605. § Ha énekelni, muzsikálni, vagy szavalni tudsz, ne ajánlkozz, de ha felkérnek rá, adj elő valamit. Ne kéresd magad sokáig.
606. § Ha viszont kimondtad, hogy nem adsz elő semmit, maradj is meg elhatározásodnál.
607. § Ha más szerepel ilyen módon, hallgasd meg figyelemmel. Ne nevetgélj, ne kuncogj, ne beszélgess és ne szellemeskedj, mialatt más énekel, muzsikál, vagy szaval. Ez sértő az előadóra és zavaróan hat azokra, akik figyelni szeretnének.
608. § Türtőztesd magad akkor is, ha unatkozol, sőt bosszankodol.
609. § Ne akarj a társaság, s társalgás középpontjává lenni.
610. § És okosabb se akarj lenni mindenkinél.
A pletyka
Elérkeztünk ennek a fejezetnek talán legfontosabb részéhez: jogosulatlanul ne mondj bírálatot senki fölött. Ne ess az emberszólás vétkébe. 611. § Ne pletykázz!
Pletyka csúf szó. De még sokkal csúnyább az, amit ezzel a szóval jelölnek meg.
Hogy elkerülhesd:
612. § ne mondj bírálatot soha távollevőkről,
613. § ne nyilatkozz elítélően olyanokról, akik nem tudnak védekezni.
614. § ne mondj véleményt valamely dologban csak az egyik fél előadása alapján,
615. § ne törj pálcát olyan fölött, akiket nem ismersz vagy akik tetteik okaiba nem avattak be,
616. § ne gúnyolj ki senkit sem.
Akiket csúfolódásod mulattatott, könnyen elfelejtik, hogy mulattattad őket: akit kicsúfoltál, sohase felejti el, hogy gúnyt űztél belőle.
Könnyen megtörténhet, hogy ugyanazok, akik emberszólásodnak figyelmes hallgatói voltak, a jövőben messze elkerülnek, mert félnek nyelved élétől.
617. § Ha jelenlétedben pletykázni kezd valaki, vedd élét a dolognak azzal, hogy rámutatsz a kipletykázott egyén jótulajdonságaira.
618. § Amit ilyen módon, pletyka révén megtudtál, ne terjeszd. Akkor se, ha ártatlan, jelentéktelen dologról van szó.
Mire a pletykakavics eljut a huszadik emberig, lavinává nő s ez a lavina nem a pletykázókat temeti maga alá, hanem azt, akit megrágalmaztak. Lelkedre tudnád venni, hogy részese lettél egy olyan maffiának, amely puszta mulatságról, emberek jóhírét teszi tönkre?
Folytatjuk.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •