"Nem a szavakon múlik. / Nem bennük van. / Látszatra, úgy mutatják, / mintha felelnének arra, / mit kérdezel -, / de nem -, / nem a szavak hordoznak -/ a lég, a gondolat, a hajnal érzete." Ágens, Deus tardat (Isten késik)
A szinhaz.hu cikkeiből válogattunk, az írásokból, amelyek megmutatják az előzményeit a Független társulatok fokozódó helyzetének, hol marad az elnyert pályázatok, előadások, produkciók és munkák utáni kifizetés? Az Előadóművészeti Törvény által VI-os kategóriába sorolt független társulatok, táncosok, bábszínházak és befogadó színházak közel húszéves működése és eredményei bebizonyították, hogy erre a szférára – mely a magyar kulturális- és színházi élet szerves része – szükség van. Segítsünk aláírásunkkal, hogy a függetlenek működését törvényben rögzítsék. A kapcsolódó linkeken aláírhatják a petíciót!
"Összeültek a függetlenek, megvitatták, mi a teendő most, hogy bizonytalan ideig támogatás és tájékoztatás nélkül maradtak...Mivel a teljes független előadó-művészeti szféra vár az éves költségvetésének megtervezésével, hiszen nem kapták meg az idei támogatásukat, a Befogadó Színházak Társulása (BESZT) és a Független Színházak Szövetsége (FSZSZ) képviselői közös sajtótájékoztatón próbálták felhívni a figyelmet a helyzetükre.
A megbeszélés felénél új fordulatnak lehettek tanúi a jelenlevők, mert megérkezett a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Kultúráért Felelős Államtitkárságának közleménye. Eszerint továbbra kapnak pénzt a függetlenek, de mivel az előző kulturális miniszter késve hirdette meg a támogatásukra vonatkozó pályázatot -január helyett márciusban-, és mivel a kormány azzal szembesült, hogy a váltáskor a költségvetési hiány elérte az egész évre tervezett összeg 112 %-át, az egyensúly helyreállítása érdekében 120 milliárd forintos zárolásra volt szükség, amely a kultúra területét is érinti. Ennek ellenére megígérte, hogy "keresik a megoldását annak, hogy az Előadó-művészeti Tanács által felterjesztett döntési javaslatban foglalt támogatásoknak legalább a felét még 2010-ben megkapják a nyertes VI. kategóriába besorolt szervezetek". Ez azt jelenti, hogy a 6-osok kaphatnak annyi pénzt amennyit már idén elköltöttek, azaz megelőlegeztek, tehát a működésük továbbra sem garantált.
Magács László, a Merlin Szíház igazgatója erről azt mondta: "A működési támogatás fele nagyjából az idén eddig felhalmozott tartozásainkat fedezné". Arról már korábban beszámolt, hogy űgy tűnik, a Merlin minden alkalmazottját el kell bocsátania, és le kell mondani nemzetközi együttműködéseket, bemutatókat, majdnem minden előadást.
További probléma az is, hogy a Nemzeti Kulturális Alaptól idén 2 milliárd forintot vontak el, ezért produkciós pályázatok sem várhatók; pénz nélkül pedig a szponzori szerződésekben vállalt előadásszámokat sem lehet teljesíteni. Ráadásul az, aki felszámolja a cégét pályázni sem fog tudni."
Forrás: szinhaz.hu
"Bár a 120 milliárd forintos kormányzati zárolásból a kulturális ágazatnak is ki kell vennie a részét, a tárca megvizsgálta az Előadóművészeti Tanács javaslatát, és ez alapján úgy döntött: a nyertes pályázók további működése érdekében a zárolásokat úgy csoportosítja, hogy még az idén folyósíthassa a megítélt támogatások 66 százalékát. Úgy fogalmaztak, hogy a NEFMI az előadóművészeti szakma képviselőinek kérését és véleményét figyelembe véve haladéktalanuk intézkedik arról, hogy a támogatást a Nemzeti Kulturális Alap Igazgatósága mielőbb folyósítsa.
"Mivel zárolásról és nem elvonásról van szó, akár még ebben az évben felszabadítható a zárolt összeg, bár erre jelenleg semmiféle garancia nincs" - közölte Kálnoki-Gyöngyössy Márton, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) helyettes államtitkára ennek kapcsán.
Hozzátette azt is, az, hogy ki és mennyit kap, a lehető leghamarabb nyilvánosságra kerül, a zárolás egységes lesz, differenciálásról a miniszter nem határozott. Az előadóművészeti törvény módosításáról is szót ejtett, elmondta, hogy az ősszel lesz napirenden, ezért csak akkor válaszolhat a felvetésekre, találgatásokba pedig nem kíván bocsátkozni. "Annyi bizonyos, hogy nagyon sok módosítási javaslat fogalmazódott meg, de ezeket rendszerbe kell foglalni, úgy lehet dönteni valamilyen egységes módosításról" - mondta."
Forrás: Tóth Berta, Színház.hu
Tisztelt Döntéshozók!
Az Előadóművészeti Törvény által VI-os kategóriába sorolt független társulatok, táncosok, bábszínházak és befogadó színházak közel húszéves működése és eredményei bebizonyították, hogy erre a szférára – mely a magyar kulturális- és színházi élet szerves része – szükség van.
Alulírottak támogatásunkról biztosítjuk a VI-os kategóriába sorolt színházakat, kulturálisan és társadalmi szempontból is különösen fontosnak tartjuk további működésük törvényben rögzített biztosítását.
Bízunk benne, hogy aláírásaink elég meggyőzőek ahhoz, hogy a VI-os kategóriával kapcsolatos döntéseiknél azokat figyelembe vegyék!
Petíció aláírható: