A Gendlin-féle Fókusz pszichoterápiás módszer kipróbálására teremtenek lehetőséget egyénileg a Moszkva tér közelében a Csaba utcában előzetes bejelentkezéssel a hét első három napjának délelőttjein. A fókuszolás Eugene T. Gendlin Amerikában élő osztrák származású filozófus és pszichoterapeuta nevéhez fűződik. Alapgondolata, hogy testünkben zsigeri szinten megtalálható a lelki helyzetmegértés kulcsa, azaz ha képesek vagyunk a testi érzetekre odafigyelni, akkor többlettudás birtokába juthatunk. A módszerről és e lehetőségről olvashatsz bővebben cikkünkben.
Márciustól hétfő-kedd-szerda délelőttönként egy testi átélésen alapuló pszichológiai módszert - a fókuszolást - próbálhatják ki az érdeklődők, az első alkalommal ingyenesen, később (50 perc) 3000 Ft-ért Budán, a Moszkva térhez közel, a Csaba utca 9. szám alatti rendelőben.
Előre egyeztetett időpontban, egyéni foglalkozás keretében ismerkedhetnek egy meditatív, módosult tudatállapotot felölelő technikával. A fókuszolás segítségével a preverbális, mélyen gyökerező testi emlékeinkhez, reakcióinkhoz közelíthetünk, rátekinthetünk saját testünk válaszaira egy más módon, mint ahogy azt a megszokott “beszélgetős” pszichológiai módszerek kínálják.
A fókuszolás Eugene T. Gendlin Amerikában élő osztrák származású filozófus és pszichoterapeuta nevéhez fűződik. Alapgondolata, hogy testünkben zsigeri szinten megtalálható a lelki helyzetmegértés kulcsa, azaz ha képesek vagyunk a testi érzetekre odafigyelni, akkor többlettudás birtokába juthatunk. Filozófiai alapja, hogy az ember önmeghatározásának középpontjában az átélés áll. Ez egy teremtő folyamat, amely során az egyén megéli létezését a ”most”-ban, átéli helyzetét az adott pillanaton keresztül. Az átélést pedig testileg érezzük, mintsem gondolnánk vagy kimondanánk.
Gendlin szemléletének újító gondolata, hogy minden ember képes megérteni önmagát. Elképzelése szerint minden szituációban, amikor kibillenünk testi-lelki egyensúlyunkból, akkor keresni kell lelkiállapotunk értelmét, mely keresésnek egyik módja a fókuszolás.
Mindennapok folyamán számtalan inger – érzelem és indulat – fut keresztül testünk beidegzésén, melyek nem vonják magukra figyelmünket, azonban alapvetően meghatározzák állapotunkat. Fókuszolás folyamán ezek a mindennapokban láthatatlan testi érzések figyelmet kaphatnak. Lehetőségünk van rá, hogy ezeket a belső állapotokat közelebbről is megvizsgáljuk, és ráleljünk jelentésükre.
Szorító érzés lakik a torkomban, miután kioktatott a főnököm… akkora mint egy pingpong labda, feszít… arra emlékeztet, amikor gyerekként valamit csináltam és a szüleim elé kellett állnom, akik leszidtak… Egy szó ami leírja az érzést: frusztrált… elkeseredett… tehetetlen. – a tehetetlen szó kimondásával hirtelen megváltozik az feszítő érzés, kellemes ellazultság marad a helyén. Ez jelzi, hogy rátaláltam a testi érzet jelentésére. Ezek után elgondolkozhatok rajta, mit jelent számomra a tehetetlenség.
Napjainkban általánosnak mondható, hogy a hétköznapi viselkedésben hallatlanul ritka a belső figyelem. Az emberek többsége görcsösen kerüli azokat a helyzeteket, amikor saját magára kell figyelnie, menekül az önmagával kapcsolatos érzések tudatosítása elől. Figyelmünket folyamatosan eltereljük és kifelé, a tárgyi világ felé fordítjuk. Azonban ezzel a mentalitással elesünk problémáink valós megoldásától.
További információk a módszerről és a hazai tanfolyamokról ezen a linken.
Kérdéseiket a 06 20/314-1517-es telefonszámra, vagy a lenti e-mail címre várja a szervező.
Előzetes bejelentkezés szükséges. Hívjon bizalommal. 10-20 h-ig, szombaton is.
Időpontot foglalni ezen a linken keresztül is lehet.
E-mail
Honlap