Hamarosan kezdődik a Vita-csata vetélkedő, amelyet az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének és a Külügyminisztérium EU Tájékoztató Szolgálatának segítségével Magyarországon először idén áprilisban szervez meg a KULTINDEX Nonprofit Kft. középiskolás diákok számára április 9-e és 11-e között Debrecenben, április 16-a és 18-a között pedig Kecskeméten. Közel száz versenyző méri majd össze érveinek erejét a szegénység és az oktatás témakörében. A rendezvény célja többek között felhívni a figyelmet a kulturált vita önálló véleményformáló erejére.
A vitatkozás művészete már az ókorban nagy kincsnek és hatékony fegyvernek számított: Platón dialógusai is a vita kulturált formái, melyekben Szókratész érvekkel, ellenérvekkel, kérdésekkel tűzdelt beszélgetések során bábaként segíti világra az igazságot beszélgetőpartnerei gondolataiból. Egykor természetes volt, hogy a fiatalok korán magukba szívják az észérveken alapuló „küzdés” szellemiségét, a görögök az iskolákban tanították a vitatkozás művészetét, a retorikát, azaz a szónoki képességek egész sorát is (ma ezzela tantárggyal csak a jogászok, a latin szakosok és az irodalmárok találkoznak, utóbbiak inkább elméleti, előbbi gyakorlati változatban). Napjainkban ugyanúgy szükség van jó szónokokra, vitatkozókra, sőt, talán még inkább. A „vita” szó pejoratív mellékzöngéit hivatott eltávolítani ez a kezdeményezés is.
Az angolszász nyelvterületről származó disputa olyan vitakultúrát fejlesztő játék, amely mostanra verseny formában is igen elterjedt Európa-szerte. Fejleszti a résztvevők logikus gondolkodását, kommunikációs készségét, ítélőképességét és erkölcsi érzékenységét. A disputa mások véleményének tiszteletben tartására neveli a diákokat, miközben együttműködési képességük is fejlődik és tudatosul bennük a közös munka felelőssége.
Halter András: Cím nélkül*
Az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete és a Külügyminisztérium EU Tájékoztató Szolgálata kezdeményezésére és finanszírozásában a Vita-csatát idén először két alföldi városban - április 9-e és 11-e között Debrecenben, április 16-a és 18-a között pedig Kecskeméten - szervezik meg: a Vizuális Világ Alapítvány, a Europe Direct hálózat és a Tempus Közalapítvány közreműködésével a fő szervező a Kultindex Nonprofit Kft.
Az előkészületek régóta zajlanak, hiszen a verseny mind a tanároktól, mind a diákoktól komoly felkészülést követel. A versenyzők az észak- és dél-alföldi régió több településéről érkeznek a két alföldi megyeszékhelyre. A játék során tizenhat három fős csapat vetélkedik majd egymással nyilvános viták keretében. Tárgyi tudásukat, lényeglátásukat és kommunikációs képességeiket ún. „disputa-bírók” előtt mérik majd össze, hogy végül kiderüljön, ki tud jobban érvelni egy adott tételmondat mellett vagy éppen ellen, „szegénység” és „oktatás” témakörökben. A strukturált viták mellett számtalan interaktív, közösségformáló játék és médiapedagógiai foglalkozás is vár a versenyzőkre, de a programban személyes kampányfilm-forgatás, uniós ismeretszerző játék is szerepel.
Napjainkban különösen fontos átértékelni a „vitatkozás” fogalmát és belátni, hogy - amennyiben a felek építő módon és nem elvakultan ütköztetik érveiket -, segíti a határozott véleményformálást és a sztereotípiák felülvizsgálatát. Talán bízhatunk benne, hogy a disputa-vetélkedő a fiatalok segítségével Magyarországon is erősíti a tiszta észérveken és tolerancián alapuló, értelmes vita kultúráját.
További részletek a kultindex oldalán
*Halter András alkotása a "Kultúrák párbeszéde" című, XII. Magyar Karikatúra Művészeti Fesztiválon (2008) az Oktatási és Kulturális Minisztérium Nemzetközi Szakállamtitkársága különdíjazottja fiatalokról/fiatalokhoz szóló témában. A Fesztivál szervezői: a Magyar Kultúra Alapítvány és a Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma.