Híd a generációk között az őszinte emlékezés, ez a 'történelem' célja.
Az Emlékpontok című programból most újabb interjút ajánlunk. Az interjút a kaposvári Lorántffy Zsuzsanna Református Általános Iskola és Gimnázium tanulói készítették Sali Imrénével, aki arról mesélt, hogyan élte meg otthon dolgozó nőként, "háztartásbeliként" a háborús éveket és a megszállás utáni időszakot.
"Az emlék-áthagyományozás elmélyíti a nemzedékek közötti információs és érzelmi kohéziót."
Az Audiovizuális emlékgyűjtés című projekt szempontjából elsősorban a félig nyitott kérdőíves és az oral history jellegű kutatások módszertana a fontos. A cél egy személyes történet vagy a történet egy szakaszának rögzítése.
A Program célja az 1939 és 1989 közötti időszak megismertetése, a történelemtanításban alkalmazható új módszertani eszköz bevezetése, ami a felnövekvő nemzedék infokommunikációs ismereteire és percepciós szokásaira támaszkodik, és a diákok történeti tudatának erősödése.
A program a Közép- és Kelet- európai Történelem és Társadalom kutatásért Közalapítvány együttmüködésével, az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg. ("Audiovizuális Emlékgyűjtés TÁMOP-3.2.9-08/1/A-2009-0002" pályázat)
Az interjú itt tekinthető meg.
Az interjú rövid leírása: Az interjúalany mesél arról, hogy hogyan élte meg ő és környezete a II. világháborút. Beszél férje katonaélményeiről és hadifogságáról. Szól a háború utáni újjáépítésről, illetve a mezőgazdaság átalakításáról és a téeszesítérsől is. 0:11--születés, család; 0:58--II. világháborúról őrzött emlékei, az oroszok bevonulása; 3:38--férje katonáskodása és hadifogsága; 6:55--a férje hazatérése és a háború utáni újrakezdés; 8:0-- a téeszesítés a Kádár-rendszer; 9:15--milyen volt az oroszok megítélése a faluban, hogyan viselkedtek az oroszok a helyiekkel, hogyan próbálták meg túlvészelni a szegénységet; 15:0--hogyan zajlott a téeszesítés; 21:26--mit mesélt a férje a fogságról és a katonaságról, a doni ütközetről, milyenek voltak a háború utáni mindennapok; 29:0--milyen volt az élet 1945-49 között