449. § Ha a háziakat nem találtuk otthon az első látogatás alkalmával, de névjegyünket hátrahagytuk, bemutatkozási kötelességünknek ezzel már eleget tettünk.
450. § Ilyenkor úgy a háziúr, mint a háziasszony számára hagyunk névjegyet. Szokás a névjegy szélét vagy valamelyik szélét behajtani. ennek célja az, hogy a névjegyet más számára visszaélések elkerülése végett használhatatlanná tegyük.
A behajtásoknak sokféle változata volt szokásban, s mindnek megvolt a maga etikettszerű értelme. Az alsó sarkok valamelyikének fehajlítása akkor volt szabály, ha az akinél látogatást tettünk, nálunk magasabb rangú. A felső sarkok lehajtása az ellenkező esetben történt. Ma megfelelünk az udvariasságnak s a gyakorlati célnak, ha a névjegy bal szélét hajtjuk be valamelyest.
451. § Nagyvárosokban bevett szokás, hogy bizonyos fajta látogatásokat névjegy küldéssel helyettesítünk.
452. § Ha a társaságban összeismerkedünk valakivel és az meghív magához teára vagy vacsorára, bemutatkozó látogatás helyett legkésőbben annak a napnak déli 12 órájáig, amelyre a meghívás szól névjegyet küldünk leendő házigazdánk lakására.
453. § Távolabbi ismerőseiknek pedig nagyvárosokban nagy társadalmi életet élő emberek búcsú, részvét, stb. látogatások helyett szintén névjegyet küldenek.
454. § Ezeken a névjegyeken ilyenkor megjelölik a névjegyküldés célját, mint pl. p. r. (pour remercier) köszönöm; p.f. (pour feliciter) gratulálok; p.p.c. (pour prendre congé) búcsúzom; p.c. (pour condoler) részvétemet nyilvánítom.
455. § Ha a fogadószobában várakoznod kell, ne járkálj fel, s alá, ne mustráld kiváncsi tekintettel a berendezést, hanem ülj le. Ne az ajtó mellé ülj le és ne a szék szélére. Úgy helyezkedj el, mintha otthon lennél.
456. § Képet, bútort, a berendezés egyéb tárgyait mustrálni nem illik. Még kevésbé a vendéketek, vagy a vendégek valamelyikét.
457. § Először a háziasszonyt üdvözöljed. Utána a többi jelenlévő hölgyet, a férfiakat csak ezután.
458. § Helyet foglalni csak akkor illik, ha a háziak már leültek.
459. § Ha beszélsz, az összes jelenlévőkkel beszélj. Ha fiatalember vagy is, akkor sem illik csak a háziasszonnyal foglalkoznod.
460. § Ha hölgylátogató lép a szobába – állj föl!
461. § Ha látogatásod ideje alatt újabb látogató érkezik, ne távozz azonnal és menekülésszerűen. Várj még néhány pillanatig, azután nyugodtan búcsúzz el.
462. § Ha nőtlen lennél engedd meg, hogy figyelmedbe ajánlam: légy elővigyázatos a leányos házak látogatásában. Sűrű látogatásaidat különösen kisvárosban szívesen félremagyarázza a pletyka és azokkal, ha nincs nősülési szándékod még árthatsz is a fiatal hölgyeknek.
463. § Ha látogatásodat nem viszonozták, ne ismételjed meg.
464. § Az itt elmondottak nem vonatkoznak természetesen olyan látogatásokra, amelyeket jó ismerőseinknél, bizalmas barátainknál vagy rokonaiknál teszünk. Okos ember azonban megfelelő időpontban megy. A látogatás célja az, hogy vele örömet okozzunk, de senki sem fog megörülni neki, ha olyankor állítunk be hozzá, amikor még nem, vagy már nem vár vendéget, vagy amikor dolgozni, vagy pihenni szeretne. Aki erre tekintettel van, úgy saját magát, mint azt, akit látogatásával meg akar tisztelni sok csalódástól és bosszúságtól kíméli meg.
465. § Angliában pl. durva sértés, ha írásban vagy telefonon való jelentkezés, illetve meghívás nélkül állítunk be valaki lakására.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •