Szomália ma a világ egyik legveszélyesebb területe: a politikai helyzet áttekinthetetlen, törzsi háborúk dúlnak, s néhány éve, kihasználva a káoszt, iszlám szélsőségesek nyertek teret az országban. 2008-ban a magyar sajtó is hírt adott arról a nagy port felvert esetről, amikor egy 13 éves kislányt, akit korábban megerőszakoltak, házasságtörés miatt halálra köveztek az iszlám törvények nevében. A hivatalos jelentés szerint az áldozat 23 éves volt, házasságtörést követett el, és maga is ragaszkodott hozzá, hogy az ítéletet végrehajtsák. A gyilkosokat sose vonták felelősségre.
Világ tanítónői: Hawa Abdi, Szomália reménye
2011.04.02. 07:00 | icentrifuga | Szólj hozzá!
Címkék: politika sorozat folyóirat nőtudat magyari andrea világ tanítónői
Aki tud, menekül. Hawa Abdi orvos, muzulmán nő, anya, a szomáliai elit tagja, Szomália egyik első női nőgyógyásza azonban hisz benne, hogy az országot meg lehet menteni, s hogy ezek a megmentők éppen a nők lesznek. Menekülhetett volna, de eszébe sem jutott.
A Guardian listája alapján készült válogatásunkban ma Szomália leghíresebb orvosát és asszonyát mutatjuk be.
Hawa Abdi kórházból lett menekülttáborába naponta legalább 300 új páciens érkezik. Összesen öt orvos jut rájuk. A tábort jelenleg 90 000 ember lakja, főleg nők és gyerekek. Legenda lett abból, ahogy a doktornő kiállt az iszlám milicistákkal szemben, akik túszként tartották fogva, s fegyver nélkül, élete kockáztatatásával elérte, hogy a szélsőségesek továbbra is engedélyezzék a tábor üzemeltetését. Lánya azt meséli, mindennap könyörgött az anyjának a telefonban, hogy ne húzzon ujjat a fegyveresekkel. Hawa Abdi azonban nem adta fel, s győzött.
Hawa Abdi édesanyja nőgyógyászati betegségben halt meg, ekkor határozott úgy a fiatal lány, hogy nőgyógyász lesz. Orvosi diplomáját (akárcsak lányai, akikkel együtt dolgozik a táborban) még a Szovjetunióban szerezte (Szomália ebben az időben a Szovjetunió szövetségese volt még az Etiópiával vívott háborúban). Tanulmányainak befejezése után visszatért hazájába, és 1983-ban a családi farmon megnyitotta női- és gyermek klinikáját, amely mindössze egyetlen helyiségből állt.
Hawa Abdi és két lánya, Deqo és Amina
A ’90-es évek polgárháborús időszakában Hawa Abdi minden erőfeszítése arra irányult, hogy a klinika független maradhasson. A doktornő megnyitotta a kórház ajtaját, ahová az ország minden részéből, sőt, külföldről is érkeztek menekültek, főleg nők és gyerekek; a férfiak, ahogy a doktornő elmondta, vagy meghaltak,vagy elvándoroltak, hogy munkát keressenek. Most már nem csak nőgyógyászati betegségekkel foglalkoztak, hanem minden olyasmivel – alultápláltság, sebesültek ellátása, epilepszia – amely a háborús idők sajátja lehetett.
A farmon jelenleg 90 ezer ember, 15 ezer család él. A napi 300 új pácienst mindössze öt orvos próbálja ellátni. Fizetni nem sokan tudnak, Hawa Abdi mégsem küld el senkit, aki betartja a két alapszabályt: 1. Szomália, legalábbis a tábor határain belül egységes, nincs törzsi megosztottság. 2. A férfi nem verheti meg az asszonyt. Aki nem tartja be az első törvényt, és ellenségeskedést szít a táborban, elküldik. Amelyik férfi kezet emel a feleségére, zárkába kerül a tábor falain belül; „onnan aztán ki se engedjük többet”, mondja mosolyogva a doktornő az egyik interjúban; valószínűleg nem marad ott persze senki egész életében, de nincs is erre szükség.
A doktornő és lányai megteremtették a maguk független, szabad, demokratikus Szomáliáját a kapukon belül. „Csak a nők képesek stabilitást létrehozni” –mondja a doktornő. A táborlakók ételhez, tiszta vízhez és egészségügyi ellátáshoz juthatnak, a gyerekek iskolába járnak, a nők egészségügyi tanfolyamokon vesznek részt, ahol a Szomáliában sok helyen élő genitális csonkítás rituáléja ellen is folyik a harc.
Hawa Abdi azt mondja, a szomáliai nők bebizonyították, hogy nem tehetetlen áldozatok csupán egy polgárháborúban, hanem közösségük vezetői. „Csak mi tudunk békét teremteni.”
Magyari Andrea
A bejegyzés trackback címe:
https://centrifuga.blog.hu/api/trackback/id/tr22792200
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.