Ha még iskolába járnál, kedves olvasóm, azt tanácsolom, használd ki az idődet! Nem az iskolának, nem tanáraidnak tanulsz, hanem magadnak. Minden amit megtanultál: tégla jövőd épületéhez és ebben az életben soha többé nem lesz módod és alkalmad arra, hogy ehhez az épülethez oly könnyen és olcsón gyűjthess építőanyagot, mint most, diákkorodban.
Az Ég óvjon meg attól, hogy könyvmoly legyen belőled és hogy a könyvektől ne láthassad az életet. Az elmélettől a gyakorlatot. 638. § A legtündöklőbb elmélet is szürke az élet viruló fája mellett. De „túlságosan” életre való se légy. Ne legyen belőled lelketlen törtető, aki előtt egyetlen cél lebeg csak: a mindenáron való érvényesülés. Maradj meg az arany középúton. Élj minden alkalommal, amelyet az iskola tudásod gyarapítására nyújt, használd ki idődet és a lehetőségeket.
639. § légy pontos. A pontatlanság a kötelességtudás hiánya. Inkább te várj másra, minthogy megvárakoztassál másokat.
640. § Ne légy hanyag. A hanyagság arra vall, hogy nem vagyunk urai önmagunknak.
641. § Már pedig az ember már diákkorában is törekedjen arra, hogy feltétlenül ura tudjon lenni szavának és cselekedeteinek.
642. § Iskolatársad iránt is udvarias légy. Abban nem kételkedem, hogy ha ifjú hölggyel hoz össze a sors, sikerrel fogod játszani a gáncsnélküli lovag hálás szerepét. De mit ér ez, ha az iskolában, társaiddal szemben viszont durva, goromba, akaratos, erőszakos vagy?
643.§ Akármennyire mélyedsz el majd a tudományokban, művelt ember csak akkor lesz belőled, ha tudásod az emberekkel való érintkezés megfelelő formáinak, az úgynevezett életformáknak hiánytalan ismeretével párosul. Ezeket az életformákat: az emberek egymáshoz való érintkezésének évszázadok, sőt évezredek alatt kialakult formáit már az iskolában is megismerheted és gyakorolhatod magadat bennök, s én nagyon ajánlom: ismerjed is meg azokat és gyakoroljad.
Elsősorban arra a viszonyra gondolok, amelyben tanáraiddal állsz.
644. § Nem lehet a diáktól azt kívánni, hogy valamennyi tanáráért lelkesedjék. Azt azonban meg lehet követelni, hogy minden tanára iránt legyen tisztelettel teljes és udvarias.
Folytatjuk.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •