A hideg januári napokon, amikor ónszínű az egész város és didergés, csupa öröm Hajgató Sára, ez a színes nőszemély. Marokkóból és Algériából hozza magával a napsütést, és a végtelen homoksivatagok különleges atmoszféráját. Észak – Afrika turistáktól érintetlen rejtekeibe kalandozik, oda, ahová az európai kartársak nem nagyon merészkednek, mert a rengeteg rémhír távol tartja még a legkíváncsibbakat is, Sárát azonban nem. Speciális útikönyveket is írhatna, felfedezéseiről, hiszen sok nő életeleme az írás.
Sára azonban egy másik utat választott nem szavakkal, hanem anyagokkal, gyöngyökkel, gombokkal mesél. Az önkifejezésnek ezt a módja az ékszerkészítés. Az utóbbi kézzelfogható, magunkra aggatható, cicomáz.
Sára élményeit, a marokkói esküvők, kambodzsai romvárosok, eldugott algériai falvak piacairól hozza, nyakláncokba, karkötőkbe olvasztja. Ő így ír. Egy-egy kaftángomb, fekete agyagból gyúrt gyöngy izgalmas kódokat tartalmaz, ebben az újszerű „szövevényes - szövegben”.
Div@tICA rovat a pénteki napról átköltözik és folytatódik. Németh Ványi Klári tovább keresi és kutatja a hazai tervezők fonalát, most egy különleges ékszertervezőt mutat be nekünk...
Mesélnél erről a hatalmas szerelemről, Észak- Afrikáról?
Egyiptomban születtem. Éltem Algériában meg Marokkóban. Vissza visszajárok most is. Kasbah egy régi város Algériában. A város tövében van egy szenzációs piac. Innen is hoztam egy – két különlegességet az ékszereimhez. Leírhatatlan hangulata van. Egyetlen turista sincs ott, csak helyiek, csupa helyi.
Szóval esetedben beszerző turizmusról beszélhetünk. Hogy szagolod ki mondjuk a kis méterárú boltokat Marokkóban? Valami speciális útikalauzzal?
Vannak barátaim, akik ott élnek, így mindjárt könnyebb.
Mindig ékesítettél?
Már az egyetemi éveim alatt rádöbbentem arra, hogy nekem ez kevés. Felcsaptam egy Pesti Estet és beiratkoztam a Rotschild Divattervező iskolába. Itt ismerkedtem meg egy lánnyal, akivel barátságba kerültünk és létrehoztuk a Budapest Fashion online divatmagazint. Mindig érdekelt az öltözködés. Később egy karitatív program keretében Kambodzsában töltöttem egy évet, ahol a helybéli fiatalokat tanítottam varrni. Kambodzsa ez alatt az év alatt belopta magát a szívembe. Sokszor eszembe jut, sokszor gondolok rá.
A Mimózára mikor gondoltál először?
A növényre? Mindig szerettem. Taktilis, érzékeny növény. Hasonlít az ékszereimhez. A Mimóza igazán 2008-ban született meg. Az arab világ díszítő elemei állandó visszatérő motívumai a munkáimnak. Ez a keleties hatás az egyik arculata a Mimóza design-nak.
Van egy speciális algériai fekete gyöngy is. Karkötőket és nyakláncot fűztél belőle. Mitől különleges?
A két Maghgreb ország Algéria és Marokkó alapanyagai ihlettek meg. A tradicionális algériai esküvői nyakláncok, kis háromszögszerű, gyöngyökből állnak, amelyeket egy illatos, növényi alapú, keményre szárított barna vagy fekete pasztellből állítanak össze. Parfüm gyanánt funkcionál és egy kicsit megbolondítja a nászéjszakát. Ezeket a fekete esküvői gyöngyöket házasítottam össze, apró, színes, marokkói kaftán gombokkal.
A rojtokat, bojtokat szintén nagyon kedveled.
Vannak olyanok, akik idegenkednek tőlük, valahogy a függöny bojtokra asszociálnak, pedig ezek szintén keleti gyönyörűségek. Csengettyűket is szívesen csempészek egy- egy karkötőbe, nyakláncba.
Kiszuperált fekete esernyőből is készítettél már kitűzőt.
Ha tehetem én is újrahasznosítok. Sajnáltam volna, ha a kukába landol az a kedves, öreg, darab. Itthon is szeretek régi, szép, tárgyak, anyagok után kutatni, amiket beépíthetek az ékszerekbe.
Mikor van mimóza szezon? Még soha nem láttam ilyen növényt.
Pont most. Ilyenkor Januárban és februárban. Lehet venni a virágboltokban. Sárga virágai vannak.
Németh Ványi Klári