A New York Times augusztus 31-i számában jelent meg a Wal-Mart üggyel foglalkozó cikk: a cégnél az elmúlt évek során dolgozó milliónyi nőt nevezi meg az eset felpereseként. Az "A Million Women vs. Wal-Mart" című cikkben arról számolnak be, hogy a Wal-Marttal szemben eredetileg hét hölgy indított keresetet, mert felfedezték, hogy azonos munkáért ugyanazon a helyen ők nőként kevesebb bért és kevesebb támogatást kaptak, mint férfi munkatársaik.
Kilenc éve folyik az ügy, mely most a Legfelsőbb Bíróság elé került. Az a kérdés, melyet a bíráknak el kell dönteniük, vajon valamennyi ott dolgozó nő hasonló bánásmódban részesült-e, vagy csupán elszigetelt, külön-külön kezelendő, így egyes jogesetekként egyesével a bíróságokra kerülő ügyekről van-e szó.

A társaság vitatta, hogy a 2001-től náluk dolgozó mintegy egymillió nő valóban egyetlen csoportba volna sorolható. Azonban hiába vitatta ezt, 2004-ben a Szövetségi Kerületi Bíróság ítélete szerint e nők egy csoportot képeznek, tehát ügyüket együtt, egy diszkriminációs esetként kell kezelni és elbírálni. Ítéletükkel később a Kilencedik Kerületi Fellebbviteli Bíróság is egyetértett. Az ügy most a Legfelsőbb Bíróság elé került. Az újságíró úgy fogalmaz, ez ügyes húzás a Wal-Marttól, tekintve, hogy a Legfelsőbb Bíróság döntései tendenciózusan a vállalatoknak kedveznek, különösen, ha nagy csoportok vagy diszkriminációs ügyek kerülnek terítékre. Az újságíró egyúttal reményét fejezte ki, hogy a Legfelsőbb Bíróság ellenáll e hagyomány csábításának, s nem kell egyesével a bíróságokra menniük a Wal-Mart női alkalmazottainak.
Martin J. Jenkins kerületi bíró 2004-es ítéletében úgy fogalmazott, hogy a statisztikák alapján minden régióban és minden munkaterületen rosszabbul fizették a női munkaerőt, mint a férfiakat. A fizetési olló idővel növekedett is, még ha azonos munkakört tölttek is be azonos időpontban, sőt, a női alkalmazottaknak sokkal hosszabb ideig kellett a vállalatnál dolgozniuk ahhoz, hogy a menedzsmentbe kerülhessenek, mint férfitársaiknak.
Ha a statisztikák általános fizetési rést mutatnak, s több mint száz nő esete bizonyította, hogy ez így van, jelenti-e ez azt, hogy az elmúlt évtizedben itt dolgozó mind az 1.000.000 nő diszkrimináció áldozata lett? Jenkins szerint jelentheti.
A vállalat szokatlannak tartja a vádat, s azzal érvel, hogy ezt nem lehet mintázatként felfogni, s nem volt diszkriminációra irányuló szándékuk. Jenkins nézete azonban, hogy a potenciális diszkrimináció épp elég nagy volt ahhoz, hogy a nőket egységes csoportként foghassák fel e jogesetben. A fellebbviteli bíróság jóváhagyta az ítéletet, s maga is amelett érvelt, hogy okosabb lenne e nők ügyét egy jogesetben tárgyalni.
Amennyiben ez bekövetkezik - írja a cikk - akkor ez lehet a legnagyobb alkalmazottakkal szembeni diszkriminációs jogeset Amerika történetében és a Wal-Martnak több mint egymilliárd dolláros jóvátételi díj szakadhat a nyakába, ha elveszíti a pert. A Wal-Mart a világ legnagyobb magán-foglalkoztatója. A New York Times újságírói szerint a Legfelsőbb Bíróságnak meg kell adnia az esélyt e női alkalmazottaknak, hogy együtt léphessenek fel jogaik védelme és jogsérelmük orvoslása érdekében.
-gyg