A levél külalakja
847. § Leveledben ne legyenek betoldások, de törlések sem. Ne húzz alá szavakat, vagy mondatokat. Ne aláhúzással, hanem a megfelelő szórenddel hangsúlyozz.
848. § A papír külső szélén hagyj egy sávot üresen s leveledet ne kezdjed a papír legtetején.
849. § Ha nem tudsz egyenes sorokban írni, használj sorvezetőt. Legjobban a 3. számú sorvezető felel meg.
850. § Ha mondanivalóddal egy oldalon elkészültél, takarékosságból ne tépd le az ív másik lapját.
851. § Ne feledkezz meg a keltezésről!
852. § Tintával írj, ne ceruzával. A tintát a tintaceruza sem pótolja, amellyel különben is elővigyázatosan bánj: ha a ceruzapor szembe hull – vakít!
853. § Írásod ne legyen merénylet embertársad szemevilága ellen. Aki úgy ír, hogy írását kibetűzni alig lehet, tapintatlan, sőt kíméletlen.
854. § Az olvashatatlan, hanyag kézírásnál százszor többet ér a jó gépírás. Igaz, hogy a gépírás személytelenebb, józanabb, üzletiesebb, mint a kézírás, de azért barátaidnak is nyugodt lélekkel írhatsz írógépen. Természetesen csak akkor, ha tudsz. Mert az írógéppel írt levélnek sem szabad ám írásgyakorlat benyomását keltenie.
855. § A konzervatívabb gondolkodású emberek között még ma is akad olyan, aki megkívánja, hogy alárendeltjei kézzel és tintával írt levelében forduljanak hozzá és ugyancsak tollal írt levélben gratuláljanak, illetve kondoleáljanak neki ismerősei.
A levélpapír
856. § Levélpapírod ne legyen se nagy, se kicsi. Ne legyen túl színes. Ha nem elefántcsontszínű, lehet esetleg halványkék, vagy orgonaszínű. A pici levélpapír, vagy az olyan, amelynek jobb felső sarkát csókolózó galambpár díszíti, vagy nefelejcskoszorú, már régesrég kiment a divatból. A levélpapíron ne legyen egyéb neved kezdőbetűinél, vagy címerednél.
A tinta
Ne írj fantasztikus színű tintákkal. Ne írj fekete papírra fehér tussal. Mondj le minden efféle mókáról. Az új tárgyiasság korát éljük!
A boríték
858. § A boríték színben és alakban legyen a levélpapírnak megfelelő. Ha lezárod a borítékot, annak enyvezett szélét nyelveddel, vagy ajkaddal nedvesítsd meg. Ha tudnád, miből készül az enyv ...
A bélyeg
a levélre annyi bélyeget ragassz, amennyi kell rá. Ha leveledre oly valakitől kérsz választ, akivel nem vagy jó ismeretségben, mellékelj soraidhoz felbélyegzett válaszborítékot.
_____________________________________________________
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •