Az ICA lapjain rendszeresen olvashattok a Bódis Kriszta által vezetett Cseppben a tenger programról. A Műhely-rovat ma és a jövő héten a program 2010-es eredményéről számol be.
Cseppben a tenger Alkotásközpontú modell, Ózd
(KKTT-Tutor Alapítvány máltai modellprogram)
2010 október, november, december
A projektnek köszönhetően az ózdi Alkotóházban folyamatossá tehettük azokat a programjainkat, amelyek köré a Hétesben megkezdett szociális és integratív munka épül. Az Alkotóház felső szintjét kialakítottuk a programok fogadására, és a csoportok munkájához. Ez a szint a szociális munkásunk, a projekt vezetője és önkéntesek ideiglenes szállásaként is üzemel. A foglalkozásokhoz (hideg) étkezést biztosítunk a gyerekeknek, valamint a kisebbeknek játszószobát. Vasárnaponként a Siloám gyülekezet Istentiszteletei zajlanak az Alkotóházban.
(Az alkotásközpontú programokat támogatta az ESZA Kht. Szegénység és kirekesztés elleni év pályázata az Irodalmi Centrifuga Alapítvány bonyolításában.)
Alkotásközpontú Műhelyek
Média Műhely
médiacsoport; Hétes történetének kutatása-személyes interjúk, visszaemlékezések, játékos média feladatok formájában, blogszerkesztés.
Alkalmak: havonta egy egésznapos elfoglaltság;
létszám: 8-10 fő;
életkor: 8-13 év (helyi felnőtt lakosok bevonásával).
Drámajáték Műhely
pszichodráma: elsősorban a hétesi gyerekek fejlesztése; a foglalkozásokról részletes szakmai esettanulmány és dokumentáció készül a további pszichológiai és pedagógiai fejlesztő munkához.
Alkalmak: havonta egy egész nap;
létszám: 7 fő, 11-13 év, továbbá a program szociális munkása, egy gyermekjáték terapeuta, gyermek pszicho-dramatista, egy gyermekjáték terápia asszisztens, színész, drámapedagógus (a csoport vezetői a program korábbi önkénteseiként már ismerik a telepet).
Közös film Műhely– filmes csoport
Alkalmak időpontja: heti egy délután;
résztvevők: 6-10 fő, hétesiek és mások (vegyes csoport);
életkor: 15-22ig (teljes létszám esetén felnőttek is);
munka: egy misztikus filmdráma forgatása, valamint a Bódis-féle alkotásközpontú csoportmódszer, a közös film létrejöttének dokumentálása.
Budapesti tanulmányi kirándulások
(A programhoz támogatásukkal hozzájárultak, az Inforg studió és a Tiszta formák Alapítvány, ESZA.)
1. Filmforgatás, vágás, és kulturális programok (koncert, kiállítás, mozi, állatkert, cápárium, budavári labirintus, városliget).
2. A program nyilvános bemutatatója (Dokuárt) Budapesten két alkalommal. Résztvevők a filmes csoport fiataljai, és ózdi, ózd környéki roma és nem roma önkéntes fiatalok, akik foglalkozást vezetnek, dolgoznak, és önkéntes képzésen vesznek részt az Alkotóházban.
Kézműves csoport:
A program szociális munkásainak és önkénteseinek vezetésével valósult meg. Heti rendszerességgel foglalkozások (kötés-horgolás, rajzolás-festés, ünnepi díszek-jelmezek készítése).
Mesematek csoport
felzárkóztató, kiscsoportos, játékos matek korrepátálás.
Alkalom: havi egy délután (2-3 óra) Létszám: 4-5 fő, életkor: 10-12, önkéntes pedagógus vezetésével.
A telepről két tehetséges táncost írattunk be ösztöndíjjal az ózdi L.L.Junior tánciskolába, nyomon követjük a fejlődésüket.
Női csoport
havi egy alkalommal tartottunk megbeszélést, ahol megfogalmazódott a telepi asszonyok segítő szándéka a program kivitelezésében, szervezésében. Egy asszony úgy döntött, leérettségizik, és szociális munkás képzésre jelentkezik.
Önkéntes képzés:
Alkalom: havonta egy eset megbeszélés/tréning;
létszám: 7-15 fő között;
életkor: 17-felnőttekig.
Pszichológiai Tanácsadás: személyes életmód tanácsadás, krízis tanácsadás, párkapcsolati tanácsadás, válság- és adósságkezelési tanácsadás.
Alkalom: igény szerint egy óra
Létszám: 1, maximum 2 fő
Kulturális programok
(nem romák számára is vonzó események) az ózdi Alkotóházban:
December 23-án a hétesi gyerekek, ózdi önkéntes gimnazisták karácsonyi teltházas, sikeres előadása. Az alkalmat szeretetvendégség zárta, amelyen részt vettek többek között: Bem úti iskola igazgatója és tanárai, budapesti önkéntesek, és ózdi személyiségek, valamint a hétesi családok (kb. 75-80 ember).
Bódis Kriszta