678. § Ha táncórára meghívtál egy fiatal hölgyet, gondoskodj arról is, hogy jól mulasson. Ez nem azt jelenti, hogy minden idődet neki kell, hogy szenteld. Tőled ezt senkisem fogja kívánni. Törődni azonban, ha meghívtad, törődj vele és legalább egyszer, már csak illendőségből is, kérd fel táncra.
679. § Ha táncolsz, ügyelj magatartásodra. Nem szép, ha táncosnődet kartávolságra tartod magadtól, de az sem ízléses, ha szorosan magadhoz öleled.
680. § Ne táncolj mereven s úgy, mintha nyársat nyeltél volna, de ne is viharozzál végig a termen, kitéve magad annak a veszélynek, hogy orra bukol.
681. § Tánc után kísérd helyére táncosnődet és udvarias meghajlással köszönd meg neki a táncot.
682. § A hölgy erre néma bólintással válaszol, talán mosollyal is.
683. § Mulatság után kísérd haza hölgyedet. Erről a kötelességedről akkor se feledkezz meg, ha közben olyasvalakivel ismerkedtél volna meg, aki neked hölgyednél jobban tetszik.
684. § A leány hazakísérésére szüleitől abban az esetben is kérj engedelmet, ha kétség sem merülhet fel aziránt, hogy ők szívesen látják, ha a leányt elkíséred.
685. § Bizonyára nem kell téged felbátorítani arra, hogy hölgyednek – ha az utca sötét vagy homályos – felajánld karodat. Ha ő azt udvariasan visszautasítja, nincs jogod megsértődni.
686. § Kényes kérdés, hogy a mulatság költségeiből ki mennyit viseljen?
Általában az a szokás, hogy táncmuatságokon a helyett a táncos helyett, aki még nem a maga ura, a leány szülei fizetnek. Ez természetesen olyan fiúkra vonatkozik, akik még úgyszolván gyerekszámba mennek és akiknek nincs önálló keresetük.
687. § Ha viszonyaid megengedik, hogy a mulatság költségeiből kivedd részedet, fizesd ki a magad és hölgyed italszámláját.
688. § Az önálló keresettel rendelkező férfi, aki már a maga ura, megfizeti a saját terítékét és a kettőjük italát.
689. § Ha kettesben megy táncolni hölgyével, minden költség őt terheli.
Fizethet-e a nő?
Bizonyos mértékig változtathat ezen a helyzeten az a körülmény, hogy a férfi társaságában lévő fiatal hölgy: dolgozó nő s neki is van önálló keresete.
Néhány évvel ezelőtt még az volt az általános felfogás, hogy férfi társaságában nő nem fizethet. Sőt, aki ezt a szabályt kétségbe merte vonni, azt a közfelfogás elítélte volna.
Elméletben ez az elv vitathatatlan. A gyakorlatban azonban már nagyon is érezhető, hogy a gazdasági viszonyok az utolsó tíz esztendő folyamán alaposan megváltoztak.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •