Izrael Állam Nagykövetsége és az ELTE Pedagógiai és Pszichológia Karának szervezésében kerül sor május 26-án az ELTE Pedagógiai és Pszichológia Karának Nagy Sándor termében (1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27.) arra az egynapos konferenciára, mely az UNDERSTANDING AND REDUCING INTERGROUP BIAS - Megérteni és csökkenteni a csoportközi előítéletet címet kapta.
A rendezvényen, melynek munkanyelve az angol, Aliza Bin-Noun Izraeli Nagykövet, Pálinkás József, az MTA elnöke és Hudecz Ferenc, az ELTE rektora mond beszédet 9.30-tól, majd az Elmélet és gyakorlat című szekcióban 11.15-ig Kovács Mónika, David Senesh és Raphael Vago előadásai hangzanak el.
Kovács Mónika az ELTE Pedagógia és Pszichológiai Fakultásán az Interkulturális Pszichológia és Pedagógia Közpotban dolgozik: a konferencia címét adó kérdést a szociálpszichológia perspektívájából dolgozza fel. David Senesh a Tel Aviv-i Levinsky College képviseletében előadásában a konfliktussal terhelt diskurzusokban a dialógus helyreállításának lehetőségeiről beszél. Raphael Vago a Te Aviv-i Egyetemen a Kortárs Antiszemitizmus Tanulmányok Stephen Roth Intézetének munkatársa, ahol a történelmi osztályon dolgozik. Előadásának címe: Hogyan kutatjuk és oktatjuk az előítéleteket és sztereotípiákat - egy izraeli történész perspektívájából.
11.30-tól délután egy óráig a Kutatási eredményeket bemutató szekcióban Síklaki István, Lan Anh Nguyen Luu és Kende Judit tartanak előadást. Síklaki István az ELTE Társadalomtudományi Karának Szociálpszichológia Tanszékén tanszékvezető egyetemi docens. Előadásának címe Sztereotípiák, identitás, hirdetés. Lan Anh Nguyen Luu az ELTE Pedagógiai és Pszichológia Karának Interkulturális Pszichológia és Pedagógia Központjából érkezik, s előadásában arról beszél, a hazánkba települt kínai és vietnámi családok hogyan látják a társadalmon belüli helyzetüket, elfogadásukat. Kende Judit a magyarországi gyerekek etnikai előítéleteivel kapcsolatos kutatások eredményeibe enged betekintést.
Az ebédszünet után fél kettőtől ismét az elmélet és gyakorlat szekcióé a terep, ahol Erős Ferenc, az MTA Pszichológiai Kutatóintézet osztályvezetőjének (Társadalom és Kulturális Pszichológiai Osztály) vezetésével Chava Baruch, a Jeruzsálemi Jad Vashem központ munkatársa, Vidra Zsuzsa, az MTA Szociológiai Intézetének munkatársa, Nagy B. Éva, a Gallup Közvéleménykutató Intézet munkatársa és Szelényi Zsuzsa, a magyarországi Aktív Állapolgárság Alapítvány kuratóriumi elnöke, az Európa Tanács Európai Ifjúsági Központjának igazgatóhelyettese beszélgetnek.
14.45-től a Kutatási eredményekkel foglalkozó szekció második részében Krekó Péter, Enyedi Zsolt, valamint Örkény Antal és Váradi Zsuzsa adnak elő. Krekó Péter (ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Tanszék) A szélsőjobb követelései Magyarországra és Izraelre fókuszálva címmel beszél. Enyedi Zsolt (CEU, Budapest, Politikatudományi Osztály vezetője) előadásának témája a domináns ideológiát nélkülöző autoritarianizmus: a tekintélyelvű attitűdök politikai megjelenésmódjai. Örkény Antal, az ELTE Társadalomtudományi Karának Kisebbségszociológiai Tanszékének tanszékvezető tanára és Váradi Luca, a berlini Humboldt Egyetem munkatársa közös előadásukban az előítéletes gondolkodásmód társadalmi gyökereit összehasonlító szemszögből veszik górcső alá.
16.30-tól Kriza Borbála (az ELTE Társadalomtudományi Karának Szociológiai Intézetének tanára és kutatója) dokumentumfilmjét vetítik: a Dübörög a nemzeti rock című film kapcsán az alkotóval beszélgetnek a résztvevők.