Hordható irodalom? Szabó Imola Julianna és Bajzák Anna közös projektjéről és Imola Varratok c. kötetéről.
A VARRATOK jó lenne ha nem csak egy könyv lenne. Nem csupán egy tárgy, ami elfér a polcon. Inkább egy érzés lenne. A hiány, a keserkés és édes szürrealitás pulzáló teste. Pillanat lenne, amit kíváncsian ragad meg, aki a kezébe veszi. Magam tördeltem, magam terveztem, és magam írtam. Egy csálé, de igaz szelet belőlem. Most útjára engedem. Hátha belelapozva megnyílik egy titkos világ, ami kicsit otthonos, kicsit idegen. Lehet, hogy közeli, de lehet, hogy távoli. Egy hely, ami a bőr alatti rétegekből épül. Képekből és szavakból. Akár a hétköznapok.
Varrt szavak
„megtart, mint repedést a házfal”
Szabó Imola Julianna első kötete, a VARRATOK, igazi kötet. Nem holmi vers-válogatás, hanem egy nagyon végiggondolt koncepcióra fűzött Egész.
Versprózák kilenc öltésben – mondja az alcím –, az öltések pedig a kötődés formáiról (az „egymáshoz varrt életekről” ) gondolkoznak. Apáról, anyáról, gyermekről, szeretet- és „kötelesség-kapcsolatokról”, elrendeltetett és választott közös életekről.
Gombokról, amelyek összetartanak, fércekről, melyek szakadni képesek.
Az első öltéssel felöltjük a szerepet, a sokzsebes kabátot, melyből (sorról) sorra hullanak ki az összeguberált közös emlékek. „Attól félek, hogy igazából magamat gyűjtöm. Egyszer hazamegyek, és ott leszek én.” Hiába dobnánk ki, semmisítenénk meg a kacatokat, hiába vetnénk le a ránk szabott ruhát, hiszen a varratok megőrzik a tátongó sebek emlékét.
Ami nincs, az is van. Apa lehet, hogy „fogasra akasztható főnév”, de az író szavakkal teremt világot. Akkor is van, ha fakul, akkor is, ha csak fércelt.
(…)
Szabó Imola Julianna mondatai tűpontosak, naiv szerepe mögé bújva borzongatóan igaz kérdéseket tesz fel. Ha nem tudtuk volna, mi az a verspróza, most már tudjuk: Szabó Imola Julianna költészete. Nyelv-öltés a múltra.
Bajzák Anna
Hordható Irodalom?
Kovács Ferenc interjúja Szabó Imola Juliannával és Bajzák Annával
A VARRATOK című kötet több szempontból rendhagyó. Mind formailag, mind tartalmilag. Nem is csoda, hogy szokatlan, de ugyanakkor nagyon találó marketing kapcsolódik a könyvhöz. QR-kódos horgolt-ékszerek, zenélő-könyvjelző és idézetes vászonszatyor. A hogyanról faggattam az alkotókat.
1. Miért irodalom?
Bajzák Anna: Hát igen, lehet, hogy elsőre tőlem „távolabbinak” tűnhet az irodalom, de a Nolám naturlabor mellett irodalomtudományt hallgatok a Károli (Károli Gáspár Református Egyetem – a szerk.) mesterképzésén. Szóval szívügyem, éjjelem-nappalom.
Szabó Imola Julianna: Hatévesen már rímfélékkel kötöttem a cipőfűzőm, néha pedig - a felnőttek rémületére - a halálról írtam varázsrecepteket. Aztán volt a tánc, volt a színház. De azokban az utakban is ugyanazt a lírai súlyt kerestem, amit később megtaláltam a versprózákban. Akkor érzem otthon magam, ha írok. Akkor van zsírkrétám és festékem, akkor van hatalmam a papír és az idő felett. A többiben csak ügyetlenkedtem, kerestem valakit, aki most vagyok.
2. Hogyan találtatok egymásra?
Anna: Egy gimnáziumba jártunk, Imola kettővel felettem járt, aztán két évig együtt tanultunk színikritikát a Bárka Hajónapló Műhelyében. De az egymásra találás tavaly történt, amikor (félve-remegve) megkérdeztem Imolát, hogy horgolt ékszerekért és házi lekvárért nem fotózná-e le a kollekcióimat. És ő azonnal igent mondott. Igen, mint fotóst kerestem meg, mert minden munkája költészet... Túlzás nélkül.
Imola: Igen, a Vörösmarty... (Vörösmarty Mihály Gimnázium - szerk.) Aztán a Bárka Színház lépcsője. Sok színes képem van belül a kamasz-Annáról. De valamiért az élet csak mostanra bogozott minket igazán össze. Ő írt, én meg ugráltam örömömben. Kevés olyan ajándékot kaphat egy alkotó, mint egy másik alkotót, aki érti, és aki még inspirálja is. Anna ilyen. Fél-kütyümondatokból, előre meghorgolja a legtitkosabb elképzeléseimet. És három csomónyival mindig előttem jár. És kiválóan korrektúrázik. Imádom a szövegeimbe ékelt jogos kérdéseit. (Anna elpirulva nevet.)
3. Mindketten sokat említitek Lilust. Anna ihletője sokszor, Imola több versprózájában is szerepel. Ki Ő?
Anna: Imola lánya maga a csoda! Imádom őt! Lilus őszintesége nagyon fontos, amikor gyerekeknek találok ki valami kütyüt. Kreatív kívánságaival pedig igazi kihívás a kistündér!
Imola: Saját termés. Angyali-huncutság, a hétköznapjaim hetvenszárnyú tündére. Már van koboldja is. Az öccse, Ambrus.
4. Honnan jött a QR-kódos ötlet, hogy nőtte ki magát termékké?
Anna: Elméleti szempontból kezdett először izgatni ez a fajta „szövegtípus”, mivel bármi lehet mögötte… És mivel az első kollekcióm illattal töltött volt, ezért gondoltam, hogy milyen jó lenne irodalommal megtölteni egy kitűzőt például! Az meg természetes volt számomra, hogy Imolát „horgolom bele”... :)
Imola: Anna zseniális ötletével indult, én csak továbbgörgettem a szálat a Jucimamás kitűzővel és a könyvjelzővel. Onnan pedig Anna kreativitásán és fantáziáján múlt, hogy mennyire lesz izgalmas a vászonszatyor vagy az ékszer…
5. Láthatóan erős koncepció húzódik az összművészeti projektetek mögött. Mesélnétek erről?
Imola: Mindkettőnkre jellemző a megfontolt tartalom iránti vágy. A saját munkáinkkal szemben is alapvető elvárásunk, így ennél is egyértelmű volt, hogy alaposan megrágjuk a dolgot.
Anna: A VARRATOK által ihletett ezek-azok egyrészt, mint médium (mint egy borítónélküli könyv) hordozzák Imola írásait, másrészt egyfajta elemzései is azoknak, vagy épp olvasási útmutatói a versprózáknak. Hosszú lenne részletezni, és nem is szeretném szájba rágni. Kulcsszavak: naivitás, rétegek és multimedialitás.
6. Trendi kísérlet, vagy többről van szó?
Imola: Kísérletnek kísérlet. Ezért szeretem különösen. Szeretem a járatlan utakat... a verspróza műfaja is az. Ha „trendi” lesz, akkor meg juhúúúú. (Nevetnek.)
Anna: A lényeg, hogy azon kísérletezünk, hol húzódnak egy szöveg határai… a borítón túli ablakokat nyitogatjuk… Érezhető a válaszomból, hogy tudományos érdeklődés lapul az „irodalomhorgolás” mögött, de persze nagyon klassz lenne, ha népszerűvé válna a Hordható Irodalom.
7. Az egyik videón Imola még táncol is... Vannak még olyan alkotói terepek, ahol kipróbálnátok magatokat?
Anna: Én is írtam, írok néha, de most a képzőművészet dominál. Meg persze az elemzés...
Imola: A videó és a design nagy szerelmem. Teljesen más ajtókat nyit a kifejezésre. Most ezeket az ajtókat feszegetem és próbálgatom. Nagyon izgalmas, és az írásra is visszahat.
8. Tervek?
Anna: Hűha, sok van… Most a májusi könyvbemutatóra készülök én is, vászonszatyrokkal, „fülbemászó dallamos” fülbevalókkal, Palman Zsuzsi grafikájával díszített könyvjelzőkkel… szóval lesz sok meglepi! Gyertek! (május 12. Nyitott Műhely - a szerk.) Aztán jön a kicsit irodalommentes esküvői kollekció (még az is lehet, hogy egy fantasztikus divattervezőnek ajánlva…) Aztán vásárok, megrendelések, irodalmi estek… És már itt is Imola új könyve! :)
Imola: Terv rengeteg, csak űrhajó kéne. A Móricz-ösztöndíjnak hála folytathatom a megkezdett könyvterveimet. Emellett ősszel jön a mesekönyvem, amibe nagy kupac környezettudatosságot csempésztem. Videók és képek, felolvasás-sorozatok körül forognak a gondolataim. Na meg a két kis-lurkóm körül, akik minden nap meglepnek valamivel. A legfőbb terv: velük nőni.
Kovács Ferenc
Fülszöveg
Ez a könyv rövid prózákat és illusztrációkat tartalmaz. Ha a prózák festmények lennének, akvarellek lennének. Könnyű őket olvasni, utazás közben, váróteremben, megállókban, elalvás előtt, ágyban -- köztes időkben. Érdemes őket úgy olvasni, ahogy verseket szokás: lassan, ízlelgetve a mondatokat. Ugyanis azok nem csak azt jelentik, amit állítanak -- gyakran egyáltalán nem azt. A prózák táncolnak, énekelnek. Abban a térben, amit jobb híján léleknek nevezünk. Apáról, anyáról, gyerekről szólnak. Gyakran elidőznek a részleteken: szájon, tekinteten, színeken, formákon és ezek változásain. Szép szövegek. Tehát igazak, fájdalmasak és életigenlőek.
Ez a könyv Szabó Imola Julianna könyve. Ha elolvasod, sokáig a tiéd lesz.
Jónás Tamás
Varratok a Facebookon:
Varratok – könyv:
https://www.facebook.com/pages/VARRATOK/273817766117318
Varratok – kötetbemutató:
https://www.facebook.com/events/136032603233761/
Varratok – nyereményjáték:
https://www.facebook.com/nolamnaturlabor/photos/a.622327024478786.1073741834.601867696524719/738996096145211/?type=1&theater
Kapcsolódó bejegyzések:
http://centrifuga.blog.hu/2014/03/12/kreativity_i_szepsegevel_eljatszo_no
http://centrifuga.blog.hu/2014/04/09/kreativity_elnyomottak_szinhaza