„Aprólékosan kidolgozott terv szerint hajtották végre a romák elleni támadásokat azok a férfiak, akik ellen vádemelési javaslattal zárta le a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) az egy éve tartó nyomozást; a négy férfi célja az emberölés volt. (…) a gyanúsítottak több településen is úgy csaptak le, hogy járművüket a bűncselekmény helyszínétől több kilométerre hátrahagyták, és a kiszemelt utcát szántóföldeken, mezőkön keresztül gyalogosan közelítették meg. Bár a gyanúsítottak vigyáztak arra, hogy nyomokat ne hagyjanak hátra, a rendőröknek DNS-mintát, cipő- és autógumi-lenyomatot is sikerült rögzíteniük.” (Hiradó.hu, 2010. augusztus 10. 17:15)
A jelenkori magyar demokrácia legmegrázóbb társadalmi és kriminológiai eseménysorozataként döbbentette meg az országot a 2008-2009 során kibontakozó, romák ellen elkövetett gyilkosságok sora. Barakonyi Szabolcs fotóriporter a romagyilkosságok túlélőiről szóló sorozatában 2010 áprilisa és júliusa között a támadássorozat minden olyan helyszínét felkereste, ahol személyi sérüléssel járó erőszakos cselekmény történt, és valamennyi áldozatról és túlélőről portrét készített.
Piricse. Fotó: Barakonyi Szabolcs
A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) tavaly augusztus 21-én Debrecenben tartóztatott le négy férfit, akiket előre kitervelt, több ember elleni, sorozatosan elkövetett gyilkossággal gyanúsítanak, amelyeket eleve gyilkosságsorozatként gondoltak el romák ellen. A nyomozók kilenc helyszínen: Galgagyörkön, Piricsén, Nyíradonyban, Tarnabodon, Nagycsécsen, Alsózsolcán, Tiszalökön és Kislétán találtak a letartóztatás, vagyis az alapos gyanú megalapozásához szükséges DNS-nyomokat és mobiltelefonos hívásinformációkat, így ezeket a helyszíneket kezeli a rendőrség a támadássorozat állomásaiként. A kilenc esetben 16, romák által lakott épületet ért támadás. A támadásoknak 55 célpontja volt, hatan meghaltak, öten megsérültek.
Az alkotó célja a projekttel, hogy a közönség egyszerű, minden mesterkéltségtől mentes formában nézhessen szembe a túlélő áldozatokkal.
A túlélőkkel készült riportok szöveges részét Munk Veronika készítette, a riportok az index.hu-n olvashatók.
A kiállítást megnyitja: Sugár János képzőművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Intermédia Tanszékének docense
Megnyitó: 2010. szeptember 29., szerda 19 óra
Olvass ICA blogban régebbi bejegyzéseket a kereső segítségével, a Hol van már a tavalyi flow? rovatunk közkívánatra nemsokára újra olvasható lesz, addig is: a témával foglalkozó régebbi cikk, interjú.