A Napfogyatkozás Egyesület a TIT Szabadegyetemmel közösen hat részes előadássorozatot indít a halál és a gyász témakörében, így hozva ’beszédhelyzetbe’ a mindenkit érintő témát. Számos családban a halálról nem szívesen beszélnek, s az elhallgatás, titkolózás jellemzi a gyászfolyamat egyes stációit is – mindenki külön-külön birkózik meg fájdalmával. Ha nem jár sikerrel, a kommunikációs problémák - különösen gyermekelvesztés esetén - végül váláshoz vagy elmagányosodáshoz is vezethetnek. Az ismeretterjesztő előadások célja a témát övező természetes félelem oldása, a feldolgozás könnyebbé tétele.
A Polcz Alaine által alapított Napfogyatkozás Egyesület a gyászolók segítését tűzte ki célul – ennek állomásaként szervezik meg a jelen sorozatot a Kossuth-klubba (1088 Bp, Múzeum u. 7). Az előadások keddi napokon 17:30-tól 19 óráig tartanak. A hat alkalomra 4800 forintért bérlet váltható (800.-Ft/előadás), az előadásokra alkalmanként 1000 forint a belépő. A bérleteket február 4. és 15. között árusítják a Kossuth klubban.
Az előadások témái:
február 19.
Halállátók. A halálközeli élmények és magyarázataik – dr. Pilling János
március 5.
Asszonyok álmában síró babák. A születés körüli gyász - Singer Magdolna
március 19.
Minden egész eltörött. A gyász lélektana és a gyászolók segítése – dr. Pilling János
április 2.
A sötétbe vivő út: öngyilkosság – Oriold Károly
április 16.
A gyász színei. Gyász a különböző kultúrákban – Benczúr Lilla
április 30.
Veszteségeink ajándéka. A gyász, mint a személyiségfejlődés lehetősége. Singer Magdolna
Az előadókról:
Dr. Benczúr Lilla PhD klinikai szakpszichológus, hipnoterapeuta. A Károli Gáspár Egyetem oktatója. Bányai Évával szerkesztője A hipnózis és hipnoterápia alapjai című tankönyvnek, könyvfejezetei jelentek meg főként a pozitív szuggesztiók hatékonyságának vizsgálatairól intenzív osztályos környezetben. Dolgozott haldoklókkal a Magyar Hospice Alapítványnál és gyászolókat segítő csoportokat is vezetett. Számos gyásszal kapcsolatos képzésben is oktatott. Az ELTE-n tanatológiai speciálkollégiumot vezetett. Alapítója és alelnöke is volt a Napfogyatkozás Egyesületnek.
Singer Magdolna a Napfogyatkozás Egyesület elnöke, író, újságíró, művelődésszervező, mentálhigiénés szakember és gyásztanácsadó. Húsz éve csatlakozott a hospice mozgalomhoz, az első tíz évben haldoklókat kísért, majd tíz éven keresztül gyászcsoportokat vezetett a Budapest Hospice Házban. 12 könyve jelent meg, ezek nagy része a veszteség és a gyász témakörében. A gyász területén belül elsősorban pre- és perinatális veszteséggel és válási gyásszal foglalkozik. "Válás és újjászületés" szemináriumain csoportos formában segíti a válási krízis feldolgozását. Munkatársaival együtt a Napfogyatkozás Egyesület célkitűzéseit segíti, ezen belül elsősorban gyászcsoportvezetőket képez ki, hogy elősegítse a gyászcsoportok elterjedését az országban.
Oriold Károly az Oriold és Társai kiadó (orvosi és lélektani könyvek) tulajdonos-igazgatója. A Lélekben Otthon című www.lelekbenotthon.hu oldalt 2001-ben indította. Itt a kezdetektől kiemelt módon foglalkoznak az öngyilkossággal. A Pécsi Orvosi Egyetemen szerzett művészetterapeuta oklevelet, CSAKIT csoportvezető. Alapítványa keretében önkénteseket képeznek – munkája során azt a tudást osztja meg, amit öngyilkosság-prevenció területén szerzett itthon és külföldön.
Dr. Pilling János pszichiáter, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetében dolgozik, ahol orvosi kommunikációt és tanatológiai ismereteket oktat. Orvostanhallgatóként a halálközeli élmények (a klinikai halálból visszatért emberek tapasztalatainak) kutatásával foglalkozott. Később a haldokló betegeket gondozó és hozzátartozóikat segítő Magyar Hospice Alapítvány orvosaként dolgozott, majd a hazai hospice szervezetek együttműködését támogató Magyar Hospice Egyesület megszervezését vállalta magára. Alapítója és 10 éven át elnöke volt a gyászolókat segítő Napfogyatkozás Egyesületnek. Alapítója, szerkesztője volt több szakmai folyóiratnak (Mentálhigiéné és Pszichoszomatika, Kharón, Hospice Hírek).