Ha Martin (Heidegger) és Bret (Easton Ellis) egyszer kellemes elbeszélgettek volna – amennyiben feltételezzük e dialógus lehetőségét (létét és idejét) egyáltalán – bizonyára felmerült volna közöttük lehetőségként, hogy Feriről is szót ejtsenek.
Július 21. (szerda) 19.00. - FOGASHÁZ (VII., Akácfa u. 51)
Hazai Attila: Budapesti Skizo
Egy részlet a regényből az Alföld 1997. szeptemberi számából
A GODOT Irodalmi Estek sorában elérkezett a bűvös erejű 33. este: ma az Alkotáslélektan témakörben a könyv utóélete sorozat részeként Hazai Attila: Budapesti Skizo című regénye kerül a középpontba.
„Feri az aszfaltra pöckölte a csikket, rálépett a cipőjével. Ide-oda forgolódott az Astoriánál és már kezdett tele lenni a töke saját magával, hogy nem képes rájönni, miért jött le az utcára. Zsebeit kétszer tüzetesen átvizsgálta, de nem volt meg a telefonkártyája. Nem volt kedve felhívni a barátnőjét, hogy megkérdezze, mi a túrót keres most itt az Astoriánál. Az imént majdhogynem maximális pontszámot adott magának a saját fejlesztésű koncentráció vizsgáján és most egy ilyen kis pitiáner rekollekciós aktivitást sem tud alkalmazni....”
Hazai Attila a Feri: cukorkékség című kisregényével lépett a kortárs irodalomba, a Budapest Skizo már továbbmeséli Feri kalandjait a budapesti éjszakai (és nappali) élet színterein. „Minimalizmus, emberi és állati alapérzések, csonk-lét. Brutalitás kirobbanó erejű szókimondással. Szuggesztív ürességtudat, obszcén realitás. Az élet értelmetlensége feletti groteszk életszemlélet. Aprólékos, pszicho-fiziológiai tárgyiasság. Az érzékelés finomodása részletekre bontva.” – írja a könyvről a meghívó.
Régen volt már, de a magunk részéről még emlékszünk, ha halványan is, arra a saját fejlesztésű koncentráció vizsgára: irigykedve figyeltük, nem voltunk ennyire vérprofik. Ha a rendszámokat megjegyezzük is oda-vissza, de közben gyököt vonni és fordítva mondani fel a Walesi bárdokat már szinte nehéznek tűnik. A minimális rekollekciós aktivitás alkalmazására való képtelenséget esetenként azonban mi is tapasztaltuk. Sok fontos van tehát Hazai Attila regényében, amiről a ma oly népszerű amszterdami coffee-shopok törzsközönsége is tudhat ezt-azt, de a Keleti pályaudvar környékén fellelhető arab vízipipa-árusok rendszeres látogatói is okulhatnak belőle kedvükre. Egyszóval: irány a Fogasház!
Beszélget, felolvas: Hazai Attila. Beszélgetőtárs: Czapáry Veronika.