Uhorski K. András Bestiáriuma
A Rámenős rábeszélők - mélyütések az üzleti világban a Szocioregény I. résznek a végéhez érkeztünk, ma a kiváló Glosszáriummal idézhetik föl tanulságait.
Jövő héten a Szocioregény II. része kezdődik: Fanni várományai - asszonyszerelem, asszonysors 10 fejezetben, női, történelmi és politikai tanításokkal.
" Óraátállítás: évente tehát hét téli hónapig mérjük az időt pontatlanul, és mindössze öt olyan nyári hónap van, amikor a Nap állása szerinti idő megegyezik a hivatalossal. A nyári intézkedés célja az, hogy a lakosság szokásos ébrenléti ideje – a reggel 7 és este 10 óra közötti periódus – minél nagyobb mértékben essen egybe a természetes fénnyel. Ez a szemnek is kényelmesebb, és a világításra felhasznált energia mennyisége is csökkenthető. Az egyéb energia felhasználása viszont, mindenekelőtt az üzemanyagé, növekszik. A Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Rt. tapasztalatai szerint az október végi óraátállítás után rendre 4-5 százalékkal csökken a villamosenergia-használat. Ez az érték azonban csak az első két-három hétre igaz, utána a fogyasztás visszaáll a korábbi átlagértékre! Tavasszal nagyjából ugyanez a helyzet, ám olyankor az élettani hatások sokkal erőteljesebbek lehetnek, mint amennyit a spórolással tudunk kompenzálni. Az átállás következtében teljesítményünk visszaeshet, közérzetünk pedig átmenetileg romolhat – belső óránk ugyanis lassabban alkalmazkodik, mint a tudatunk. A statisztikák szerint az átállást követő hétfő délelőtt megugrik a balesetek száma."
(Vigyázat, tegnap történt legutoljára!)
Az esszék leleplezik az üzleti erőszak kifinomult újgenerációs eszközeit, az olvasók felismerhetik személyes parazitáikat, és a végtelen közvagyon ragadozóit. ICA jószívvel ajánlja Uhorski K. András Bestiáriumát felelős magyar értelmiséginek, üzletasszonyoknak és (sajtó)szabadság harcosoknak.
Glosszárium
Ebben a szószedetben úgy magyarázom el a regény magvasabb fogalmait, hogy a lexikális anyaghoz igyekszem hozzátenni valami saját leleményt, amellyel a száraz kategóriát talán sikerül közelebb vinni az olvasó feltételezett érdeklődéséhez.
Cyberpunk: ez egy életérzés, amely így jellemezhető: „A cyberpunk nem jövő. Itt élsz benne, amikor nézelődsz a hálón, amikor előveszed a mobilodat, amikor szippantasz az amfetaminból, amikor utazol a metrón, füleden a diskman fejhallgatójával, amikor tanulsz, dolgozol vagy eligazítod az embereidet, fújod a graffitit, projektet vezetsz, verejtékezel a tőzsdei terminál előtt, vagy gyrost eszel a töröknél.”
Dohány kultúrhistóriája: e dohányzás az indiánok számára dohánylevelekből sodort csövek rituális alkalmakkénti szívását, tehát pipázást és szivarozást jelentett. A 16. században Jean Nicot, a portugál udvarhoz delegált francia követ honosította meg Franciaországban a dohányzást. Nem mintha ez korábban itt teljesen ismeretlen lett volna: archeológiai leletek tanúskodnak arról, hogy már nagyon régen szokás volt illatos aromaanyagok beszippantása. Amit az újkori európaiak hozzátettek ehhez a régi szokáshoz, az volt, hogy dohányt szívtak, minden rituális jelleg nélkül, csak amúgy az időt múlatva. 1670-ben Magyarországon is kiadtak egy rendeletet ezen „ördög szerszáma”, a dohányzás ellen, ám a szokás mégis gyorsan terjedt. Amerika most ég e tiltás előtti hangulat lázában. Eddig minden, ami Amerikában bevált, begyűrűzött Európába is.
Endümión: görög isten, akire Szeléné, a Hold istennője lopva álmot bocsátott. Későbbi pásztorjátékok szerint az önző istennő el is rabolta a világtól, hogy csak maga gyönyörködhessen benne. Más, merészebb értelmezések szerint magáévá is tette a megkapó szépségű alvó ifjút. Ez utóbbi feltételezésnek kultúrantropológiai jelentősége van, mert a bakkhánsnők mitológiai szertelenkedésein és Bronislaw Malinowski polinéziai esetleírásán, a yaussán kívül más kultúrtörténeti adat, leírt pszichoanalitikai esetleírás vagy megvalósított bűnügyi alakzat nem áll rendelkezésünkre arról, amikor nők nemileg megerőszakolnak egy férfit.
Epiktétosz: az antikvitás görög filozófusa. Bölcselete a sztoicizmus kései válfaja, erősen gyakorlati jellegű: minden baj a helytelen megismerésből származik. Az élet mindennapos eseteiből vonja el a tanulságokat. Művei az egyszerű emberhez forduló színes, szuggesztív előadások.
Izomhatékonyság: az izomhatékonyság az adott személyre jellemző, állandó adottság, amely nem fejleszthető (legfeljebb tudatos edzéstechnikával a gyors összehúzódású izomrostok egy része lassú összehúzódásúakká alakítható, és ezzel az átlag befolyásolható). A lassú összehúzódású vegetatív izmok az erőnléti, állóképességet igénylő sportokban (maratoni futás, hosszú távú kerékpározás) elengedhetetlenek, míg a gyors összehúzódású rostok a rövid idejű nagy erőkifejtésekben (pl. sprinttávok) jutnak főszerephez. Az izomhatékonyság a teljes energiafelhasználás mechanikai munkára fordított arányát jelzi, értéke emberben 14 és 27 százalék között lehet.
Gravámen: panasz (lat). A magyar rendek rendre gravamennel fordultak a bécsi udvarhoz. Akkoriban az államigazgatás – úgy látszik – csak promptra működött, ingerre reagált. Ha felpanaszoltak valamit, akkor – jó esetben – változtattak rajta az illetékesek. Ma már önmozgása van a bürokráciának.
Hermenutika: régi szövegek értelmezésének tudománya. Szélesebb értelemben pedig a kommunikáció és a műalkotás megértésének feltételeit kutatja.
Korai beszálló: a műszaki újítások megvásárlásával bölcs dolog várni egy kicsit, amíg az ígéretek bebizonyosodnak. Sokan mégis azonnal megvásárolják őket, pedig így sokkal drágábban jutnak hozzá, és könnyen egy később zsákutcának bizonyuló műszaki fejlesztésbe kergetik bele magukat. A korai beszállóknak soha sincs reális képük a világról, mert ahol ők vannak, amely hálózatokat ők használnak, ott még hiányzanak a tömegtársadalomra és a túlzsúfoltságra jellemző bajok.
Ennek a vásárlótípusnak a szociológiai ellentéte a „késői követők”, akik számára az egyszer bevált termék gyártója iránti hűség és a kiszállástól való makacs vonakodás tudatosan vállalt fogyasztói magatartás. Pedig a gyártók a változó piaci környezet hatására távolról sem azonos mértékben tartják fenn egyszer már elért minőségüket, innovációs képességüket.
Márkázott szórakoztatás: amikor egy filmrendezőt megvásárol egy autógyár (anélkül, hogy a gyárat a filmben szponzorként jelenítenék meg), hogy a rablók az ő gépkocsi márkájával rázzák le a rendőröket. Az efféle rejtőzködő „product placement” tulajdonképpen a tolakodó reklám ellentéte – és ma már Európában sem tilos! Persze nem azért volt tilos, mert nem tolakszik, hanem mert eltitkolja saját természetét. E tiltásnak azért sem lehet nagy jövője, hiszen nem sok választ már el attól, hogy a filmen, amikor James Bond kinyit egy pezsgőt, egerünkkel a képernyőn a palackra kattintva megrendelhessük ugyanazt a márkát.
A burkolt-lopakodó reklám mellett van még orvreklám is, amikor a reklámhordozóért elfelejtenek fizetni.
Olaszi: Fényes Elek, első nagy statisztikusunk ízesen megírt és gyönyörűségesen adatolt munkájában, a Magyarország geográfiai szótárában falvanként olykor még jelentős francia kisebbségről számol be. Kozma Vazul kiadása: 1851. Fakszimile kiadás: 1984. Online: http://www.fszek.hu/digitdoc/fenyes/
Legújabban Koncsol László elevenítette fel ezt a dicsőséges magyar honismereti hagyományt: A Csallóköz városai és falvai. I–II. Kalligram, Pozsony, 2001.
Óraátállítás: évente tehát hét téli hónapig mérjük az időt pontatlanul, és mindössze öt olyan nyári hónap van, amikor a Nap állása szerinti idő megegyezik a hivatalossal. A nyári intézkedés célja az, hogy a lakosság szokásos ébrenléti ideje – a reggel 7 és este 10 óra közötti periódus – minél nagyobb mértékben essen egybe a természetes fénnyel. Ez a szemnek is kényelmesebb, és a világításra felhasznált energia mennyisége is csökkenthető. Az egyéb energia felhasználása viszont, mindenekelőtt az üzemanyagé, növekszik. A Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Rt. tapasztalatai szerint az október végi óraátállítás után rendre 4-5 százalékkal csökken a villamosenergia-használat. Ez az érték azonban csak az első két-három hétre igaz, utána a fogyasztás visszaáll a korábbi átlagértékre! Tavasszal nagyjából ugyanez a helyzet, ám olyankor az élettani hatások sokkal erőteljesebbek lehetnek, mint amennyit a spórolással tudunk kompenzálni. Az átállás következtében teljesítményünk visszaeshet, közérzetünk pedig átmenetileg romolhat – belső óránk ugyanis lassabban alkalmazkodik, mint a tudatunk. A statisztikák szerint az átállást követő hétfő délelőtt megugrik a balesetek száma. Az Egyesült Államokban a kilencvenes években készült egy azóta meg nem ismételt, de unos-untalan idézett felmérés. Összehasonlították a tavaszi óraátállítás előtti és az azt követő hét nap baleseti statisztikáját, és kiderült, hogy az átállást követő napokban 6 százalékkal megnőtt a halálos kimenetelű balesetek száma. Kanadában a növekedés még nagyobb mértékű, több mint 7 százalékos volt.
Spin doktor: a politikai marketing befolyásos tagjait nevezik így, akik természetesen nem a kormányok tevékenységéért felelősek, hanem e tevékenység kommunikációs megítélését vizsgálják. Befolyásuk abban áll, hogy előzetes véleményük is sokat nyom a latban.
Státusinkongruencia akkor lép fel, ha különbség mutatkozik aközött, ahogy valakit mások kezelnek illetve, ahogyan ő maga éli meg saját (társadalmi) helyzetét.
Szakbarbár: ha valaki a korszellemet a leggyakoribb Google-keresésekből akarná kiolvasni.
Szolgáltatásmegtagadás: az online üzleti világban komoly károkat lehet okozni, ha mesterségesen felduzzasztott feladattal elárasztják és ezzel a működésképtelenség határára juttatnak egy vállalati szervert
Trafik: korábban, még a nyilvános közbeszerzések kora előtt, trafikos csak kiválasztott ember lehetett. Akárcsak a más állami jövedékek esetében, megválogatták, alkalmi politikai alkuk tárgyává tették, ki kaphat meg egy-egy állami megrendelést. Így például a só szállítás jogát igen gyakran váltogatták. A dohányjövedék – ami egyedáruságot jelentett – szigorúan bánt a trafikengedélyért folyamodókkal. Elsősorban hadirokkantak és hadiárvák kaphattak trafikjogot. Bár az államnak az abszolutizmus korából származó dohánymonopóliuma ma is fennáll, a trafikengedély megkülönböztetettsége már a múlté. Az önkormányzatoknál bárki ugyanúgy kiválthatja ezt a kereskedelmi engedélyt is, mint bármely más iparengedélyt. Minden kereskedő szabadon vásárolhat a dohánygyárakban is vagy a nagykereskedőnél. Fontos még tudni, hogy a trafik az autóversenyzés mellett a dohányreklám kevés megmaradt színtereinek egyike.
Másodlicites versenytárgyalás: eredeti nevén Vickrey-féle aukció. Ilyen logikai formában árverezik el a szavakat, amelyeket aztán a keresőgépekbe táplálva értékesíteni lehet. Ebben a dinamikus árazási modellben a vevők piaca valósul meg, amennyiben eladási árnak az elért második legmagasabb árat tekintik. A szabály: minden licitáló árajánlatot tesz, miközben a többiekét nem ismeri. A játékosok stratégiája természetesen a saját kiszállási árának és a többiek kiszállási áráról alkotott feltételezésének a függvénye. A nyertes kifizetése a saját kiszállási árának és a vételárnak (amely ebben az esetben a második legmagasabb ajánlati ár) a különbsége. Ha valaki a kiszállási áránál alacsonyabb árajánlatot tesz, megnöveli az esélyét annak, hogy nem ő nyeri meg az aukciót. Ilyenkor érdemes nyugodtan emelnie a licitet, hiszen ezzel a nyerési esély nő, a vételár pedig úgysem függ a nyertes licitjétől. Vagyis egyensúlyban minden játékos számára a licit a saját kiszállási ára lesz. A vételár: a legmagasabb licitet bemondó játékos veheti meg a tárgyat, de mindig csak a második legmagasabb licitbemondásnak megfelelő összeget kell kifizetnie.
Felhasznált irodalom:
- Divald Kornél: Felvidéki séták. Felsõmagyarország Könyvkiadó, 1999
- Vise, David – Malseed, Mark: The Google Story. Delacorte Press, 2005.
- A Google kritikai megfigyelésével foglalkozó honlap: http://www.google-watch.org
- Flusser, Vilém: Informationsgesellschaft als Regenwurm (Az információs társadalom mint földigiliszta) In: Kultur und Technik im 21. Jahrhundert. Campus Verlag, Frankfurt am Main 1993. Magyarul: Flusser, Vilém: Az ágy. Kijárat Kiadó, Budapest, 1996.