli a hőseit, "kitanulja", aztán a végén megírja őket – ebből hol novella lesz, hol jelentés. De melyik írónak bocsátjuk ezt meg? Kinek szabad és kinek nem? Tar és a "száműzése". Tar és más besúgó-írók Kelet-Közép Európában. A besúgás mint irodalmi téma. Javított Kiadások…
A "számkivetett", "meg nem értett", "elátkozott" írók mítoszai. A Tar- és a Wass-jelenség. Magyar író, amint misztifikál, amint mentséget keres, spekulál, mitológiát gyárt... Mindennapi kis mocsokságok, mindennapi kis árulások, amiknek soha nincs "pofonegyszerű" megfejtése. Eltűnt-elrabolt kéziratok, soha-nem-békülő szolgálatok... Rejtély rejtély hátán...”