"A fenntartható élelmiszerlánc a legfontosabb emberi szükséglet kielégítésének környezettudatos, a jövő tekintetében is elfogadható szemlélete. Azon dolgozunk, hogy mindenki megismerje ezt az alapelvet és a maga területén átültesse a gyakorlatba is" - jelentette ki dr. Búza László, a Budai Vár központtal az elmúlt napokban zajló nemzetközi konferenciát megszervező Foodlawment Egyesület elnöke a Népszavának adott interjújában. Magyarországon született meg az első olyan európai élelmiszertörvény, amely már a fenntartható élelmiszerlánc szempontjait is tartalmazza. A hazai jogi szabályozás mintájára Európa-szerte több mint 30 ország alkotta meg törvényeit, mégis van mit tenni - ezt bizonyítja a Foodlawment Egyesület léte és munkája is. Honlapjukon a fogyasztás és kereskedelem minden résztvevője számára szeretnék eljuttatni információikat. A kapcsolódó cikkek szemlézése mellett a szennyezett élelmiszerekre vonatkozó riasztásokat, a jogalkotás vonatkozó eseményeit is megtalálhatjuk a honlapon, s az egyesület céljait, elérését, a csatlakozás lehetséges módjait is részletesen ismertetik.
Az általuk szervezett több napos, nemzetközi konferencia végeredményeként írják alá a Budapesti Charta névre keresztelt együttműködési nyilatkozatot, mely a fenntartható élelmiszerlánc megőrzésének szükségességéről szól. Ennek alapgondolata, hogy a "talajművelés - növénytermesztés - állattenyésztés - húsfeldolgozás - ételkészítés - hulladékkezelés" lánc akkor biztonságos, ha minden elemét környezettudatosan és egymással összehangolva működtetik.
Az augusztus 17-től 22-ig tartó eseménysorozaton belül került sor a X. Húshigiéniai és Húsvizsgálati Világkongresszusra, melyen az állatokról emberekre terjedő betegségek tudományával és a géntechnológia következményeivel is külön programnapokon foglalkoztak. Száznál több előadó és számos szakmabeli töltötte az elmúlt napokat a Budai Várban e konferencián, de az egyetemek, kutató műhelyek és hatóságok számára 64 országra kiterjedő videó-konferencia hálózatot is létrehoztak. A konferencia egyúttal fenntartható élelmiszerlác-referensi képzésként is működött: az angol és magyar nyelvű előadásokról felvétel készül, így a tananyag később is hasznosítható. A rendezvény végén aláírt dokumentumot, a Budapesti Chartát a világ élelmiszerügyi törvényhozóihoz és ellenőrzési hivatalaihoz juttatják el a szervezők.
Ennél közvetlenebb módon a Foodlawment honlapján keresztül tudunk csatlakozni az elképzeléshez és megtekinteni, mit is jelent az a gyakorlatban.