David Černý Entropa projektje az Európai Unió tagállamainak egymáshoz való viszonyát, egymásra reflektálását próbálta szemlézni - az Európa Tanács brüsszeli épületét díszítő, nagy vihart kavart munka Magyarországra is ellátogat. Az Uniónál is nagyobb közösségenek teremt lehetőséget életük és viszonyulásaik újragondolására a klímaváltozás - az Egyesült Nemzetek Szervezetének Klímaváltozási konferenciája előtt Koppenhágában egy többrészes, a témával foglalkozó kiállítás nyílik. (Az éghajlatvédelmi világnapot október 24-én tartotta a világ számos országa a 350 nevű szervezet felhívására.)
Entropa az Epreskertben
David Černý Entropa projektje megérkezett hazánkba is: az Unió tagállamait egy-egy rájuk vonatkozó sztereotípia alapján megjelenítő alkotás 2009. januárjában került az Európa Tanács brüsszeli épületének előcsarnokába, majd hamarosan a médiába, mivel Černý alkotása hol sokkolta, hol bosszantotta, hol nevetésre késztette az embereket. Ugyan nem a neki kiadott feladatot hajtotta végre (felkérni valamennyi tagország egy-egy művészét a maga országáról alkotott mű elkészítésére), projektje egységes koncepció alapján állít tükröt minden európai uniós országnak, s reflektál arra a kérdésre, mely sokakban merül fel az együttműködések kapcsán: hogyan látnak a szomszédaink, a többiek, s mivel lehetne változtatni a bennük rólunk kialakult képen.
„Bohémia lázadója”, David Černý a Műcsarnok és az MKE Szobrász Tanszékének meghívására érkezett hazánkba. A projektet 2009. október 28–a és 31-e között lehet megnézni az MKE Epreskert, Parthenon-fríz Termében. A kiállításmegnyitóra és előadásra 2009. október 27-én kedden este 18 órakor kerül sor. Köszöntőt mond: Gál Róbert, a budapesti Cseh Centrum megbízott igazgatója, míg a kiállítást Bordács Andrea esztéta vezeti be. Kurátor: Készman József.
A megnyitó keretében David Černý prezentációt tart az Entropa-projektről, illetve más munkáiról a Doktori Iskola előadótermében (Feszty-ház, 1063 Budapest, Bajza u. 30. – bejárat: Kmety Gy. u. 27.). Az előadás angol nyelven zajlik (tolmácsolást biztosítanak.)
A cseh szobrász Entropa című, 2009. januárjában készült munkája az Európa Tanács brüsszeli épületének előcsarnokában található. Az alkotás a modell-kittek, a műanyag gyermekjátékok mintájára keretbe foglalja az uniós tagállamokat, amelyet a cseh kormány a soros EU-elnökség alkalmából rendelt meg, abban a hitben, hogy a művész valamennyi tagállamból felkér egy-egy alkotót a mű egy-egy darabjának elkészítésére a cseh mottót – » Európa korlátok nélkül « – jelképezve. Černý azonban egymaga alkotta meg a 26 különböző nemzetiségű művész munkáját; fiktív neveket találva ki, s elkészítette a projekt katalógusát is. Az Entropa az összes tagállamot külön-külön egy-egy jellemző sajátossága, illetve a róla alkotott sztereotípia alapján jeleníti meg.
Černý nagy vihart kavart európai uniós projektje, az Entropa volt ihletője a szombathelyi Irokéz Galéria csoportos kiállításának (2009. október 2–25.), amely Dinnyeföld lakói címmel (Černý munkájában kolbászokkal összekötött dinnyehalomként jelenítette meg Magyarországot) a művész blaszfémikus művei szellemiségében fogant. A kiállítás a kulturális emlékezettel, a kulturális hagyománnyal, annak ikonikus szobrászati kifejeződéseivel, illetve azokat felülíró-átértelmező megjelenési formáival foglalkozik főként fiatal szobrászok alkotásai révén. Az Epreskertben látható kiállításon Černý Brüsszelben felállított munkája előkészületeként született 2x2 m-es makettje látható.
A művész honlapja
A kiállítás 2009. október 31-ig tekinthető meg, hétköznap 10–18 óráig, szombaton 10 –13 óráig. Cím: 1063 Budapest, Kmety György utca 26-28., Epreskert
RETHINK - Kortárs művészet és klímaváltozás
Tegnapelőtt (október 24.) volt a klímaváltozás elleni küzdelem, azaz az éghajlatvédelem világnapja - a RETHINK - Contemporary Art & Climate Change, azaz Újragondolás - a kortárs művészet és a klímaváltozás című kiállításra pedig október utolsó napjaitól kerül sor több Koppenhágában található művészeti intézményben.A Dán nemzeti Galéria, a Kortárs művészet Den Frie Központja, valamint a Nikolaj Copenhagen Kortárs művészeti központ és a Moesgaard Museum a program résztvevői,melyről bővebben a honlapjukon lehet tájékozódni.
A nemzetközi művészeti kiállítás október 31-én nyílik Koppenhágában. Míg a politikusok az Egyesült Nemzetek Szervezetének klímaváltozás-konferenciáján egyezkednek, 26 nemzetközi művész állítja ki műveit Dánia legjobb művészeti intézményeiben, ezzel is lehetőséget teretve a politikusoknak és a nézőközönségnek is, hogy más szemszögekből nézzék, s ismerjék fel a klímaváltozással kapcsolatos problémák komolyságát.
Tomas Saraceno (AR), Henrik Håkansson (SE), The Icelandic Love Corporation (IS), Superflex (DK), Bright Ugochukwu Eke (NG), Olafur Eliasson (IS/DK), és számos más művész munkái is helyet kapnak az anyagban. Más-más módon, de valamennyi résztvevő új perspektívákat nyújt a klíma és a környezet összefüggéseinek megismeréséhez.
A RETHINK Relations a társadalmi kapcsolatokkal és a mindennapi élet minkéntjével foglalkozik, ezek újragondolására késztet a Dán Nemzeti Galériában október 31-től április 5-ig. Meghívott művészek: Tomas Saraceno (AR), Olafur Eliasson (IS/DK), Henrik Håkansson (SE), Allora & Calzadilla (US/CU).
A RETHINK The Implicit a klímaváltozás azon aspektusait állítja előtérbe, amelyek már bizonyosan bekövetkeznek. Erre a Den Frie Kortárs Művészeti Központban kerül sor október 31-től december 27-ig. A meghívott művészek: Elin Hansdottir (IS), Thilo Frank (DE), Henrik Håkansson (SE), Bright Ugochukwu Eke (NG), Kerstin Ergenzinger (DE), Tove Storck (DK).
A RETHINK Kakotopia összeveti a jövő lehetőségeit a klímaváltozás katasztrófaforgatókönyveivel.
Erre a Nikolaj Contemporary Art Center-ben kerül sor október 31-től január 10-ig, Lise Autogena (DK) and Joshua Portway (UK), Bill Burns (CA), The Icelandic Love Corporation (IS), Eric Andersen (DK), Superflex (DK), Tea Mäkipää (FI), Haubitz + Zoche (DE), Tue Greenfort (DK), Cornelia Parker (UK), Ruri (IS), Superflex (DK), Fiona Tan (ID/NL) részvételével.
A RETHINK Information az új technológiákat veszi sorra, s azt vizsgálja, miként volnának használhatóak a klímaváltozás jobb megértésében.
Ez a rethinkclimate.org-on és a Mosgaard Múzeumban valamint köztereken lesz látható október 31-től, Jette Gejl (DK), Parfyme (DK), Janine Randerson (NZ), és a The People Speak (UK) csoport részvételével.
A RETHINK kiállítást nevezték a 'Nordic Exhibition of the Year 2009-2010' versenyre. 2010-ben a kiállítás számos városba eljut majd Észek-Európában. A kiállítás az Egyesült Nemzetek Szervezetének Klímaváltozás Konferenciájára,a COP15-re készült annak hivatalos kulturális eseményeként - a konferenciát december 7-től 18-ig rendezik meg Koppenhágában.