A Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség (Női Érdek) szervezésében kerül sor március 13-án szerdán az Aranytíz Kultúrházban (V. ker. Arany János utca 10.) a Nemzetközi kötelezettségek a nők elleni diszkrimináció felszámolására: az ENSZ CEDAW Egyezmény végrehajtása Magyarországon című egész napos konferenciára.
Az ENSZ CEDAW egyezmény a nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetés minden formájának felszámolásáról szól, s annak 1982 óta Magyarország is részese. Az Egyezmény alapján az államnak minden szükséges jogi, közpolitikai és egyéb intézkedést meg kell tennie a nők elleni diszkrimináció megszüntetése érdekében. Az Egyezmény végrehajtását az ENSZ CEDAW Bizottsága a végrehajtásról időszakosan benyújtott kormányzati jelentések áttanulmányozását követően az állami képviselőkkel folytatott konstruktív dialógus figyelembevételével ellenőrzi. A Bizottság munkája során a civil szervezetek által készített árnyékjelentéseket/alternatív jelentéseket is feldolgozza, és a civil szervezetek képviselőit is meghallgatja, végül a fentiek alapján az Egyezmény végrehajtásának elősegítését szolgáló ajánlásokat fogalmaz meg az állam számára. A CEDAW Bizottság a magyar állami és civil szervezeti képviselőkkel 2013 februárjában folytatott konzultációt az Egyezmény végrehajtása érdekében 2007 óta tett intézkedésekről, a magyar államnak szóló ajánlásait pedig 2013. március 4-én tette közzé. A rendezvény a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség (Női Érdek) és az Európai Roma Jogok Központja (ERRC) által az ENSZ CEDAW Bizottság számára benyújtott alternatív jelentésre épül, és bemutatja a CEDAW Bizottság magyar államnak címzett ajánlásait is. A program az Európai Roma Jogok Központja, a Magyar Helsinki Bizottság és a Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa (FESZT) közreműködésével valósul meg.
A részvétel online regisztrációhoz kötött, a részvételi szándékot a mai napon még lehet jelezni ezen a linken. További információ a rendezvényről a +36709493570-es telefonszámon vagy a noierdek@noierdek.hu e-mail címen kérhető.
A Női Érdek a konferencián túl március 8-a alkalmából új, 100.000 Ft pénzjutalommal járó díjat is alapított a nők esélyegyenlőségéért tevő újságírók és civil bloggerek számára: a Hüpatia díj elnyerésére pályázatot írnak ki, melynek benyújtási határideje 2013. április 20-a szombat, 12 óra. A pályázat célja, hogy a nyomtatott, az elektronikus és az online média előítéletektől mentesen, hiteles és kiegyensúlyozott tájékoztatással segítse a nemek valódi egyenlőségét; kritikusan viszonyuljon a nők elleni erőszakról, így a párkapcsolati erőszakról, a szexuális erőszakról és a prostitúcióról szóló tévhitekhez és sztereotípiákhoz, kerülje az áldozathibáztatást; témáiban, és a megszólaltatott szereplők arányában tükrözze a nők és lányok valódi arányát a társadalomban (50%); munkatársai újságírói és emberi magatartásukkal konkrétan is járuljanak hozzá egy–egy, a nők társadalmi hátrányaiból fakadó személyes válsághelyzet megoldásához vagy javításához.
A pályázaton részt vehet az az újságíró (a nyomtatott, elektronikus és online sajtó külső vagy belső munkatársa), vagy az a blogíró, aki úgy ítéli meg, hogy egy műve a fenti célok egyikét megvalósította. Írásos indoklással mások is ajánlhatnak a bíráló bizottság figyelmébe műveket. Pályamű, vagy jelölt mű az lehet, mely az elmúlt bő egy évben: 2012 március 1. – 2013 április 20. között megjelent a jelzett médiafelületek valamelyikén. Bővebb információ a pályázatról a Női Érdek honlapján ide kattintva olvasható, a cikk további részében a március 13-i konferencia programját találod.
Tervezett program
9.30-10.00 Regisztráció
10.00-10.10 Megnyitó – Juhász Borbála, Női Érdek
10.10-10.20 Az ENSZ CEDAW Egyezmény jelentősége – Zentai Violetta PhD, Magyarországi Női Alapítvány (MONA), Közép-európai Egyetem Közpolitikai Tanulmányok Központja
10.20-13.20 A CEDAW Egyezmény végrehajtása Magyarországon
- Intézmények és közpolitikai intézkedések a nők és férfiak társadalmi egyenlőségének biztosítására – Dr. Pap Enikő, Női Érdek
- Nemi sztereotípiák a médiában és az oktatásban – Sáfrány Réka, MONA Alapítvány, Női Érdek
-Nők elleni erőszak – Dr. Wirth Judit, NANE Egyesület; Betlen Anna, MONA Alapítvány
11.10-11.25 Kérdések, hozzászólások
- Nők a politikában, döntéshozatalban – Magyar Mónika, Női Érdek
- Nők és a foglalkoztatás, szociális biztonság; egyenlőség a családban – Keveházi Katalin, Jól-lét Alapítvány, Női Érdek
- Nők és az egészség – Dr. Spronz Júlia, Patent Egyesület
12.05-12.15 Szünet
- Nőkkel szembeni többszörös diszkrimináció
A roma nők helyzete – Dr. Gellér Judit, Európai Roma Jogok Központja; Kelemenné Várnai Anna, Színes Gyöngyök Egyesület
A menedékkérő és fogvatartott nők helyzete – a Magyar Helsinki Bizottság képviselője
A fogyatékossággal élő nők helyzete – Földesi Erzsébet, Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa
13.00-13.20 Kérdések, hozzászólások
13.20-13.50 Szendvicsebéd
13.50-14.40 Tematikus párhuzamos workshopok I.
- Nemi sztereotípiák, média, oktatás; moderátor: Sáfrány Réka
- Nők elleni erőszak; moderátor: Dr. Wirth Judit, Betlen Anna
- Nők és a foglalkoztatás, szociális biztonság; moderátor: Keveházi Katalin
14.40-15.30 Tematikus párhuzamos workshopok II.
- Nők a politikában, döntéshozatalban; moderátor: Magyar Mónika
- Nők és az egészség; moderátor: Dr. Spronz Júlia
- Nőkkel szembeni többszörös diszkrimináció; moderátor: Balogh Lídia, MONA Alapítvány
15.30-15.45 A workshopok összefoglalója, a program lezárása
A programot az Open Society Foundations és a Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe (CEE Trust) támogatja.