"Vannak dolgok az életben, amiket csak te látsz, történetek, amiket csak te hallasz. Ha nem mondod el vagy nem jegyzed le őket, ha nem készíted el a képet, ezeket a dolgokat nem fogják látni, nem fogják hallani." Emmet Gowin, akitől az idézet származik, megnyomta a gombot, elkészítette a képeit. Az amerikai fotográfus nagy tiszteletnek örvend hazájában és annak határain túl is: tájfényképész és a légi fotózás egyik jelentős alakja, de legkedvesebb témája mégis saját felesége és családja maradt. Az idei PhotoEspana-n 180 képét bemutató retrospektív kiállítással tisztelegnek előtte, s aki kicsit utánajár, csupa elismerő kritikát, tiszteletteljes recenziót és lelkes beszámolót olvashat, olyan mondatokkal, mint: "Emmet Gowin egyike az elmúlt negyven év legeredetibb fotósainak, aki kiemelkedő helyet foglal el a huszadik század második felének fotótörténetében."
Emmet Gowin: Edith (Chincoteague Island, Virginia, 1967.
© Emmet Gowin, Pace/MacGill Gallery, New York)
Tanár, tájfényképész, légifotós. Korai fotói mindennapi jelenteket örökítenek meg, fő témájuk Edith és Edith családja. Ám Edith-ről készült képei végigkísérik egész pályáját. "Ez, tágabb horizontról, a pályám központi 'költeménye'. Ezek a képek mutatják a legjobban, mit is gondolok és érzek a világgal kapcsolatban" - mondja feleségéről és gyermekeikről készült képei kapcsán Emmet. Edith vált legtöbbször visszatérő, fő témájává: "e képeken felfedezhetjük az egymást mélyen tisztelő és szerető emberek közötti kommunikáció erejére alapozott művészi perspektívát éppúgy, ahogy a természet részeként értett szexualitást is, ahol a test minden lehetséges állapotában és szerepében tisztelt és elfogadott" - írja a PhotoEspana Emmet-anyagának Edith-et ábrázoló képeiről a metalocus. E képek közül válogattunk ma.
Emmet Gowin 1941-ben született Danville-ben, Virginia állam déli részén, ahol metodista apa és kvéker anya gyermekeként vallásos nevelést kapott - részben ez vezette a természetben megmutatkozó szentség felfedezéséhez, melynek később majd tájképein ered nyomába. Fényképészként az első évtizedben egy 35 mm-es Leicával és egy 4” x 5”-ös kihuzatos géppel dolgozott. 1970-ben a korábbi gépe lencséjét egy váratlan esemény miatt egy 8" X 10"-es gépen kezdte használni: így különös, kerek képmezőjű fotókat készített, melyek egyszerre hatnak misztikusnak és titokzatosnak.
Emmet Gowin: Nancy (Danville, Virginia, 1969, © Emmet Gowin)
Majdani feleségével, Edith Morris-szal 1960-ban találkozott; egy év múlva a Richmond Professional Institute alkalmazott művészeti karán kezdett tanulni. 1960-tól fényképezett tájakat Európában, Ázsiában és Amerikában (az 1975 és 85 között készült olaszországi képek közül tíz látható a PhotoEspana kiállításán).
Emmet Gowin: Edith és Ruth (Danville, Virginia, 1966, © Emmet Gowin)
Edith-tel 1964-ben házasodtak össze. Egy nyarat együtt töltöttek Edit családjával Danville-ben - ekkor került felesége és Edith családja fotós és spirituális világegyetemének középpontjába. 1965-ben védte végzett a Richmond-on, diplomamunkája Alfred Stieglitz-ről szólt. Augusztusban Providence-be költöztek, hogy Emmet Harry Callahannál tanulhasson a Rhode Island School of Design (RISD)-on: itt 1967-ben végzett.
Emmet Gowin: Család (Danville, Virginia, 1970, © Emmet Gowin)
1968-ban tartotta első szóló kiállítását a Dayton Art Institute-on. Három évvel később Robert Adams-szal állít ki New York-ban a MoMA-ban, és a MIT Creative Photography Gallery-ben Massachusetts állam-beli Cambridge-ben. 1972-ben utazik először Angliába, Írországba és Skóciába. Első szóló kiállítását a New York’s Light Gallery-ben tartja, amely a következő tizennégy évben is teret ad majd Emmet Gowin képeinek. 1973-ban hívják meg a Princeton Egyetemre tanárnak: az akkor induló vizuális művészetek programon lesz előadó: számos ma is sikeres amerikai fotográfus tisztelheti mestereként. 36 év tanítás után innen vonul majd nyugdíjba.
1980-ban Washington államban kitört a Mount St. Helens - az esemény az Egyesült Államokban az emlékezet szerinti legnagyobb vulkánkitörés volt, s ő úgy határozott, lefotózza a természeti katasztrófa nyomait - ekkor ismerkedett meg a légi fotózással, mely élete következő húsz évében meghatározóvá vált számára - tájakat éppúgy fotografált, mint katonai objektumokat, folyókat, tavakat, a természet madárperspektívából jobban látható eseményeit: az emberi rombolás hatásait. Fotózta a nevadai sivatagban a nukleáris kísérletek nyomán átalakult tájat, erőműveket és a külszíni szénbányászat telephelyeit Csehszlovákiában.
1982-ben Jordánia királynője, aki 1974-ben tanítványa volt a Princeton-on, meghívja, hogy fotózza a szivárványos homokkövéről híres romvárost: Petrát. Három látogatás során készül el albumnyi képével. 1987-től rakétasilókat és a nukleáris kor más nyomait fotózza, Missouriban, Wyomingban, Dél- és Észak-Dakotában valamint Montanában.
2002-ben a Yale University Art Gallery a The Corcoran Gallery of Art-tal és a Yale University Press-szel karöltve adja ki az Emmet Gowin: Megváltoztatni a Földet: légi felvételek című albumot. A képekből összeállított kiállítás évekig járja Amerikai városait. 2004-ben a tokiói Nihon University szervez neki retrospektív kiállítást 1967 és 2003 közötti munkáiból. 2005-ben a tokiói Photo Gallery International Emmet Gowin: Cseh Köztársaság 1992-1994 címmel rendez kiállítást. 2006-ban megkapja a Princeton-on a 31. Howard T. Behrman Díjat.
Nyugdíjba vonulásakor nagyszabású kiállítással búcsúztatja az intézmény, 2010-ben pedig a Los Angeles-i Marc Selwyn Fine Arts Gallery állítja ki légi felvételeit.
A Fundación MAPFRE szervezésében a mostani retrospektív kiállítás a PhotoEspana keretében május 29-től szeptember 1-ig látogatható, első alkalommal mutatva meg Emmet munkáit Spanyolországban - talán egyszer majd nálunk is láthatóak lesznek.
Emmet Gowin: Edith (Danville, Virginia, 1963, © Emmet Gowin)
Emmet Gowin: Edith (Danville, Virginia, 1971, © Emmet Gowin)
Emmet Gowin: Edith (Danville, Virginia, 1971, © Emmet Gowin)
Emmet Gowin: Edith (Danville, Virginia, © Emmet Gowin)
Emmet Gowin: Edith és Elijah (Pennsylvania, 1974, © Emmet Gowin)
Emmet Gowin: Edith (Newtown, Pennsylvania, 1974,
© Emmet Gowin, Pace/MacGill Gallery, New York)
Emmet Gowin: Edith (Newtown, Pennsylvania, 1994,
© Emmet Gowin, Pace/MacGill Gallery, New York)
Emmet Gowin: Edith (Danville, Virginia, 1999, © Emmet Gowin)
Emmet Gowin, Edith Panamában: Levél maszk (2004,
arany tónusú sónyomat kézzel merített papíron,
© Emmet Gowin, Pace/MacGill Gallery, New York)