Boldog új évezredet kíván a Centrifuga minden olvasójának 2014 karácsonyán.
Ajándék: Magdolna Lányai -- Az Úrnő Könyve letölthető itt.
Részlet a könyvből:
"Horváthné Vica szenteste elmesélte a lányainak a megváltó szülését.
Marika kiscseléd volt és mindenórás, de nem tudta senki. Rejtegette a terhét és rettegve gondolt rá, hogy mi lesz vele, hiszen maga is az istállóban alszik, meg akart halni inkább, annyira félt, és gyanakodva méregették is a gazdáék. Ahogy gyötrődött-sírdogált úgy lett egyre sötétebb és hidegebb, és érezte, hogy sokáig nem bírja már hordozni ezt a terhet.
Egy kora délután, de már sötétben, azt hitte, hogy meg fog halni, mert megfájdult mindene, a medencéje, a lábai, a hasa, kínlódva járkált a barmok között, nyöszörgött a tehénke fülébe. Sírt, halkan jajgatott, és már tudta, hogy meg akar születni a babája, és ő ebbe bele fog pusztulni, és ebbe már bele is nyugodott, csak a fájdalma szűnjön egy pillanatra, az anyjára és az úrnőre gondolt és imádkozott. És csakugyan, néha pillanatokra megszűnt a fájdalom, aztán újra jött.
Guggolt, amikor kiszakadt belőle a babája, eldőlt a szalmán, ahogy a kezébe csusszant, és a fájdalom, a hideg, a félelem abban a pillanatban elillant. Az úrnő itt van, úrnőm segít, boldogság. Te is így születtél, mondta Vica Marikának, a legnagyobb lányának, aki a pápai állomáson született húsz éve, karácsonykor. A pályaőr engedte be Vicát az őrházba, a két szép szememért, hatódik meg Vica maga is, tizenhat éves volt.
Terra szentestére észbontóan kiöltözött, na, látjátok, mondta a húgainak, így néz ki egy magyar cigánylány. Akinek különleges hormonszintje és tökéletes testalkata egzotikus minőséget jelent Mária Terézia óta. Ilyen például Lónyai Liza[i], magyar költő és cseh-osztrák-lengyel-cigány nemes kisasszony kétszáz éve.
Miattuk találták fel a tűsarkú cipőt, csak ezeknek a pici nőknek áll jól, akik negyven kilósak, hosszú combúak, táncos lábúak, a hajuk fenékig ér, vidámak és bevállalósak. Az arcuk tiszta és szabályos, mint krisnáé, és olyan kemények is. A szépségük erő és hatalom, mint az istennőké. Az „atyát” hírből se ismerik, ilyen funkcióban férfi nem közeledik hozzájuk, csak szexuálisan, amit fölényesen hárítanak.
Aztán lassan bejavult a családi hangulat. Renáta és Ramóna végre megkapták a Harry Pottert videón is, Marika könyveket szerezett, az Elízium lányait[ii] és a Trauma és gyógyulást[iii], anyjuknak új szilikon tokot a telefonjához.
Az éjféli misére megyek énekelni, kacsintott Terra a húgaira, mikor kilibbent az ajtón..."
***
Jegyzetek:
[i] Lónyay Eliza
Terra példaképe, Psyché, a xx. század legnagyobb magyar női regényének hőse. Rangon aluli házasság gyümölcse, törvényen kívüli anya lánya a Lónyay családban, majd egy másik kultúrába követi anyját, aki megszökött egy cigányprímással. Társadalmi fesztávja óriási, grófkisasszonytól cigány rimáig minden szintet bejár már gyerekként. Bécsi élete is ilyen hullámvasút. Szépsége áldás és átok, az udvari világ megbolondul tőle, emeli, ejti, használja. Könnyű préda: nem erkölcsei, hanem köztes társadalmi helyzete miatt. Egy szép cigány nő Sátoraljaújhelyről: a térség adója az Udvarnak. Ő kimondja a saját vétkeit és kimondja az ellene elkövetetteket is. A személyiségét erkölcsi egyenessége tartja össze.
"Zedlitzné Lónyay Eliza. Őt nem aszalta szikárrá a buzgó önmegtartóztatás a sok imádságos térdeplés, talán nem is hitt Istenben. Erkölcse, mint a madaraké. Mégis akik láthaták őt, mosolyogva bár, de tisztelettel emlékeznek reá, s megemlegetik leggyakoribb mondását, ahányszor feslettségét szemére veték, többnyire azt felelte: "Fogadj el olyannak, amílyen vagyok, mert ha bármi mást vársz tőlem, folyton csalódnod kell bennem." S hallottam olyan hölgytől ki sok időt töltött együtt vele: "Egész életében piszokban hentergett, különös módon mégsem tudott bepiszkolódni. Fénylett, mint a csillag."
Weöres Sándor: Psyché Egy hajdani költőnő írásai. Magvető Kiadó, Budapest, 1972
[ii] Elízium lányai
Joan Slonczewski: Elízium lányai, 1993.
(ford: Tamás Dénes, kiadó: Metropolisz Média – Galaktika könyvek, 2008.)
[iii] Trauma és gyógyulás
Judith Lewis Herman: Trauma és gyógyulás – Az erőszak hatása a családon belüli bántalmazástól a politikai terrorig, 1992.
(ford.: Kuszing Gábor, kiadó: Háttér Kiadó – Kávé Kiadó – NANE Egyesület, 2003)
Részletek:
http://elofolyoirat.blog.hu/2006/04/27/judith_herman_trauma_es_gyogyulas_reszletek
Forrás:
Gordon Agáta
Magdolna Lányai -- Az Úrnő Könyve