Az Egyenlítő Bazár – Esélyegyenlőségi Szakmai Napok május 12-től 15-ig négy napon át várja az esélyegyenlőség iránt elkötelezetteket az Erzsébetvárosi Közösségi Házban (Budapest VII. kerület Wesselényi utca 17.), jelmondatuk szerint, "hogy mindenki képességei szerint maximálisan kiteljesíthesse önmagát". A Bazár találkahely azoknak, akik társat keresnek projektjeikhez, akik kíváncsiak a szakmabeliekre, a hasonló területen dolgozó szervezetekre, s akik hisznek benne, hogy tanulhatunk egymástól. Önkéntesek és fogadó szervezetek randevúja, a segítő szakmákra készülő diákok gyakorlatszerzési- és állásbörzéje, s nem utolsósorban fontos lépés az e területen dolgozó szervezetek integrált fellépésének lehetősége felé.
A programokon az esélyegyenlőség megvalósításáért munkálkodó szervezetek, szakemberek és a felsőoktatásban tanuló diákok találkozhatnak, vitatkozhatnak, bővíthetik szakmai ismereteiket és kapcsolataikat, ugyanakkor minden érdeklődőnek is lehetőséget teremt a Civil Szféra e területének és céljainak megismerésére.
Az Egyenlítő Bazár négy napon át több mint 40 programmal jelentkezik: workshopok, előadások, beszélgetések, filmek és meghökkentő színházi előadások között válogathat, aki eljön. A szervező Budapesti Esélyek Háza olyan előadókat, szakembereket, szervezeteket hívott meg, akik munkáját, eredményeit az esélyegyenlőség megvalósítása szempontjából fontosnak tartják. Vannak köztük nyertes pályázati projektek, jól bevált gyakorlatok, újító módszerek vagy régi, de felelevenítésre méltó kezdeményezések. Érdemes megnézni, kipróbálni őket!
A négy nap négy témakör köré szerveződik: az első napon az iskolai esélyegyenlőségről – romákról, fogyatékkal élő diákokról, kicsit vagy nagyon problémás tanulókról és a velük való pedagógiai munkáról lesz szó. A második napon szóba kerül mindaz, amiről kínos beszélni. Harmadnap arról, mit ír az újság, mit mond a tévé, ha mond valamit azokról, akik segítségre szorulnak. Az utolsó napon az alkotás erejéről, a művészetről, az alkotásterápiáról esik szó.
Lesz kerekasztal-beszélgetés a fogyatékosok szerelmi és szexuális életének lehetőségeiről, vagy arról, hogyan befolyásolja az integrált iskola modellje a diákok előítéletességét. A dokumentumfilm-szekcióban fogyatékkal élő alkotók műveit tekinthetik meg, de lehetőség nyílik arra is, hogy bepillantsunk egy eddig kívülállók számára zárt világba: egy pszichodráma-ülésre. Bogdán Árpád első-filmes roma rendező nagyjátékfilmje mellett egy francia filmet is elhoznak, mely kényes témát feszeget. A színházi előadások sorában Müller Péter Sziámi énekel a Baltazár Színházzal, s a vakok színházi élményének imitációját is lehetőségünk lesz megélni.
Délelőttönként rendhagyó osztályfőnöki óra gyűjteményt (vak szoba, szerepjátékok, drámapedagógia, önismeret, kaland-óra, beszélgetések) kínálunk az általános- és középiskolás diákok és tanáraik számára, a délután pedig a „felnőtt” szakmai programok következnek.
A Szervezők és a résztvevő szervezetek minden érdeklődőt szeretettel várnak az Egyenlítő Bazárra, hogy minél többen találkozzunk az esélyegyenlőség jegyében! A részletes programról és a résztvevő szervezetek listájáról a rendezvény honlapján lehet tájékozódni.