Hölgyválasz
704. § Ha hölgyválaszra kerül a sor, csak olyan táncost válasszon, akivel előzően már táncolt.
705. § Ha ugyanabban a percben ketten kérik táncra, tapintatára bízzuk a dolog elintézését. Sima modorú férfiak nem fognak ilyen kényes helyzetbe hozni fiatal hölgyet. Nem fogják őt az elé a probléma elé állítani, hogy választania kelljen kettejük között, hanem ily esetben egyikük önként félre fog állni s a fiatal hölgytől a következő táncot fogja elkérni.
707. § Jó társaságban nem szokás, hogy magunk mutassuk be magunkat. Erre valók a táncmulatságokon a rendezők, vagy általában a közös ismerősök.
708. § Ha egy fiatal leánnyal többször táncoltál, mutattasd be magadat – mégpedig lehetőleg még éjfél előtt – a leány szüleinek.
709. § Francia négyesnél a szemben lévő párnak is illik bemutatkozni.
711. § Ha összeütköznél egy másik párral, akkor úgy a másik pártól, mint táncosnődtől kérj bocsánatot.
712. § Szünetben beszélgess.
713. § Néhány évvel ezelőtt senki sem merte volna vitatni, hogy – illendőségből – meg kell-e táncoltatni a ház asszonyát, leányát, jóismerőseinket stb. Ma akárhányszor előfordul, hogy a férfi csak azzal a nővel táncol, – és egész este csak azzal táncol – akivel „összetanultak”. Elég hiba! A bál nem táncverseny. Művelt férfi, bálban, minden hölggyel táncol, akit közelebbről ismer, már illendőségből is. Ha a társaság kicsi: minden hölgyet – kivétel nélkül! – megtáncoltat. Ilyenkor nagy neveletlenség lenne, ha közülök egyet is kihagyna.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •